praca, praca za granicą, oferty pracy za granicą, praca w Niemczech, praca w UK, Ekantor.pl
10 kwietnia 2018,  11:14

Jak znaleźć pracę za granicą – gdzie szukać ofert?

5/5 (3)

Decyzja o wyjeździe za granicę nie jest łatwa. Wątpliwości i pytań nie brakuje, a wśród nich tego najważniejszego – czy w obcym kraju uda mi się znaleźć pracę? Uda, jeżeli będziesz wiedzieć, gdzie jej szukać.

Mimo że sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, to duża część Polaków wciąż rozważa emigrację poza granice kraju. Zachęcają wyższe zarobki, lepszy standard życia czy po prostu – chęć podróżowania, a co zatrzymuje? Przede wszystkim przywiązanie do rodziny, bariera językowa i kulturowa oraz obawy o to, czy uda się znaleźć dobrą pracę. To ostatnie możesz już skreślić z listy.

Oto gotowy plan, dzięki któremu łatwiej znajdziesz pracę w Berlinie, Londynie, Amsterdamie, czy… gdziekolwiek zechcesz!

Oferty pracy za granicą - plan działania

Jadąc za granicę w celach zarobkowych masz do wyboru dwie możliwości: rzucić wszystko i po prostu wyjechać albo… przygotować odpowiedni plan. Pozwoli ci on poczuć się bezpiecznie i stabilnie nawet, gdy znajdziesz się setki kilometrów od domu. Choć pierwsza propozycja ma swoje uroki i może wydawać się niezwykle kusząca, to zalecamy jednak opcję numer dwa. A że każdy plan wymaga kartki papieru i ołówka to zachęcamy aby wziąć je teraz w ręce i odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Które kraje mnie interesują?
 • Jak dobrze znam język obowiązujący w tych krajach (ewentualnie czy w ogóle go znam) ?
 • Czy ma być to praca tymczasowa, a może szukam czegoś na dłużej w swoim zawodzie?
 • Czy w wyżej wymienionych krajach mam znajomych?
 • Jak duże mam oszczędności na start?

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Pocieszymy cię, że nawet odpowiadając na te pytania nie lub nie wiem, nie musisz przekreślać swojej pracy za granicą. W ten sposób dowiesz jednak dokładniej sprecyzować swoje cele. Zastanawiając się czy wybrać Londyn, a może jednak Oslo – świadomość niewielkich oszczędności nakieruje cię na stolicę Wielkiej Brytanii, ponieważ Norwegia jest krajem stosunkowo drogim i start może okazać się tam znacznie trudniejszy. Na Wyspy pojedziemy również wtedy, gdy okaże się że nasz angielski jest zdecydowanie lepszy od niemieckiego lub gdy na Facebooku zobaczymy zdjęcie kuzynki robione w domku na brytyjskich przedmieściach.

emigracja, praca, praca za granicą, oferty pracy za granicą, praca Niemcy, Ekantor.pl


1. Jak znaleźć pracę za granicą będąc w Polsce?

W zależności od tego czy twoim celem jest praca tymczasowa czy planujesz zostać poza krajem nieco dłużej, a także od tego jak dobrze znasz język, możesz dobrać metodę szukania ofert. Wyjazd w momencie, gdy ma się zagwarantowaną posadę wydaje się propozycją mniej ryzykowna, jednak ma też swoje wady. Najlepiej sprawdzi się ona u osób z wyższym wykształceniem, o których zatrudnienie zagraniczne firmy same będą się ubiegać. Bez problemu ofertę przez internet powinni znaleźć również wykwalifikowani pracownicy, mający tak zwany fach w ręku (przykładowo spawacze czy murarze). Trudności mogą natomiast napotkać osoby bez wyraźnego profilu zawodowego. Oczywiście i one mają szansę znaleźć pracę za granicą, jednak czeka na nie znacznie więcej pułapek. A jedną z nich jest wytargowanie niższej stawki, niż w przypadku kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko na miejscu. Jeżeli jednak obawiamy się skoku na głęboką wodę, a nasze oszczędności nie są zbyt duże to takie rozwiązanie może dać poczucie bezpieczeństwa i dobry start na obczyźnie.

Gdzie szukać ofert pracy za granicą będąc w kraju?

Jest jedna zasada, którą warto zapamiętać szukając ofert pracy za granicą: nie ryzykuj! Jeżeli coś jest zbyt piękne by było prawdziwe, to zazwyczaj… jest zbyt piękne by było prawdziwe. Obietnicę pracy za wysoką pensję, przy niewielkim wysiłku i dostępną od zaraz, lepiej traktować jako obietnicę bez pokrycia. Na szczęście nawet w internecie nie brakuje uczciwych i bezpiecznych ofert.

