2 listopada 2018,  13:57

Za rok do USA bez wizy? Jest na to szansa

3.67/5 (3)

Za każdym razem, gdy Stany Zjednoczone określą Polskę mianem sojusznika, partnera czy przyjaciela, można się spodziewać, że padnie pytanie: kiedy zatem zostaną zniesione wizy dla Polaków? Tym razem obietnicę ich likwidacji składa ambasador USA, dając sobie czas na realizację planów do końca przyszłego roku.

Polska wciąż znajduje się na liście – dość krótkiej trzeba podkreślić – krajów europejskich, których obywatele chcąc dostać się do Stanów Zjednoczonych, muszą najpierw ubiegać się o wizę. Taki problem poza nami, mają również mieszkańcy Chorwacji, Rumunii, Turcji i Bułgarii. Jeżeli obecna ambasador USA dotrzyma słowa – wraz z końcem przyszłego roku, spełni się nasz mały sen o Ameryce.

Wstydzę się, że musicie ubiegać się o wizy

Ambasador USA, Georgette Mosbacher, w wywiadzie dla TVN24 złożyła obietnicę zniesienia wiz dla Polaków, jednak jak sama podkreśliła – zdaje sobie sprawę, z tego jak trudny jest to temat:

Wszyscy, także moi szefowie, mówią mi że nie można tak mówić, ale i tak to powiem. Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz.

źródło: TVN24

Georgette Mosbacher przyznała, że niemal wstydzi się tego, że Polacy wciąż muszą ubiegać się o wizy. Zwłaszcza, że jesteśmy najsilniejszym sojusznikiem USA w tym regionie, a w Stanach Zjednoczonych mieszka już 10 mln Polaków, co oznacza że tak czy inaczej jesteśmy w pewnym stopniu ze sobą spokrewnieni.

Przeszkody związane ze zniesieniem wiz

Zniesienie wiz nie jest jednak takie proste. Państwo, które ubiega się o to, musi spełnić wiele wymogów. Jednym z nich jest odsetek odrzuconych podań o wizę.

Aby znaleźć się w programie ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych odsetek obywateli, którym odmówiono wizy turystycznej i biznesowej w ciągu amerykańskiego roku budżetowego (od 1 października do 30 września) nie może przekroczyć 3%.

W celu zredukowania ilości odrzuceń na początku 2018 roku, z inicjatywy sześciu instytucji (m.in. LOT, Polska innowacyjna, Mastercard), powołana została koalicja wizowa. Jednym z jej zadań jest edukacja obywateli w sprawie przyznawania wiz.

Jak dostać wizę do USA?

Chcąc wyjechać do Stanów Zjednoczonych najpierw należy wybrać odpowiedni rodzaj wizy:

  • B-1 biznesowa,
  • B-2 turystyczna i na leczenie,
  • F-1, F-2 studencka,
  • M-1, M-2 studencka dla osób przybywających na praktyki zawodowe,
  • J dla uczestników wymiany międzynarodowej
  • H, L, O, P i Q dla osób podejmujących pracę tymczasową.

Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku i uiszczeniu opłaty, należy umówić się na spotkanie w Ambasadzie lub Konsulacie USA, na które zabrać należy wszystkie wymagane dokumenty. Później wystarczy już tylko przekonać ich, że gdy skończy się czas naszego pobytu – wrócimy grzecznie do Polski.

Zobacz również: Ile kosztuje wyjazd do USA?

Dyskusja na temat wiz do USA trwa od lat i stała się nawet jednym z elementów kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Decyzja o zniesieniu wykracza jednak poza kompetencje prezydenta. Jedyną rozsądną drogą jest zatem spełnienie wszystkich stawianych wymogów. Jak zapewnia ambasador USA w sprawę zniesienia wiz zaangażowany jest również polski rząd.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *