payrolls, NFP, dane, sytuacja na rynku pracy, USA, Ekantor.pl
2 kwietnia 2018,  12:35

Payrolls – dane, na które czeka świat

5/5 (1)

Amerykański wskaźnik zatrudnienia w jest publikowany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych. Obrazuje nie tylko kondycję gospodarki, ale też pozwala przewidzieć zmiany na światowych rynkach.

Non-farming payrolls (NFP) obrazują poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach usługowych, produkcyjnych i budowlanych z pominięciem liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Dane dotyczą około 80% wszystkich zatrudnionych w USA, mających bezpośredni wpływ na zmiany PKB. Wyniki publikowane są w każdy pierwszy piątek miesiąca. Wykorzystuje się je do analizy kondycji gospodarki i przewidywania nadchodzących poziomów zmienności na rynku

Jeżeli zmiany wskaźnika NFP oznaczone są jako negatywne oznacza to kurczenie się liczby etatów w sektorach pozarolniczych. Pozytywny odczyt payrolls oznacza, że przybywa miejsc pracy a gospodarka rozwija się korzystnie.

Payrolls a ADP

Amerykański wskaźnik zatrudnienia obrazuje nie tylko ilość wolnych miejsc pracy powstałą w danym miesiącu, ale określa w szerszej skali kondycję ekonomiczną całego kraju. Dlatego wielu ekonomistów i inwestorów koreluje je z innym istotnym wskaźnikiem – ADP National Eployment Report (Narodowym Raportem Zatrudnienia ADP). Jest on zbierany na podstawie danych ponad 400 tys. firm prywatnych z sektora pozarolniczego i publikowany w każdą pierwszą środę miesiąca, co daje pole do spekulacji i przewidywań przyszłych poziomów NFP. Korelacja pomiędzy oboma wskaźnikami jest dość wyraźna jednak czasami występują znaczne odchylenia, dlatego zalecana jest ostrożność przy wyciąganiu wniosków.

Wpływ NFP na cenę walut

Wskaźnik non-farming payrolls w sposób wyraźny oddziałuje na siłę dolara, ceny złota i giełdę papierów wartościowych. Szczególnie istotne są odchylenia względem prognoz. Jeżeli wzrosty znacznie przekraczają oczekiwania – należy spodziewać się umacniania USD i parytetu złota. Tym samym słabe wyniki NFP przełożą się na osłabienie waluty względem funta i euro i spadek wartości akcji na giełdzie.

Niewątpliwie amerykański wskaźnik zatrudnienia powinien uważnie śledzić każdy, kto ma w planach transakcje walutowe. Jest on tym istotniejszy, że przekłada się również na ceny niezwykle popularnych ostatnio kryptowalut.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *