Losowe wpisy

airbnb, pokój, płatność online, płatności, Ekantor.pl

Jak płacić na AirBNB?

Mieszkanie w centrum Pragi dla dwóch osób za 85 zł za noc? Do tego z pięknym widokiem na stare miasto? W AirBNB to całkiem zwyczajna oferta. Szybko rezerwujesz Read more

7 problemów początkujacego przedsiębiorcy

Około 80 proc. nowych firm zamyka się w ciągu pierwszych trzech lat działalności. To nie podnosi na duchu osoby, która startuje z własnym biznesem. Jak znaleźć się w 20 procentach Read more

Czym jest średni kurs NBP?


Osoby często wyjeżdżające za zagranicę lub utrzymujące aktywne kontakty handlowe z przedsiębiorstwami spoza rynku krajowego potrzebują regularnej informacji o kursie walutowym. Jednym z jej najlepszych źródeł są publikowane przez banki centralne statystyki.

Podstawa gospodarki światowej

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest kurs walutowy. To po prostu relacja jednej waluty w stosunku do drugiej – informacja ile jednostek danej waluty (np. złotego polskiego) odpowiada jednej jednostce innej waluty (np. dolara). Kurs walutowy spełnia bardziej doniosłą funkcję niż tylko informowanie o cenie zakupu czy sprzedaży waluty – pozwala kształtować ceny, przenosząc na rynek krajowy zagraniczne układy cenowe. Nie jest to bez konsekwencji dla światowej gospodarki.

Kurs walutowy uzależniony jest popytu i podaży danej waluty. Kształtuje je polityka walutowa rządu oraz bilans płatniczy, będący zestawieniem wszystkich zawieranych transakcji między gospodarką krajową a gospodarką zagraniczną. Zasadniczo są dwa sposoby ustalania kursu walutowego: płynny (reguluje go mechanizm rynkowy) oraz sztywny (cenę waluty ustala państwo). W Polsce od 2000 roku funkcjonuje całkowicie płynny kurs walutowy.

Skąd brać informacje o kursie walutowym?

logo-nbp

W naszym kraju informację o średnim kursie walut publikuje każdego dnia bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski. Choć prezentowane w zestawieniu NBP kursy mogą różnić się od cen, jakie można znaleźć w banku czy w kantorze, średni kurs NBP spełnia bardzo ważną rolę. Nie tylko dostarcza najlepszej informacji statystycznej, ale również jest podstawą rozliczenia transakcji zawieranych w obcej walucie.

W jaki sposób ustalany jest średni kurs NBP?

Każdego dnia roboczego między 10:55 a 11:00 NBP zwraca się do dziesięciu krajowych dealerów walutowych z prośbą o podanie średnich kursów EUR/PLN i USD/PLN. Następnie analitycy banku centralnego odrzucają dwie najniższe oraz dwie najwyższe stawki oraz uśredniają kursy kupna i sprzedaży – na tej podstawie wyliczają średnią wartość. Na podstawie uzyskanego średniego kursu EUR/PLN oraz posiłkując się danymi ze światowych agencji informacyjnych, ustalane są średnie kursy dla najpopularniejszych światowych walut. W efekcie w okolicach południa publikowana jest tzw. tabela A, która zawiera średni kurs złotego do 35 innych walut.

Co ciekawe, Narodowy Bank Polski podaje również średni kurs walutowy także dla tych bardziej niecodziennych walut (np. zambijskiej kwachy czy pa’anga). Można go znaleźć w tabeli B, która jest aktualizowana w każdą środę między 11:45 a 12:45. Dodatkowo, publikowany jest także średni kurs NBP dla tabeli C, w której można znaleźć kursy z poprzedniego dnia roboczego.


20.03.2016 07:26
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000