KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Historia dolara amerykańskiego

Każda waluta ma swoją niepowtarzalną historię. Jedną z najciekawszych ma dolar amerykański, który tak naprawdę pojawił się na rynku walutowym stosunkowo niedawno. Historia dolara amerykańskiego Historia dolara amerykańskiego rozpoczyna Read more
frank szwajcarski

„Skazany na 30 lat” – czy frankowiczom należy się pomoc? [rozmowa]

Dwa lata po historycznym uwolnieniu przez bank szwajcarski kursu franka, w Polsce wciąż nie udało się zamknąć tematu związanego z kredytami w tej walucie. Trudność stanowi znalezienie rozwiązania, które Read more

Lej – waluta Mołdawii


Mołdawia MDL lej

Lej mołdawski jest oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą w Mołdawii. Wartość jednego leja równa jest stu banom. Waluta mołdawska oznaczana jest kodem MDL.

Historia mołdawskiej waluty

Lej mołdawski zaczął obowiązywać 29 listopada 1993 roku. Było to dwa lata po uzyskaniu przez Mołdawię niepodległości. Do przeszłości kraju bezpośrednio nawiązuje nazwa waluty. Jednak w okresie sprzed włączenia Mołdawii do ZSRR w 1940 roku, w użyciu były wyłącznie leje rumuńskie. Bankiem centralnym odpowiedzialnym za emisję leja mołdawskiego jest Narodowy Bank Mołdawii. Na arenie międzynarodowej obecne jest także Naddniestrze, nieuznawane państwo będące częścią Mołdawii oraz stanowiące jego region autonomiczny. Zamiast leja mołdawskiego, na jego terenie używany jest rubel naddniestrzański. Waluta ta nie jest jednak honorowana przez żadne inne państwo, w tym również Mołdawię.

Monety i banknoty w Mołdawii

Obecnie w obiegu znajdują się monety o wartości 1, 5, 10, 25, 50 banów. Poza wykonaną z brązalu i posiadającą ząbkowany rant monetą 50 banów, wszystkie pozostałe są aluminiowe i gładkie. Na awersach znajduje się Herb Mołdawii, natomiast rewersy przedstawiają wyłącznie nominały. Banknoty obowiązujące w Mołdawii posiadają wartość  1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 lei. Pierwsza seria wyprodukowanych banknotów posiadała tylko trzy najniższe nominały i była w obiegu bardzo krótko. Na wszystkich awersach znajduje się portret Stefana III Wielkiego, hospodara mołdawskiego z dynastii Muszatowiczów. Natomiast rewersy przedstawiają znane mołdawskie budowle, takie jak najpiękniejsze klasztory i fortece w Hîrjauca, Sorokach czy Hîrbovăţ. Na grafikach znajduje się też cerkiew św. Dymitra w Orgiejowie oraz Cerkiew Narodzenia Pańskiego w Kiszyniowie, jak również Burmistrzostwo Kiszyniów i Pałac Prezydencki.


Zobacz inne waluty:


31.05.2017 13:54
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000