Założenie konta w banku nie jest czynnością zbyt problematyczną. Dziś można to zrobić bez wychodzenia z domu. O wiele trudniejszy może się okazać „rozwód” z bankiem. Mimo to lepiej nie zapominać o nieużywanych rachunkach i zająć się nimi, nim zrobi to bank.
Zamknięcie konta w banku – co warto zrobić przed zakończeniem umowy?
Nim przystąpi się do procedury zamknięcia rachunku, warto na początku przeczytać regulamin obowiązujący w danym banku, tak by mieć świadomość wszystkich wymogów, które należy spełnić. Przykładowo decydując się na zakończenie umowy drogą korespondencyjną konieczne będzie złożenie podpisu identycznego, jak podczas zakładania konta.
Wiedząc już jak wyglądać będzie „postępowanie rozwodowe” należy się do niego odpowiednio przygotować:
- przelać pieniądze na inne konto, zostawiając środki na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z zamknięciem rachunku,
- pobrać historię przeprowadzanych transakcji,
- złożyć dyspozycję na zamknięcie karty debetowej,
- w przypadku zakładania konta w czasie promocji, upewnić się że minął wiążący umową okres prowadzenia rachunku – zerwanie może się bowiem wiązać z karą finansową.
Jak zamknąć konto w banku?
Współczesne banki idą z duchem czasu oferując swoim klientom coraz nowocześniejsze serwisy transakcyjne, sposoby płatności, czy dopasowując usługi do potrzeb danej osoby. Jednak jeżeli chodzi o zamykanie rachunku bankowego – zdaje się, że instytucje te pozostają jednak wierne tradycji. Na chwilę obecną banki umożliwiają zamknięcie konta w następujący sposób:
- osobiście w oddziale,
- drogą listową,
- telefonicznie,
- mailowo,
- poprzez bankowość elektroniczną.
Przy czym prym wiodą pierwsze dwie z wymienionych metod.
Jak zamknąć konto w PKO BP?
PKO BP umożliwia złożenie wypowiedzenia w dowolnym momencie trwania umowy, z tym że należy to zrobić na piśmie. Od dnia dostarczenia dokumentu do banku rozpoczyna się miesięczny okres wypowiedzenia. W tym czasie należy spłacić całość zadłużenia na rachunkach objętych wypowiedzeniem oraz zwrócić wszystkie karty wydane do zamykanych kont. Jeżeli po zakończeniu okresu wypowiedzenia na rachunku znajdować się będą pieniądze, nie będą one podlegać oprocentowaniu.
Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?
Pisemnej dyspozycji zamknięcia rachunku wymaga od klientów również ING Bank Śląski. Jeżeli do czasu zakończenia procedury klient nie zrobi porządków ze swoimi pieniędzmi – środki zostaną przelane na nieoprocentowane konto techniczne.
Jak zamknąć konto w Nest Banku?
Znacznie więcej metod zamknięcia rachunku umożliwia Nest Bank. Można to bowiem zrobić: telefonicznie – kontaktując się z pracownikiem Biura Obsługi Klientów (autoryzacja przy użyciu TelePINu), korespondencyjnie, mailowo (konieczny jest skan własnoręcznie podpisanego wniosku), osobiście w oddziale banku.
Jak zamknąć konto w mBanku?
Kilka sposobów na zakończenie współpracy proponuje również mBank. Najprostszą metodą jest złożenie dyspozycji za pomocą serwisu transakcyjnego. Można to jednak zrobić również dzwoniąc na mLinię, wysyłając wniosek drogą listową czy w placówce mBanku. Rozwiązanie umowy może nastąpić w dowolnym momencie, o ile zostały spełnione wszystkie wymogi z niej wynikające. Standardowy okres wypowiedzenia wynosi miesiąc.
Nieużywane konto bankowe – czy bank może je zamknąć?
Zapominalscy odetchną z ulgą wiedząc, że zgodnie z ustawą banki mają obowiązek zamykać rachunki, na których od dwóch lat nie dokonano żadnych obrotów poza kolejnym dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w umowie.
Dobrze jednak mieć świadomość, że w pewnych okolicznościach bank może zamknąć rachunek również wtedy, gdy znajdują się na nim pieniądze. Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu.
Związać się łatwo, rozstać już trudniej. I choć procedura zamykania konta bankowego nie należy do najprzyjemniejszych, to lepiej jest nie zapominać o nieużywanych kontach. Choćby po to by mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.