EURES - europejska sieć z ofertami o pracę

EURES to sieć europejskich ofert pracy, która przeznaczona jest dla osób szukających zatrudnienia w państwach członkowskich UE, jak i pracodawców potrzebujących pracowników. Znaleźć tu można właściwie wszystko, czego potrzeba osobie wybierającej się do pracy w UE lub krajach współpracujących. W serwisie umieszczone są wyłącznie zweryfikowane oferty pochodzące z zagranicznych urzędów pracy. Za pomocą portalu można wysłać CV oraz umieścić informacje o sobie, po to by praca mogła znaleźć ciebie. A baza zawiera naprawdę wiele propozycji! 

Agencje pośrednictwa

Jest ich dużo. Nawet bardzo dużo. Niestety agencja agencji nierówna i niestety nietrudno trafić do pośrednika, dla którego „uczciwość” jest wyłącznie pustym słowem. Trzeba więc uważać. Obietnice złotych gór dodatkowo powinny cię wyczulić. A prośba o przekazanie wrażliwych danych osobowych wraz z numerem bankowym, konieczność wykonania symbolicznego przelewu czy dodatkowe opłaty za pośrednictwo, powinny być sygnałem, że możemy stać się ofiarą oszustwa. Dlatego chcąc skorzystać z pośrednictwa agencji sprawdź najpierw informacje na jej temat w Systemie Teleinformatycznej Obsługi Rejestrów PSZ (STOR).

Portale społecznościowe

Żal nie skorzystać z możliwości jakie dają portale społecznościowe. Oczywiście i tutaj trzeba się spodziewać wielu pułapek, ale zachowując odpowiednią ostrożność i zdrowy rozsądek masz szansę nie tylko znaleźć pracę, ale też nawiązać pierwsze znajomości za granicą. Na Facebooku nie brakuje grup zrzeszających Polaków mieszkających w poszczególnych krajach, a nawet miastach. Ich pomoc może się okazać nieoceniona. A mit o tym, że za granicą Polak Polakowi wilkiem lepiej jest odłożyć na półkę obok Parandowskiego – przynajmniej do czasu aż nie wyjedziemy 😉

Pracy można szukać też w serwisie Linkedin., przesyłając swoje oferty do firm, których profil wydaje się interesujący.

Strony internetowe

Ostatnia z propozycji jest zapewne pierwszą, o której pomyślisz. W końcu w internecie jest wszystko. Są jednak też oszuści. Więc i w tym przypadku trzeba opierać się sprawdzonych źródłach. Na początku zacząć można od Urzędów Pracy w danym państwie. Z pomocą przyjdą również międzynarodowe serwisy, na których umieszczane są oferty pracy z kilku krajów np. MonsterPolska czy WorkService.


2. Praca za granicą - jak znaleźć ją na miejscu?

Wiele Polaków wciąż jednak decyduje się na tzw. wyjazd w ciemno. Czy to oznacza, że nie mają przygotowanego żadnego planu? Oczywiście, że mają. Choć wygląda on nieco inaczej. Jeżeli i ty myślisz o tym, by za pracą rozejrzeć się dopiero na miejscu, zastanów się nad poniższymi aspektami:

 • gdzie się zatrzymasz po przyjeździe za granicę?
 • jak długo będziesz w stanie utrzymać się z własnych oszczędności?
 • jaki jest tamtejszy rynek pracy i czy w ogóle są szanse na zatrudnienie? (informacje znajdziesz m.in. na stronie EURES-u),
 • czy masz znajomych, którzy będą skłonni pomóc ci zarówno z Polski jak i na miejscu?
 • jak dobrze znasz obowiązujący język?
 • jak będziesz szukać pracy?

W tym przypadku nie ma co mylić spontaniczności i odwagi z szaleństwem. W końcu na lotnisku nikt nie będzie czekał na ciebie z kartką „Zatrudnię Polaka bez znajomości języka. Oferuję mieszkanie, wyżywienie i dobrą płacę”.

Praca za granicą - gdzie iść by znaleźć pracę?

Przebywając już w kraju docelowym wachlarz możliwości zwiększa się. Trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość, dobre buty i plik CV przygotowany z myślą o danym kraju. A oto gdzie można się udać w pierwszej kolejności:

Urząd Pracy

Jeden z plusów przynależności do Unii Europejskiej jest taki, że możesz zarejestrować się w Urzędach Pracy w krajach należących do wspólnoty. Zanim jednak to zrobisz dowiedz się, z czym wiąże się taka rejestracja. Przykładowo jeżeli w Niemczech przez okres 3 miesięcy nie znajdziesz zatrudnienia, będziesz musiał opuścić kraj.

Składanie CV

Praca dość mozolna, ale zazwyczaj skuteczna. Polega na pukaniu od drzwi do drzwi i czekaniu na telefon. Jeżeli wykażesz się determinacją – tenpowinien w końcu zadzwonić.

Lokalne media i społeczeństwo

Praca, portale internetowe, ale nie tylko. Czasami wystarczy po prostu wyjść do ludzi. Luźna rozmowa w kolejce czy piwo postawione nieznajomej może przełożyć się na to, że zatrudnienie znajdziesz szybciej niż skończą ci się oszczędności na koncie.

emigracje zarobkowe, podróż, praca za granicą, wyjazd za granicę, oferty pracy, Ekantor.pl


3. Szukaj w konkretnym państwie

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Jeśli podobnie jak 32% Polaków rozważających emigrację myślisz o wyjeździe do Niemiec, to sprawdź gdzie możesz zacząć szukanie pracy:

Oferty pracy w UK

W nadchodzące wakacje część Polaków jeszcze przed Brexitem może chcieć skorzystać z możliwości jakie daje rynek pracy w Wielkiej Brytanii. Oto gdzie znaleźć można oferty:

 • serwisy internetowe: Reed, Totaljobs,
 • gazety ogólnokrajowe i lokalne: The Guardian,  Birmingham Post, London Evening Standard
 • instytucje: GOV.UK
 • portale dla Polaków w UK
 • Facebook: hasło – praca w UK, przykładowo grupa Polacy w Londynie

Praca w Holandii

Wiele do zaoferowania ma również Holandia, choć w statystykach kraj ten w ostatnim czasie ustąpił miejsce na podium Norwegii, o której myśli dziś więcej Polaków:

A na koniec trochę praktyki, czyli co warto przygotować przed wyjazdem za granicę – i wcale nie wspominamy o wymianie waluty na pierwszym miejscu 😉 

 • przygotowanie dokumentów: sprawdź datę ważności dowodu/paszportu, wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), przetłumacz dyplomy i certyfikaty, przygotuj CV zgodne ze standardami w danym kraju,
 • załóż konto walutowe: podróżowanie z gotówką w portfelu nie należy do najbezpieczniejszych, poza tym konto przyda ci się, do tego by móc tanio wymienić walutę,
 • wymiana walut: pamiętaj, wcale nie musi być droga! Przekonasz się o tym przechodząc na naszą stronę główną,
 • zorientuj się jaka jest sytuacja na rynku pracy w danym kraju,
 • poznaj podstawy języka, a także zwyczaje i kulturę miejsca, do którego się wybierasz.

Według ostatnich danych zaprezentowanych przez WorkService aż 14% Polaków zdolnych do pracy rozważa wyjazd za granicę. Najpopularniejszymi kierunkami migracji zarobkowych są Niemcy, Wielka Brytania oraz Norwegia.

12 komentarzy “Jak znaleźć pracę za granicą – gdzie szukać ofert?

 • Witam
  Przymierzam się do wyjazdu do Niemiec do pracy, czy możecie polecić jakąś zaufaną agencję pracy?
  Odsortowałem już po negatywnych opiniach mało rzetelne agencje pracy i o to co mi pozostało:
  -randstad
  -mgsolutions
  -premium work

  Czy ktoś z was może podzielić się opiniami na temat tych agencji?

 • Ja zawsze szukam ofert na dobrej szteli i jeszcze sie odpukac nie przejechalam. Lubie pomagac wiec praca opiekunki jest dla mnie jak znalazl. Polecam 🙂

 • Cześć wszystkim! Czy ktoś z Was korzystał z ofert znajduyjących się na portalach pracy? Niedawno trafiłam na stronę https://ogido.pl/ – mają sporo ogłoszeń nawet w polsce. Co sądzicie o takich stronach??

 • Ja sie nie wahalam…Znalazlam prace jako opiekunka na dobrej szteli i wyruszylam do Niemiec juz kilka tygodni pozniej 🙂 Fajne zarobki, trzeba troche niemiecki znac i juz. Mega polecam!

 • a ja zacząłem od oszczędzania, żeby nie musieć wyjeżdżać Pierwsza oszczędność to prąd, od momentu zainstalowania paneli fotowoltaicznych oszczędzam rocznie ładnych kilka tysięcy. Może lepiej zacząć od oszczędzania i znalezienia rozwiązań na miejscu.

 • Ja osobiście polecam załatwienie wcześniej 🙂
  od lat jeżdze jako opiekunka osób starszych i bardzo sobie chwalę, można dopasować ofertę do swoich predyspozycji 🙂
  jeżeli szukacie czegoś konkretnego to polecam zajrzeć na portal Dobra Sztela 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *