Losowe wpisy

Podróż poślubna za granicę – jaki kierunek wybrać?

Podróż poślubna podobnie jak sam ślub wymagają wcześniejszych przygotowań. Od wyboru kierunku naszego wymarzonego urlopu, po spakowanie potrzebnych rzeczy do walizki. Sprawdź gdzie w 2016 najlepiej pojechać i na jakie Read more

Czy rating Polski jest słusznie zagrożony?

Styczniowa decyzja agencji Standard & Poor’s wywołała falę krytyki ze strony naszego rządu, wzrost niepokoju obywateli o sytuację polityczno-gospodarczą państwa oraz osłabienie waluty narodowej. Czy podczas majowej publikacji raportu kolejnej Read more

Ptaki w polityce pieniężnej – kim są jastrzębie i gołębie?


Czasami można odnieść wrażenie, że komentatorzy finansowi specjalnie wyszukują tak barwne określenia, aby nadać trochę emocji kolejnym suchym relacjom z giełdy albo raportom Fed. Ciężko zresztą inaczej traktować nazwanie kogoś “jastrzębiem” lub “gołębiem” polityki pieniężnej.

 

Oba określenia są szczególnie popularne w anglosaskim świecie finansów. Wyznaczają one stosunek danej osoby do zagadnień związanych z polityką monetarną kraju, w szczególności inflacji i bezrobocia.

I tak za jastrzębia uznawana jest osoba, która uważa za priorytetowe utrzymanie niskiej inflacji. Często idzie za tym duże poparcie dla mechanizmów otwartorynkowych i krytyka interwencjonizmu państwa. Do grona jastrzębi w amerykańskiej Radzie Gubernatorów można zaliczyć Williama Dudley’a (Nowy Jork) czy Johna Williamsa (San Francisco).

Gołębiem określa się natomiast kogoś, kto za ważniejsze od niskiej inflacji uważa obniżenie bezrobocia. Wiąże się z tym szeroko zakrojona stymulacja gospodarki za założeniem obniżenia inflacji w dalszej perspektywie – jako skutku innych działań a nie bezpośrednich interwencji. Gołębiami w Fed określani są chociażby Charles Evans (Chicago) i Neel Kashkari (Minneapolis).

Pomiędzy jastrzębiami a gołębiami niektórzy umieszczają jeszcze centrystów, którzy nie skłaniają się wyraźnie ku żadnej ze stron. Do tej grupy należy m.in. obecny prezes Fed- Jerome Powell. Z jednej strony popierają oni niską inflację, ale z drugiej uznają interwencjonizm za istotny element polityki pieniężnej. Tym samym określenia “jastrzębi” i “gołębic” traci na wyrazistości i staje się wyłącznie barwną frazą w potoku gospodarczych informacji.

 

Pamiętajmy też, że żaden z finansistów sam siebie nie metkuje jednoznacznie takim określeniem. Robią to komentatorzy i analitycy na podstawie wypowiedzi wybranych osób.


13.06.2018 14:54
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000