Losowe wpisy

Skarbówka zablokowanie konto firmowych

Skarbówka będzie mogła zablokować konta firmowe na 72h

Założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu są słuszne. Ma on przeciwdziałać wyłudzeniom skarbowym. Niestety nowa broń może uderzyć nie tylko w przestępców, ale również w przedsiębiorców.   Od tej pory Read more
Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej Read more

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców


Rekordowo niska stopa bezrobocia, coraz większa ilość zatrudnionych osób i wzrost płac – takie informacje na temat sytuacji na polskim rynku pracy cieszą, jednak nie wszystkich. Coraz lepsze dane pogłębiają problemy przedsiębiorców. Czy powstającą lukę można zapełnić?

Praca

W raporcie o rynku pracy zaprezentowanym na stronie Narodowego Banku Polskiego można przeczytać, że w I kwartale 2017 znacznie wzrosła liczba zatrudnionych osób. Stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Polacy pracują więcej i zarabiają więcej – choć wzrost płac nie następuje gwałtownie. Polacy wydawać się mogą spokojniejsi o swoją przyszłość, jednak co z pracodawcami?

 

Emigranci ratunkiem dla pracodawców

Polskie firmy mają coraz większe problemy ze znalezieniem przysłowiowych “rąk do pracy”. Według danych GUS, nieobsadzonych jest już teraz 120 tysięcy miejsc pracy, w dodatku ten deficyt może się pogłębiać, co będzie stanowić problem także dla polskiej gospodarki – informuje Work Service. Pracodawcy, chcąc obsadzić wolne stanowiska, coraz mocniej rozglądają się poza granice kraju. Pewnym wytchnieniem może okazać się więc dla nich Brexit. Aż 73% firm chciałoby spróbować przyciągnąć do siebie Polaków przebywających obecnie na emigracji. Może to się okazać zadaniem trudnym, ponieważ mimo znacznej poprawy sytuacji w kraju, rodacy wciąż doskonale czują się na obczyźnie.

Argumentów, aby skłonić ich do powrotu, mógłby dostarczyć Brexit. Polonia w Wielkiej Brytanii wciąż jest jedną z najliczniejszych grup na obczyźnie. Proces rozwodu tego kraju z Unią Europejską dopiero się rozpoczął i potrwa dwa lata.

 

Wielka Brytania wciąż atrakcyjna dla Polaka

Brytyjska gospodarka nie ucierpiała jeszcze dotkliwie na decyzji podjętej 23 czerwca 2016, a to sprawia, że poziom życia na Wyspach dla Polaków wciąż jest na tyle komfortowy, by nie myśleć o powrocie. Dlatego pracodawcy chcąc konkurować o emigrantów, powinni postarać się by stworzyć im podobne możliwości w kraju. Również te płacowe, a to może okazać się trudne, ponieważ duże rozbieżności w wynagrodzeniu uwidaczniają się już na poziomie płacy minimalnej. Oczywiście nie należy zapominać, że koszty życia w tym przypadku również idą w górę.

 

Pracownicy dostrzegają zmieniającą się sytuację na polskim rynku pracy, stąd też coraz mniejsza ilość rodaków rozważa emigrację. Cześć podejmie jednak taką decyzję, by zdążyć nim ustalenia związane z opuszczeniem Unii Europejskiej wejdą w życie. Dla osób, które rozważają wyjazd krótkoterminowy wciąż silną motywacją mogą być notowania funta. GBP w ostatnim czasie co prawda silnie stracił na wartości, jednak powrót do Polski z wypłatą w tej walucie wciąż jest dla Polaka zyskowny.

Kalkulator walut

Jak nie Polak to kto?

Jeżeli nie Polacy to kto może wypełnić pogłębiającą się lukę? Rozwiązaniem dla wielu firm są pracownicy przybywający ze Wschodu. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ilość oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wyniosła niemal 735 tys. Pracodawcy mogą upatrywać pomocy także w pracownikach z południa Europy. Mowa przede wszystkim o Włochach, Grekach czy Hiszpanach, w których ojczyznach bezrobocie jest sporym zmartwieniem. Niechętnie pracodawcy odnoszą się natomiast do pracowników z Azji czy Bliskiego Wschodu.

 

Sytuacja na polskim rynku pracy mogłaby z powodzeniem uzyskać miano paradoksalnej. Dalsza poprawa warunków generować będzie problemy przedsiębiorców z ilością pracowników, równocześnie jest to zdaje się najsilniejszy argument mogący przyciągnąć emigrantów z powrotem do kraju.

 

 *zaprezentowane dane pochodzą z workservice.com

Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

27.07.2017 13:10
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000