Losowe wpisy

Biznesowe gry planszowe, które uczą jak wygrywać w prawdziwym życiu

Większość osób biznes na planszy kojarzy wyłącznie z papierowymi banknotami Monopoly. A tymczasem od kilkudziesięciu lat na rynku jest coraz więcej gier, traktujących ekonomię całkiem poważnie. W dodatku przeznaczonych niekoniecznie Read more
auta, sprowadzanie aut, kupno samochodu, Ekantor.pl

Samochody z Niemiec – jak sprowadzić auto z zagranicy?

Już na pierwszy rzut oka procedury sprowadzenia auta do kraju mówią jedno: łatwiej je kupić niż zarejestrować. Transakcja za granicą to często formalność i pieniądze z ręki do ręki. Potem Read more

Wymiana walut – czy fiskus może się o nią upomnieć?


Wszystko, co w życiu piękne, musi być opodatkowane. Nie inaczej jest z wymianą walut. 30 kwietnia upłynął czas składania deklaracji PIT i niestety część podatników zapomniała uwzględnić w swoim zeznaniu przychody związane z transakcjami walutowymi. Obowiązek opłacenia tego podatku nałożony jest zarówno na przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Zobacz, czy fiskus może wezwać Cię „na dywanik”. 

 

Wymiana walut na wakacje – czy należy zapłacić podatek?

Samo pytanie może wydawać się dość kuriozalne i zapewne niewiele osób kupujących euro czy dolary na wakacje zastanawia się, czy powinno uwzględniać tego rodzaju transakcję w zeznaniu podatkowym. A jednak – zysk wynikający z wymiany walut powinien znaleźć się w rocznym rozliczeniu. Mówi o tym art.9 ustawy o PIT.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

I nie ma co liczyć na to, że wśród wyjątków znajdzie się dochód uzyskany z wymiany walut. Warto jednak zauważyć, że opodatkowaniu podlega jedynie dochód wynikający z różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Zatem dotyczy to przykładowo sytuacji, w której kupiliśmy euro po korzystnym kursie i po pewnym czasie sprzedaliśmy je z zyskiem. Nie dotyczy to natomiast osób, którym w wyniku niskiego kursu waluty, udało się nabyć za granicą towary po cenie niższej, niż w Polsce.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy pewna kwota w walucie została nam darowana. W tym przypadku ciąży na nas obowiązek zapłacenia podatku od darowizny i wówczas jako dochód rozumie się całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży waluty, a nie jedynie różnicę pomiędzy kursami jej kupna i sprzedaży.

 

Działalność gospodarcza – każda różnica musi zostać rozliczona

Obowiązek rozliczenia się z wymiany walut leży również po stronie przedsiębiorców. Z tą różnicą ze w zeznaniu powinni oni uwzględnić zarówno zyski z przeprowadzonych transakcji, jak i straty związane ze zmianą kursu. Chcąc ustalić różnice kursowe związane z wymianą walut, osoba prowadząca działalność gospodarczą musi zastosować jedną z trzech metod:

 • FIFO (first in, first out) – najpierw rozlicza się kursy wpływu tych walut, które zostały uzyskane przez podatnika jako najwcześniej,
 • LIFO (last in, first out) – najpierw rozlicza się kursy tych walut, które zostały uzyskane przez podatnika najpóźniej,
 • metoda średniej ważonej – oblicza się średnią ważoną z kursów historycznych, wówczas kurs jest jednolity dla wszystkich walut.

Warto mieć jednak na uwadze, że urząd może poprosić o wyjaśnienia, jeżeli kurs sprzedaży waluty okaże się niższy o więcej niż 5% w stosunku do średniego kursu NBP. 

 

Nie uwzględnienie zysku z walut w PIT – co zrobić?

Czytasz ten tekst i dociera do ciebie, że w swoim rocznym rozliczeniu nie uwzględniłeś jednak wszystkich przychodów? Jedyne co możesz teraz zrobić to – złożyć donos na samego siebie, który nosi nazwę czynnego żalu. Odpowiednia szybka reakcja pozwoli uniknąć wynikających z tego tytułu sankcji karno-skarbowych, o czym mówi art. 16a Kodeksu karnego skarbowego:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną (..) korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną (..).

Aby złożyć korektę PIT należy spełnić spełnić trzy warunki:

 •  wysłać ją zanim urząd skarbowy wykryje nieprawidłowości w rozliczeniu PIT,
 •  dołączyć wyjaśnienie przyczyny korekty,
 •  zapłacić zaległy podatek.

Zatem jak widać lepiej przyznać się do błędu, niż liczyć na to, że fiskus się go nie dopatrzy, ponieważ jeżeli tak się stanie trzeba liczyć się z konsekwencjami nie tylko finansowymi. Za przestępstwa skarbowe przewidywane są bowiem również kary pozbawienia wolności.


14.05.2018 12:23
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!