USA, Stany Zjednoczone, Ameryka, podróż, wyjazd, wymiana walut, Ekantor.pl
17 września 2018,  11:03

Ile kosztuje wyjazd do USA?

4.67/5 (15)

Stany Zjednoczone nie należą do najtańszych miejsc wypoczynkowych, szczególnie dla Polaków. Mimo to osoby, które zwiedziły ten kraj  mówią, że warto było zapłacić. Zobacz więc ile trzeba wydać na taką wycieczkę i jakich kosztów da się uniknąć.

Wszystko zaczyna się dla nas od wizy. Niezależnie od tego jak wniosek zostanie rozpatrzony samo uruchomienie procedury kosztuje 160$ za osobę. Po jej otrzymaniu można przejść do rezerwacji lotów, hoteli i wynajmu samochodu.


Koszty transportu

W zasadzie niezależnie od przewoźnika ceny lotów do USA zamykają się w kwocie około 3000 zł w obie strony za jedną osobę. Czasami można trafić bardzo korzystne oferty last minute (np. 1500 zł w obie strony do Los Angeles) ale należy uważnie sprawdzać, czy trasa nie trwa podejrzanie długo ze względu na liczne przesiadki i międzylądowania lub nie startuje z Norwegii. Oczywiście można też wybrać klasę business, w której ceny lotów oscylują w przedziale 10-20,000 zł.

Koszty noclegu

Ceny noclegów są dość zróżnicowane – wszystko zależy od miejsca i standardu hotelu. W San Francisco za dwuosobowy pokój na 4 dni przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 700$ a jakość będzie raczej trzygwiazdkowa. Znacznie tańsze będą noclegi w przydrożnych motelach – z reguły od 30 do 60$ za noc, przy czym do wysokich standardów im raczej daleko. Stanowią jednak dobry przystanek na trasie i wystarczają aby się wyspać i wziąć prysznic.

Jeżeli nie mamy czasu szukać zawsze można sięgnąć po hotele w okolicach lotnisk. Charakteryzują się pewną unifikacją – z reguły wyglądają podobnie a nawet menu mają zbliżone. Również ceny oscylują wokół 100$ za noc niezależnie od rejonu Stanów.

Co ciekawe, niezwykle tanie są noclegi w Las Vegas. Bez kłopotu można tam znaleźć hotel za 60$ przy głównej ulicy. Być może pamięta lepsze czasy a po śniadanie będziemy stać w długiej kolejce, ale za taką cenę jest to do wybaczenia.

Wynajem auta

Stany są ogromne. O ile w miastach da się poruszać komunikacją zbiorową (choć często jest to bardzo czasochłonne) o tyle chcąc dojechać do jakichkolwiek atrakcji turystycznych bez samochodu się po prostu nie da tego zrobić. Dlatego koszt wynajmu należy obowiązkowo doliczyć do sumy przeznaczonej na wyjazd. Na szczęście sami Amerykanie dość często wypożyczają auta a firm zajmujących się pośrednictwem jest cała masa, więc i ceny są dosyć przystępne. Pojazd średniej klasy na dwa tygodnie można wynająć za około 450$. Warto też odżałować kilka dolarów na GPS bo drogi są niby proste, a jedna jest gdzie się zgubić.

Dodatkowe koszty, o których nie wszyscy wiedzą

W Stanach na każdym kroku możemy wpaść w pułapkę windowanych cen i dodatkowych opłat. Przykładem może być tankowanie w Parkach Narodowych – nie dość, że stacji benzynowych jest tam mało to jeszcze paliwo jest w nich horrendalnie drogie. Najlepiej wlać pełen bak w miejscowości przed rezerwatem i nie martwić się, że zabraknie w trasie (może się to zdarzyć bo parki są ogromne).

Przed wyjazdem dobrze jest się ubezpieczyć – koniecznie w firmie znanej na terenie USA. Inaczej możemy zostać poproszeni o uregulowanie ogromnych kosztów opieki w razie pobytu w szpitalu.

Wreszcie – pewnym zaskoczeniem dla Europejczyka może być różnica, czasem dosyć spora, pomiędzy cenami produktów lub dań a finalnym paragonem. Wynika to z faktu, że Amerykanie mają w zwyczaju podawać ceny bez uwzględnienia 12% stawki podatku, naliczanej dopiero przy kasie.

Koszty wymiany waluty

Żadnej z powyższych rzeczy nie zrobimy jednak, jeżeli nie będziemy mieć przy sobie waluty. Już sam kurs dolara potrafi znacznie podnieść koszty podróży, a do tego dochodzi przecież jeszcze marża banku czy kantoru. Dlatego wymiana walut powinna być równie dobrze zaplanowana, co cały wyjazd. Przykładowo kupując 3000 dolarów w Ekantor.pl można zaoszczędzić ponad 500 zł.  To wystarczy na dodatkowy nocleg w hotelu lub pokryje znaczną część kosztów związanych z wizą.

Zobacz też >> Ile kosztuje dolar?

Podsumowując, urlop w USA nie należy do najtańszych ale są też miejsca dużo bardziej kosztowne. Jeśli możemy sobie pozwolić na wydatek rzędu 15-20,000 zł za dwa tygodnie wczasów dla jednej osoby to na pewno wrażenia przywiezione z Wielkiego Kanionu albo Mostu Golden Gate zostaną z nami na długo.

Jeden komentarz “Ile kosztuje wyjazd do USA?

  • z Polski leciec do Usa to naprawde wydadek moj koszt na 3 osoby hotel +przelot zamknal sie 2 763 euro 14 dni w orlando/ bez jedzenia …ale hotel ma restauracje i sniadanie to koszt8.99 $ na osobe a obiado kolacja to koszt 12.99$ na osobe takze to nie duze pieniadze…nie wykupuje jedzenia ze wzgledu na duze atrakcje w orlando wiec wiadomo ze posilek sie je poza hotelem ale to juz znacznie drozej w universal studio na 3 osoby posilek to koszt 100$////i jedna rada nie kupujcie pamiatek w resortach tam magnesy kosztuja do 10$ a w sklepie na miescie kupisz taki sam za 2.99$ jak wiele innych rzeczyy jesli chodzi o odziez to jest tania na ulicy international kolo hotelu rossen inn at piont jest sklep tommy hilfiger tam poszalejecie dzinsy sa po 19,99$ koszulki polowki to koszt od 7 do 11,99$kurtki po 24,99$ najdrozsze rzeczy sa do 30$ dolarow takze rozejrzyjcie sie za wycieczkami do usa z innego panstwa macie do tego prawo toc to unia lub prywatniea kieszonkowe na taka wyprawe mysle ze to kazdego indywidualna sprawa ja na 3 osoby zabieram 4000$i wracamy ze 100-150$

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *