Niezależnie od tego czy masz do wynajęcia pokój, kawalerkę czy cały biurowiec musisz płacić podatek od najmu. Zobacz jak go rozliczyć, jakie formularze wypełnić i na co szczególnie zwracać uwagę.
Rozliczenia najmu większość osób może dokonać samodzielnie. W części obliczeń można posłużyć się dedykowanymi programami (na przykład do rocznych zeznań podatkowych), jednak podstawowe decyzje nadal trzeba podjąć osobiście. Na sam początek – o sposobie opodatkowania najmu.
Metody opodatkowania najmu
Rozliczając dochody z tytułu wynajmu lokali możesz wybrać jeden z trzech sposobów opodatkowania:
- na zasadach ogólnych (18%, 32%) – stosowane prywatnie lub w ramach założonej w tym celu firmy,
- według liniowej stawki 19% – rozliczane w ramach założonego przedsiębiorstwa,
- ryczałtem ewidencjonowanym (8,5% a po przekroczeniu 100 tys. zł – 12,5%) – stosowanym prywatnie.
Jeżeli nie zadeklarujesz którejś szczególnej formy opodatkowania, to dochody z najmu zostaną doliczone do pozostałych osiąganych dochodów i będą rozliczane na zasadach ogólnych (18% do kwoty 85 528 zł, powyżej 32%).
Za co płacę podatek od najmu?
Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, podatek liczy się wyłącznie od kwoty dochodu uzyskanego z najmu, czyli po odliczeniu wszystkich poniesionych kosztów. Jeżeli koszty są wyższe niż zyski, to rozliczeniu podlega strata z najmu, która może być odpisywana od przychodu przez następne 5 lat (jednak w kwocie nie wyższej niż 50% straty rocznie).
Kiedy płacić zaliczki na podatek dochodowy?
Zarabiając na wynajmie musisz nie tylko rozliczać się na koniec roku, ale również terminowo opłacać zaliczki na poczet przyszłych zysków. Ich wysokość ustalasz poprzez obliczenie różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające. Zaliczki wpłaca się obowiązkowo w systemie miesięcznym a każde źródło dochodu rozliczane jest oddzielnie. Zaliczki można obniżyć na takich samych zasadach, jak obniżany jest dochód w rozliczeniu rocznym – za pomocą generowania kosztów.
Co mogę wpuścić w koszty?
Co do zasady za koszt uzyskania przychodu z najmu zalicza się każdy wydatek, który posiadał związek z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów (lokalu). Innymi słowy zarówno materiały budowlane, wyposażenie wnętrza jak i opłaty za niezbędne naprawy i samą eksploatację obiektu można odliczyć zarówno od podatku, jak i od comiesięcznych zaliczek.
Jak rozliczać wynajem lokalu posiadanego za granicą?
Rozliczanie dochodów z wynajmu przebiega na tej samej zasadzie jak wszystkich innych uzyskiwanych dochodów w roku podatkowym. Wyznacznikiem jest miejsce rezydencji podatnika lub certyfikat rezydencji poświadczający odprowadzanie podatków na terenie innym niż RP. Przykładowo, jeżeli najemca posiada lokal na Lazurowym Wybrzeżu ale przez większość roku przebywa i pracuje na terenie Polski, to podatek od zysków uzyskanych na wynajmie odprowadzany jest do polskiego fiskusa.
Zobacz również: Mieszkanie w Europie – gdzie zainwestować?
Polska niechęć do płacenia danin skutkuje ciężką do oszacowania liczbą osób unikających podatku od najmu. Według danych z 2017 r. wynajem udokumentowało ponad 700 tys. rodaków. Tych czerpiących zyski “na czarno” może być nawet dwa razy więcej. Taka korzyść może być jednak dość krótkoterminowa, bo kary nakładane przez fiskus sięgają nawet poziomu 75%.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.