Losowe wpisy

Rada Prezesów, ECB, Europejski Bank Centralny, Ekantor.pl

Rada Prezesów ECB – kto tak naprawdę ma prawo głosu?

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego to najwyższy organ decyzyjny odpowiedzialny za ustalanie stóp procentowych i prowadzenie polityki pieniężnej Wspólnoty. Prawo głosu wśród jej członków określa tak zwany system rotacyjny. W Read more
Piekło Europy

Nadchodzi piekło Europy. Czy dla kaprysu rozpadnie się strefa euro?

Zagłosowałem. Teraz zobaczymy jak będzie* - słowa Dantego, mieszkańca Włoch który oddał głos przeciwko reformom zaproponowanym przez premiera Matteo Renziego, napawają grozą. Zapewne w głowach wielu osób zrodziło Read more

Rada Polityki Pieniężnej – czym jest i jakie ma kompetencje?


Jej działania wywołują emocje wyłącznie u wąskiej grupy zainteresowanych specjalistów chociaż ma wpływ, pośrednio lub wprost, na życie wszystkich Polaków. Czym tak naprawdę jest mityczna Rada Polityki Pieniężnej?

 

Pod względem statutowym RPP to część Narodowego Banku Polskiego a na jej czele stoi Przewodniczący, którym jest zawsze prezes NBP. Pozostałych dziewięciu członków wybierają po równo: Prezydent RP, Sejm i Senat. Ich kadencja trwa 6 lat. Podstawowym zadaniem Rady jest tworzenie i realizacja polityki pieniężnej państwa. Co to oznacza w praktyce?

Czym zajmuje się RPP?

W praktyce to właśnie ta instytucja jest odpowiedzialna za wysokość kredytu, który spłacamy. To Rada Polityki Pieniężnej ustala stopy procentowe NBP, których zmiany z drżeniem serca śledzą bankierzy i kredytobiorcy; to RPP ustala coroczne założenia polityki pieniężnej kraju a po zakończeniu roku budżetowego składa Sejmowi sprawozdanie z ich realizacji; nadzoruje zarząd NBP, zatwierdza plan finansowy i przyjmuje roczne sprawozdanie Banku Narodowego; wreszcie ustala zasady operacji otwartego rynku. Innymi słowy, Rada Polityki Pieniężnej dba o wartość polskiego pieniądza, poziom inflacji i wzrost gospodarczy.

 

Ponadto, jak sam tłumaczy prezes NBP Adam Glapiński, zadaniem Rady jest również “ostrzegać i stabilizować”. Dlatego jej członkowie zabierają głos w kwestiach finansowych istotnych dla obywateli, np. zalecając ostrożność w inwestowanie w kryptowaluty. – To nie jest rynek w jakikolwiek sposób regulowany i nadzorowany, ryzyko jest ogromne – podkreślał Glapiński w oświadczeniu z listopada 2017 roku.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w skład RPP wchodzi Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej i dziewięciu Członków. Obecny gabinet wygląda następująco (stan na 01.2018):

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej

Prezes NBP – Adam Glapiński

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej

Grażyna Ancyparowicz

Eugeniusz Gatnar

Łukasz Hardt

Jerzy Kropiwnicki

Eryk Łon

Jerzy Osiatyński

Rafał Sura

Kamil Zubelewicz

Jerzy Żyżyński

Kiedy odbywają się posiedzenia RPP?

Harmonogram spotkań Rady jest jawny i zawsze ma podobne terminy – na początku i końcu każdego miesiąca z wyłączeniem przerwy wakacyjnej. Jeżeli jednak zależy nam na śledzeniu komunikatów na bieżąco, warto posłużyć się poniższą tabelą:

MiesiącPosiedzenie decyzyjne dwudniowe
Posiedzenie jednodniowe
Styczeń9-1030
Luty 6-7
20
Marzec6-7
27
Kwiecień10-11
25
Maj 15-16
29
Czerwiec5-6
19
Lipiec10-11
-
Sierpień-
21
Wrzesień4-5
18
Październik2-3
23
Listopad 6-7
20
Grudzień4-5
18

 

Przedstawione terminy nie są wiążące – ewentualne zmiany NBP może wprowadzić w dowolnym momencie a Rada, w wyjątkowych sytuacjach, może zwołać posiedzenie bez wcześniejszej zapowiedzi przy minimalnym gremium pięciu członków.

 

Komunikaty Rady Polityki Pieniężnej pojawiają się w pierwszej kolejności na stronach NBP. Większość jest również transmitowana przez ogólnodostępne media.

 

Po co zawracać sobie głowę decyzjami RPP? Chociażby dlatego, że od nich zależy przepływ pieniądza każdego obywatela. Jeżeli mamy kredyt to utrzymanie stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, jak w ciągu całego 2017 roku, jest dla nas bardzo korzystne. Jednak nawet bez zobowiązań hipotecznych warto wiedzieć, kto i dlaczego ustala politykę finansową. Wszak wszyscy jesteśmy konsumentami.


22.01.2018 15:28
Udostępnij:


Tagi: , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000