kantor na lotnisku, wymiana walut, kantor, Ekantor.pl
31 stycznia 2018,  11:03

Kurs walut na lotnisku – sprawdź zanim stracisz

4/5 (4)

Ile kosztuje funt, a ile euro? To zależy. Przede wszystkim od tego, kogo zapytamy. Czekając na samolot lub przylatując do kraju bez złotówki w portfelu, może być już jednak za późno na zadawanie takich pytań. Pozostaje wtedy jedynie słynne “płać i płacz”, bowiem w kantorze na lotnisku targować się nikt z nami nie będzie, a koszt wymiany może nawet przewyższyć wartość podróży.

Tak też było i w tym przypadku.

Od dawna myśleliśmy o wspólnym wyjeździe. W sensie ja i moja siostra. Cel? Nic konkretnego. Byle było ciepło i niezbyt drogo. Wreszcie nadarzyła się okazja. 7 dni na Korfu. Lot z Poznania. Hotel trzygwiazdkowy. Cena bardziej niż przystępna. Żal było nie skorzystać. Trzeba było się tylko spieszyć, bo lot miał być następnego dnia. Nie mam doświadczenia w tym temacie, rzadko podróżuję. Sprawdziłam jedynie kurs euro i uznałam, że dramatu nie ma, więc wymianą zajmiemy się na lotnisku. Dopiero na miejscu zrozumiałam, że to był błąd. Ale na zmianę zdania było już za późno.

Monika

Kurs walut w kantorze na lotnisku

W dniu, w którym pani Monika miała zaplanowany lot średni kurs sprzedaży euro w Ekantor.pl wynosił 4,28 PLN, natomiast klientka kantoru na lotnisku zapłaciła za euro 4,71 PLN. Na co w tym czasie mogły liczyć osoby powracające do kraju? Przede wszystkim na szczęście, że uda im się znaleźć w portfelu kilka złotówek, cena skupu euro w kantorze tego dnia wynosiła bowiem 3,3740 (dla porównania w Ekantor.pl było to 4,24 PLN ). Przy wymianie kilkuset jednostek walutowych straty mogą więc okazać się odczuwalne. Jeżeli pani Beata zamiast na lotnisku, kupiłaby wcześniej walutę w Ekantor.pl to mogłaby sobie pozwolić na kilka dodatkowych dni urlopu.

kurs walut, kantor, kantor wymiany walut, lotnisko
Kurs walut w kantorze na jednym z polskich lotnisk

Niestety wiele osób, w sytuacji w której nie ma przy sobie waluty na to by kupić choćby coś do jedzenia czy zapłacić za transport z lotniska, zgadza się na wysokie koszty przewalutowania.

Kantor wymiany w mieście

Co pozostaje w takiej sytuacji? Osoby, które mają nieco więcej czasu, niekiedy decydują się skorzystać z kantoru poza terenem lotniska. W tym przypadku trzeba być przygotowanym na to, że im bliżej portu- tym koszt wymiany może okazać się wyższy. Wielu podróżujących jest już na tym punkcie przeczulona i aby wymienić walutę kierują się w stronę centrum miasta. Tutaj kursy zwykle są korzystniejsze, choć to wciąż nie jest najlepsza opcja dla portfela. Dla przykładu warto prześledzić sytuację kantorów w Warszawie.


Wymiana walut na lotniskach - skąd ta różnica

Klienci liczą się z faktem, że koszt wymiany walut na lotnisku może być wyższy, niż w kantorze stacjonarnym znajdującym się w innej części miasta, lub tym bardziej w kantorze internetowym. Tak dużą przepaść pomiędzy ceną sprzedaży, a kupna trudno jest jednak wytłumaczyć w sposób racjonalny. Jednym z czynników jest oczywiście lokalizacja. Na lotnisku wszystko jest droższe zaczynając od wody, poprzez kawę, czy właśnie na walutach kończąc. Właściciele takich punktów płacą bowiem wysoki czynsz za wynajęcie pomieszczenia. Oczywiście nie jest to jednak jedyny powód – drugi to brak konkurencji na tym polu. Klienci postawieni w pewnym sensie pod ścianą, zgadzają się zapłacić niekiedy horrendalne wręcz stawki.

Bez zdjęć proszę - tajemniczy kurs walut na lotnisku

Jeżeli zainteresowani tym artykułem postanowiliście sprawdzić, jaka jest cena skupu i sprzedaży, to niestety możecie poczuć się zawiedzeni. Kantory rozmieszczone na lotniskach chronią bowiem tę informację. Kursy udostępnione są co prawda na tablicach w kantorze, jednak próba zrobienia im zdjęć czy spisania może skończyć się rozmową z właścicielem kantoru.

Co zatem można zrobić, gdy nadarzy się okazja na spontaniczny wypad? Warto się przygotować na to już dziś i założyć konto w Ekantor.pl. Wówczas walutę można wymienić w dowolnym  momencie i po znacznie korzystniejszym kursie. Przekonaj się sam i sprawdź nasz kalkulator walutowy. Chcesz mieć pewność, że pieniądze w odpowiednim momencie znajdą się na Twoim koncie? Sprawdź ile może potrwać czas transakcji wymiany.

Jeden komentarz “Kurs walut na lotnisku – sprawdź zanim stracisz

  • To ze wlasciciele kantorow na lotnisku placa wiecej czynsz wynajmu moze jest prawda ale za to rekapesuje im fakt ze tam maja wiecej klijetow niz w kantorach na miescie wiec te tlumaczenia sa bzdura a oni poprostu wykorzystuja sytuacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *