Ekantor.pl, przelew w weekend, co robić, Elixir, Express Elixir, Blue Cash, Blik
20 kwietnia 2018,  15:49

Przelew w weekend – co zrobić by szybko dotarł?

5/5 (2)

Dla wielu z nas weekend to nie tylko odpoczynek, ale również czas na uregulowanie spraw – również tych finansowych. Dla banków definicja weekendu kończy się jednak na pierwszej części, co znacznie utrudnia klientom wykonanie przelewu lub otrzymanie potrzebnych pieniędzy. Na szczęście są na to sposoby.

Wyobraź sobie taką sytuację: jest piątek, późny wieczór. Oglądasz właśnie film lub rumbę w wykonaniu Popka i nagle pojawia się to dziwne przeczucie, że o czymś zapomniałeś. Wiesz, że podobne przeczucie miała matka Kevina, więc dla pewności sprawdzasz czy dzieci śpią w łóżkach zamiast wałęsać się po Nowym Jorku. Na szczęście to nie to. Oglądasz więc dalej i podczas kolejnego obrotu na parkiecie dociera w końcu do Ciebie, że trzeba oddać pożyczone od przyjaciela 200 złotych. Przyjaciela masz dobrego, więc pewnie wybaczy. A mimo to jakoś głupio zostawić go na weekend bez tych pieniędzy.

Nie trzeba sobie tego wyobrażać, prawda? Takie sytuacje przytrafiają się każdemu z nas. I o ile jedne transakcje mogą spokojnie poczekać, to są też takie, które lepiej zrealizować natychmiast. Jednak jak to zrobić, gdy Twój bank właśnie odpoczywa?

Są na to sposoby, ale zacznijmy od początku…

Weekendowe przerwy piętą achillesową banków

Godziny pracy banków od zawsze denerwowały Polaków. Banki w przeciwieństwie do sklepów nie muszą zastanawiać się, która niedziela miesiąca będzie wolna, a w która zajęta, bo w zasadzie czynne są one od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowych. Chyba, że mówimy o oddziałach znajdujących się w galeriach handlowych i marketach – ale jeżeli naszym celem jest szybkie nadanie przelewu to te i tak na nic się nie zdadzą. Godziny pracy bankowców znacznie utrudniają więc załatwienie spraw na miejscu.

Pewną ulgę miała przynieść bankowość internetowa. I przyniosła, ale tylko pewną. Bo choć w weekend bez problemu możemy podziwiać stan naszego konta (lub ewentualnie płakać nad nim) oraz sprawdzać nowe oferty przygotowane przez bank, to jednak wciąż nie wykonamy przelewu. Oczywiście samą transakcję zlecić możemy, ale i tak zostanie ona zaksięgowana dopiero w pierwszym dniu roboczym.

Czym jest przelew Elixir i kiedy jest rozliczany?

Dzieje się tak ponieważ za przelewy międzybankowe odpowiedzialny jest KIR. Stosowany przez nich system rozliczeń nosi nazwę Elixir i jeżeli wierzyć informacjom podanym na stronie instytucji, gwarantuje on sprawną realizację płatności pomiędzy bankami, które uczestniczą w systemie. Cóż, jak widać z tą sprawnością nie jest najlepiej, bo choć rzeczywiście transakcje do systemu mogą być kierowane przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu przez okrągły rok, to rozliczenia dokonywane są tylko podczas jednej z trzech sesji Elixir, odbywających się wyłącznie w dni robocze.

I teraz dochodzimy do momentu, w którym warto zacząć uważniej czytać 🙂

Przelew, który dotrze w sobotę, niedzielę i święta

Przelew Express Elixir

Krajowa Izba Rozliczeń nie jest jednak tak bezduszna, jak mogłoby Ci się wydawać i udostępniła narzędzie umożliwiające wykonanie przelewu natychmiast. Mowa o systemie Express Elixir, który pozwala na wysłanie pieniędzy bezpośrednio z konta nadawcy na konto odbiorcy, przez co transakcja odbywa się w czasie przybliżonym do rzeczywistego. Niestety nie w każdym banku rozliczenie nastąpi również w weekendy (chcąc to sprawdzić zajrzyj tutaj), w dodatku oba banki biorące udział w przelewie muszą korzystać z systemu. Oczywiście jeżeli uda się przesłać pieniądze, to za całą przyjemność trzeba będzie też zapłacić. Ile? Zależy od banku, ale poniżej 5 złotych raczej nie ma co liczyć.

Dla kogo: dla osób, których banki korzystają z systemu Express Elixir

Przelew natychmiastowy w systemie Blue Cash

A co w sytuacji, gdy bank nie spieszy się z wprowadzeniem wyżej wspomnianego rozwiązania? Zawsze można zmienić bank :), ale to też chwilę zajmie. Z pomocą przychodzi więc System Płatności Blue Cash. Chcąc skorzystać z takiej możliwości należy założyć konto w systemie i zlecić przelew na rachunek lub… telefon. Pieniądze powinny trafić do wskazanej osoby po 15 minutach. Koszt? Zarówno założenie jak i prowadzenie konta jest darmowe, jednak za wysłanie przelewu natychmiastowego należy zapłacić już 5 zł od każdych 5 000 złotych.

Dla kogo: dla osób, których banki pobierają wyższe prowizje za usługę Express Elixir lub nie mają jej w swojej ofercie

Przelew na numer telefonu

Skoro już jesteśmy przy przelewie na numer telefonu to oprócz Blue Media, taka możliwość pojawiła się również w kilku bankach. Aby wykonać transakcję trzeba mieć zainstalowaną aplikację banku. To jednak nie wszystko. By przelew doszedł natychmiastowo zarówno odbiorca, jak i nadawca powinni mieć zarejestrowany numer w systemie BLIK. Tego rodzaju transakcja ma jednak pewne ograniczenia i choć z przelaniem 50 zł nie będzie problemu to kwota 300 zł może zostać już zablokowana.

Przelewy na telefon dostępne są w następujących bankach:

 • mBank
 • Orange Finanse
 • BZ WBK
 • ING Bank Śląski
 • Millenium
 • PKO Bank Polski (w tym konta Inteligo)
 • Alior Bank
 • Getin Bank
 • T-mobile Usługi Bankowe
 • BGŻ BNP Paribas

Dla kogo: posiadaczy rachunków, których banki umożliwiają przelew na numer telefonu oraz korzystają z systemu BLIK

Przelew z bankomatu do bankomatu

Tak zwana ściana płaczu może się w niektórych sytuacjach okazać  rozwiązaniem awaryjnym. Euronet udostępnił bowiem funkcję, pozwalającą przesłać pieniądze z bankomatu do bankomatu. Aby zlecić transakcję należy mieć przy sobie:

 • swój numer PESEL,
 • swój numer telefonu komórkowego,
 • numer telefonu komórkowego odbiorcy przekazu bankomatowego oraz kwotę przekazu.

Odbiorca otrzymuje natomiast na telefon specjalny PIN, który umożliwia pobranie gotówki w bankomatach Euronetu. Co ważne – tego rodzaju przelew jest zupełnie bezpłatny.

Sposoby na wysłanie przelewu w weekend

Możliwości jest wiele a banki zdaje się, że zaczynają dostrzegać potrzebę realizowania natychmiastowych przelewów. Nim jednak staną się one standardem, może upłynąć trochę czasu.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *