20 sierpnia 2020,  10:06

Konto maklerskie – jak zacząć, żeby nie zwariować?

3.67/5 (3)

Inwestor giełdowy – brzmi dumnie i dla wielu kojarzy się z niedostępnym, nieco niezrozumiałym światem. Jednak by zostać inwestorem giełdowym wcale nie potrzeba latami analizować rynku, można zacząć od poznania kwestii technicznych i zapoznania się z ofertami kont dla inwestujących.

Co można kupić za pośrednictwem konta maklerskiego?

Mówi się, że za pieniądze można kupić wszystko, jednak to nie do końca prawda. Pomijając inne sytuacje, weźmy za przykład niektóre instrumenty finansowe.
Wedle polskich przepisów instrumentami finansowymi są papiery wartościowe oraz inne niebędące papierami wartościowymi kontrakty terminowe, tzw. swapy czy instrumenty pochodne.

Aby mieć „porządek na koncie”, warto używać różnych kont do różnego rodzaju transakcji. Bezpiecznie np. jest mieć osobne konto walutowe lub rozliczać zakupy na zagranicznych serwisach za pośrednictwem kantoru internetowego. Podobnie sytuacja ma się w przypadku instrumentów finansowych. Wówczas przydaje się konto maklerskie.

Konto maklerskie i jego możliwości

Konto maklerskie zostało stworzone z myślą o inwestorach, jest to dedykowany rachunek bankowy, dzięki któremu możemy kupować i zarządzać swoim portfelem akcji czy obligacji. W uproszczeniu można powiedzieć, że służy ono przechowywaniu i obracaniu papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami finansowymi.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Jak założyć rachunek do obrotu instrumentami finansowymi?

Najłatwiej zacząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie od wizyty w domu maklerskim lub banku. Chociaż warto wspomnieć, że rachunek założyć można również w sieci, ale zawsze konieczne jest złożenie podpisu, co będzie wymagać dostarczenia umowy przez kuriera. Założenie rachunku możliwe jest wyłącznie w przypadku osób powyżej 18 roku życia, które zgodzą się wypełnić unijny formularz dotyczący oceny adekwatności instrumentów finansowych.
W umowach z domami maklerskimi mamy standardowe i bardzo podobne zapisy, w ramach których zobowiązujemy się opłacać prowizję, za zrealizowane zlecenia. Prowizja ta liczona jest od wartości transakcji. Podpisując umowę, warto zapoznać się przede wszystkim z warunkami prowadzenia rachunku oraz warunkami jej wypowiedzenia.

Co dalej z kontem maklerskim?

By konto mogło funkcjonować, musi być zasilone. W praktyce początkującego inwestora wygląda to tak, że przelewa on na konto maklerskie kwotę, którą może zainwestować bez ryzyka jej utraty. Straty są nieodzownym elementem procesu uczenia się mechanizmów giełdowych, dlatego nie należy się spodziewać szybkiego i wielkiego zysku. Kupno i sprzedaż akcji odbywa się na zasadzie zlecenia, które składane jest zwykle on-line z deklaracją limitu lub bez niego. Można więc założyć, że chcemy kupić np. akcje danej spółki za kwotę nie większą niż zadeklarowana. Warto jednak pamiętać, że zlecania bez limitu mają pierwszeństwo realizacji nad zleceniami z limitem.

Na warszawskiej giełdzie jest wiele możliwości inwestycji, nie musimy więc decydować się wyłącznie na zakup akcji. Można też inwestować w kontrakty terminowe jednostki ETF czy certyfikaty. Im bardziej skomplikowany instrument, tym większa wiedza powinna charakteryzować inwestora. Ale w tym inwestowaniu można oczekiwać pomocy agentów, którzy wskażą na co warto przeznaczyć środki w określonym przypadku, czy chcemy inwestować agresywnie z możliwością sporego zysku czy bardziej asekuracyjnie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Jak nie stracić na giełdzie?

Nie stracimy na pewno na opłatach za rachunki inwestycyjne, bo w większości przypadków są one prowadzone bez opłat. Dodatkowo płatne są opcje ułatwiające inwestowanie, czyli np. dostęp do serwisów informacyjnych. Domy maklerskie zarabiają na prowizji od zrealizowanych zleceń kupna i sprzedaży. Przykładowo za operacja na akcjach zapłacimy od 0,38%, za kontrakty terminowe na WIG20 od 9 zł za kontrakt i 0,2% prowizji za operacje na obligacjach. To czy na swoich operacjach zarobimy czy stracimy zależy od tego, jak zachowają się pozostali uczestnicy rynku. Jak w każdym innym przypadku trzeba taniej kupić niż sprzedać, jeśli to się nie uda, czeka nas strata. Oczywiście od zysków należy odliczyć 19% podatku Belki. Ale inwestowanie na warszawskiej GPW to dopiero początek. Dalej można wejść na rynki zagraniczne i rynek walutowy forex.

Oszczędzaj na każdej wymianie walut
Kupując w Ekantor.pl 5 000 euro zyskujesz 960 zł
Zainteresowany?

Kalkulator walut znajdziesz więc w tym miejscu

To, co zawsze jest potrzebne podczas efektywnego inwestowania to wciąż poszerzana wiedza o sytuacji na rynku. Chodzi tu nie tylko o ceny akcji, ale również dane makro- i mikroekonomiczne czy wydarzenia polityczne. Bez tego nie ma dobrego inwestowania.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *