Losowe wpisy

Prezent dla niego, prezent dla mężczyzny, Ekantor.pl

Prezenty DLA NIEGO ​​-​​ ciekawe ​​pomysły ​​na ​​prezent ​​z​​ zagranicznych ​​sklepów

Wbrew obiegowej opinii większość mężczyzn ucieszy się z nowej pary skarpet znalezionych pod choinką. Pod warunkiem, że nie będą jedynym prezentem. Tylko, dajmy na to, dodatkiem do drona DJI Mavic Read more
Cena paliwa

Zrzuta na drogi. Kierowcy dołożą 20 groszy do każdego litra paliwa

20 groszy na litrze paliwa - taki ma być przymusowy wkład polskich kierowców w budowę dróg. To znacznie podniesie koszt zakupu paliwa, które i tak do najtańszych nie należą. [Aktualizacja Read more

Zwiększa się upadłość polskich firm. Sprawdź, które branże są najsilniej narażone


Przedstawione w październiku informacje na temat upadłości firm wykazały utrzymanie niepokojącego trendu, który zarysował się na początku lipca tego roku – coraz większa liczba polskich firm upada. Szczególnie narażone są przedsiębiorstwa działające w obrębie sektora handlu hurtowego, usług, budownictwa oraz transportu.

Według raportu przygotowane przez Euler Hermes, na podstawie informacji dostarczonych przez Monitor Sądowy i Gospodarczy, w październiku 2016 roku ilość podmiotów gospodarczych, które ogłosiła upadłość wyniosła 66. Dla porównania w tym samym miesiącu roku poprzedniego takich przedsiębiorstw było 55.

 

Coraz więcej firm bankrutuje

Do czerwca 2016 liczba ogłaszanych bankructw była niższa niż ich ilość odnotowana do połowy 2015, będącego drugim rokiem z rzędu zmniejszającej się dynamiki upadłości. W lipcu trend ten zaczął się jednak odwracać, a punktem kulminacyjnym był wrzesień, gdy w związku z brakiem zdolności do regulowania podjętych zobowiązań zakończenie działalności ogłosiło aż 86 firm. We wrześniu 2015 liczba ta wynosiła zaledwie 47.

upadłość polskich firm

Rozpiętość branżowa omawianych przedsiębiorstw była na tyle duża, że niemożliwe okazuje się wskazanie jednoznacznej przyczyny upadłości firm. Mogły mieć one zarówno podłoże rynkowe, jak i wynikać z indywidualnych problemów w strukturze przedsiębiorstwa, np. błędy w zarządzaniu lub finansowaniu.

 

Upadłość firm według branż

Październik był miesiącem trudnym dla polskich producentów. W tym czasie aż 22. wytwórców ogłosiło upadłość. Problemy najsilniej dotknęły firmy zajmujące się hodowlą i przetwórstwem mięsa, a także dostarczające artykuły inwestycyjne. Wskazanie branżowej przyczyny niepowodzeń jest tym trudniejsze, że upadłość dotknęła również przedsiębiorstwa z silnej w Polsce branży meblarskiej.

W przypadku sektora usług kłopoty miały przede wszystkim firmy obsługujące nieruchomości i procesy inwestycyjne, zajmujące się doradztwem B2B, a także – co może okazać się zaskoczeniem – prowadzących badania naukowe i techniczne.

Branżą wciąż silnie zagrożoną jest budownictwo. Mimo, że ilość upadłości ogłoszonych w październiku przez przedsiębiorstwa działające w obrębie tego sektora zmniejszyła się, a sytuacja polskich deweloperów wydaje się dobra, to jednak nieobce są problemy wyspecjalizowanych firm zajmujących się inwestycjami infrastrukturalnymi.

Z raportu przygotowanego przez Euler Hermes wynika, że w 2016 największa liczba przypadków bankructwa została zaobserwowana w województwach znajdujących się na południowym zachodzie oraz na wschodzie kraju. Decyzja o upadłości wyjątkowo uwidoczniła się w przedsiębiorstwach śląskich, gdzie niezdolność do regulowania zobowiązań na rzecz wierzycieli dosięgnęła aż 24 firm zajmujących się głównie budownictwem, handlem i usługami.

 

Czy można zaradzić upadłości?

Jednym z największych wrogów przedsiębiorców jest bierna postawa. Firma, której udało się zdobyć pozycję na rynku, często nie dostrzega momentu, gdy zaczyna pojawiać się atrakcyjna konkurencja. Dlatego tak ważne jest, aby nawet w czasie rozwoju nie skupiać się wyłącznie na własnych działaniach, ale też nadzorować rynkowe zmiany. W przypadku, gdy płynność finansowa przedsiębiorstwa zaczyna ujawniać pierwsze problemy warto rozważyć kwestię zatrudnienia dyrektora finansowego, który przyjrzy się wydatkom firmy i zaproponuje konkretne działania mogące przyczynić się do poprawy jej kondycji. Może się zdarzyć, że zaproponuje on ubezpieczenie, które pozwoli zniwelować zagrożenia płynące z zatorów płatniczych, a przedsiębiorcy prowadzącemu współpracę międzynarodową przedstawi możliwość zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym. Coraz większą popularnością cieszą się również pakiety Assistance dla firm, pozwalające m.in. na konsultacje prawne czy gospodarcze w momencie, gdy będzie jeszcze czas na reakcję.

Ostatnie dziesięć miesięcy przyniosło upadłość aż 655 przedsiębiorstw i niestety istnieją obawy, że tendencja ta może się jeszcze utrzymać.


15.11.2016 13:26
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000