Dawniej to praca rządziła człowiekiem. Dziś człowiek stara się rządzić pracą dostosowując ją do własnych wymagań. A te, trzeba przyznać, potrafią być duże – wysoka pensja, możliwość podnoszenia kwalifikacji, brak konieczności rezygnacji z pasji. Czy znalezienie pracy idealnej jest w ogóle możliwe? Pewnie tak, ale szukanie jej może trochę zająć. Może więc lepiej stworzyć sobie własne miejsce pracy i to w zaciszu własnego domu?
Do pracy w domu wiele nie trzeba. Zwykle wystarcza biurko, komputer i wygodne krzesło. Należy jednak zaopatrzyć się również w kilka atrybutów, których nie uda się kupić w Ikei. Mowa o wytrwałości, zorganizowaniu, świadomości własnych umiejętności i chęci doskonalenia ich. Wówczas drzwi do kariery, z poziomu w własnej kanapy, stać będą przed Tobą otworem.
Praca zdalna - w jakim zawodzie?
Jako freelancer (od momentu podjęcia decyzji o pracy w domu właśnie tak zaczniesz o sobie mówić) możesz zarówno kontynuować dotychczasową karierę, jak i zacząć zupełnie od zera. A wybór zawodów, które można wykonywać w domu jest naprawdę ogromny.
Wirtualny asystent
W świecie, w którym każdy robi karierę, potrzebni są ludzie, doglądający tych karier. Nie potrzebują oni blasku fleszy, a jedynie tego, by pewien procent z tego blasku wpłacany był regularnie na wskazany rachunek bankowy. W zamian za to wirtualny asystent zajmie się całym zapleczem związanym z planowaniem służbowych podróży oraz spotkań, organizowaniem kalendarza, wysyłaniem newslettera, od czasu do czasu też coś napisze. Krótko mówiąc – niezastąpiona prawa ręka.
Gdzie szukać zleceń?
Nim trafimy do “gwiazd” dobrze jest najpierw zejść na ziemię i zaproponować swoje usługi małym i średnim firmom, które mogą potrzebować pracownika, ale niekoniecznie będą mieć środki na utworzenie dodatkowego miejsca pracy. Ofertę można również przedstawić blogerom. Jest to obecnie dość prężnie rozwijająca się grupa, która tworzy wokół siebie marki i zapewne przydałby się im ktoś, kto to wszystko jakoś ogarnie.
Wymagane umiejętności: organizacja czasu, komunikatywność, sprawne poruszanie się w Internecie
Potrzebne narzędzia: komputer, telefon
Bloger
Kiedy uda Ci się nawiązać współpracę z blogerami, to być może najdzie Cię ochota, by stać się większą częścią tego niezwykłego świata. Perspektywa kusząca zwłaszcza, że blogerzy przyzwyczaili swoich czytelników do opowiadania tylko i wyłącznie o jednej stronie medalu – podróżach, markowych ubraniach i tym wszystkim, co widzimy na instagramowym koncie. Jednak wejście w biznes nie jest łatwe, a w dodatku dość ryzykowne. Wymaga pełnego zaangażowania, pomysłów, tworzenia angażujących treści – i na początku drogi nie masz co liczyć, że będzie Cię stać na zatrudnienie asystenta lub copywritera. W ogóle na niewiele będzie Cię stać. Jeżeli jednak wiesz, że masz do zaoferowania światu coś, za co ten świat mógłby Cię wynagrodzić i jesteś gotów poczekać na tę nagrodę – to nie szkodzi przecież spróbować.
Gdzie szukać zleceń?
Nie trzeba ich szukać. Bloger pracę zleca sobie sam. Brzmi pięknie, jednak gdy systematyczność okaże się Twoją kulą u nogi to nie ma co liczyć na zarobek.
Wymagane umiejętności: organizacja czasu, samodyscyplina, umiejętność tworzenia interesujących treści
Potrzebne narzędzia: komputer, telefon z aparatem
Copywriter
Pisanie sprawia Ci prawdziwą radość, ale już pozostałe rzeczy związane z blogowaniem nie są tak ekscytujące? To znak, że czas pomyśleć o zostaniu copywriterem. Co kryje się pod tym pojęciem? Jedni powiedzą, że copywriter to twórca sloganów reklamowych, pracujący w agencji reklamowej. Inni uogólnią i stwierdzą, że jest to po prostu autor tekstów. Pokazuje to tylko, jak szeroki zakres działań kryje to jedno słowo. Dlatego będąc copywriterem nie musisz się ograniczać. Możesz tworzyć zarówno krótkie treści pod pozycjonowanie (precle), jak i teksty zapleczowe oraz poważne i trochę mniej poważne artykuły. Niewykluczone, że ktoś zleci Ci prowadzenie bloga w swoim imieniu lub napisanie książki (ghostwriter), a nawet… listu miłosnego. Możliwości jest wiele, ale i konkurencja spora.
Gdzie szukać zleceń?
Początkujący copywriter nie ma lekko. Trzeba się przegryźć przez gąszcz konkurencyjnych ofert… czasem zbyt konkurencyjnych. Znaczące obniżanie stawek w celu pozyskania klienta jest normą w tej branży. Na szczęście, choć chętnych do pisania nie brakuje, to nie brakuje też ofert. Można je znaleźć na: dedykowanych grupach na Facebooku, portalach z ogłoszeniami o pracę, forach internetowych związanych z pozycjonowaniem.
Wymagane umiejętności: “lekkie pióro”, kreatywność, organizacja czasu, sumienność
Potrzebne narzędzia: komputer
Grafik
Słowo to jednak nie wszystko. Zwłaszcza w erze komunikacji obrazkowej, po którą chętnie sięgają marketingowcy, co zwiększa zapotrzebowanie na twórców treści graficznych. I tu wchodzi grafik (może być, że cały na biało). Niestety minus tworzenia projektów w domu jest taki, że trzeba samemu zatroszczyć się o odpowiednie narzędzia do pracy – a w porównaniu do pozostałych zawodów może to być spora inwestycja. Pracując na etacie o sprzęt i oprogramowanie martwi się firma.
Gdzie szukać zleceń?
W tym przypadku to zlecenia powinny szukać ciebie 😉 A tak na poważnie można wysłać swoje portfolio do kilku firm. Ofert pracy nie brakuje również w serwisach ogłoszeniowych czy w mediach społecznościowych.
Wymagane umiejętności: kreatywność, obsługa programów graficznych, cierpliwość i wyrozumiałość wobec klienta
Potrzebne narzędzia: komputer z odpowiednim oprogramowaniem
Social media ninja
Oczywiście nie jest to oficjalna nazwa stanowiska, ale kto zabroni Ci tak osobie pisać? Wszak sam jesteś sobie szefem. Social media marketing to obecnie jedna z silniej rozwijających się gałęzi marketingu, niestety wciąż w dużym stopniu niedocenienia. Wbrew powszechnemu rozumowaniu nie wystarczy “ogarnąć fejsbuków” by zostać specjalistą, choć trzeba przyznać, że osoby które po prostu lubią przesiadywać w Internecie – będą miały łatwiej. W worku zatytułowanym specjalista do spraw social media wrzuconych jest jednak wiele innych umiejętności. Osoba myśląca poważnie o prowadzeniu kanałów społecznościowych musi być po trosze copywriterem, grafikiem, fotografem, ale też i psychologiem.
Gdzie szukać zleceń?
Jak to gdzie? W mediach społecznościowych 😉 Można dla spokoju ducha przejrzeć również serwisy z ogłoszeniami o pracę.
Wymagane umiejętności: “lekkie pióro”, podstawy grafiki komputerowej, kreatywność, śledzenie trendów
Potrzebne narzędzia: komputer, telefon z aparatem
Korepetycje online
Na tym polu przodować będą osoby, specjalizujące się w przedmiotach, w której nie zwykli specjalizować się uczniowie. Matematyka, język polski, fizyka a może chemia? Możliwość zarobku mają również osoby biegle władające językiem obcym. Wówczas można wyjść poza zakres nauczania szkolnego i ćwiczyć również z dorosłymi.
Gdzie szukać zleceń?
Najprościej wśród znajomych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Można również dodać ogłoszenie na stronie www.e-korepetycje.net lub na stronie z ogłoszeniami.
Wymagane umiejętności: wiedza w wybranej dziedzinie, umiejętność nauczania
Potrzebne narzędzia: komputer z zainstalowanym komunikatorem
Tłumacz
Znasz doskonale języki obce, jednak nie widzisz się w roli nauczyciela? Zatem powinna przypaść Ci do gustu praca tłumacza. I nie bój się, jeżeli Twoją specjalizacją jest niszowy język. Zleceń może znajdziesz mniej, ale będą one znacznie korzystniej wyceniane niż w przypadku języków, które cieszą się w Polsce większą popularnością.
Gdzie szukać zleceń?
Możesz spróbować rozesłać ofertę do firm. Ofert nie brakuje też na niezastąpionych portalach z ogłoszeniami.
Wymagane umiejętności: doskonała znajomość języka, terminowość
Potrzebne narzędzia: komputer
Inne zawody, które można wykonywać w domu:
- programista,
- tester,
- wypełnianie ankiet,
- korektor,
- dziennikarz,
- księgowy,
- prowadzenie sklepu internetowego,
- fotograf,
- projektant odzieży,
- telemarketer,
- projektant – projektowanie wnętrz,
- przepisywanie tekstów,
- twórca szkoleń,
- twórca rękodzieła/krawcowa.
Podejście do pracy zmienia się. Nie jest ona już wyłącznie źródłem utrzymania rodziny, ale również źródłem satysfakcji i przyjemności. Może jeden z wyżej wymienionych zawodów właśnie to Ci przyniesie?
Teraz koronawirus i praca w fabryce są niebezpieczne. Jak zarabiać w Internecie? Jako twórca stron internetowych możesz zarabiać w bardzo prosty sposób, musisz zarejestrować się na bezpłatnej stronie internetowej, takiej jak https://myjob.asia/pl/, i zacząć brać projekty, a wszyscy jesteś już programistą. Następnie po prostu przeprowadzamy projekt po projekcie, a Twoje kwalifikacje automatycznie wzrosną i zarobki.