Złoty. NBP
22 stycznia 2018,  12:12

Rada Polityki Pieniężnej – czym jest i jakie ma kompetencje?

3.4/5 (5)

Jej działania wywołują emocje wyłącznie u wąskiej grupy zainteresowanych specjalistów chociaż ma wpływ, pośrednio lub wprost, na życie wszystkich Polaków. Czym tak naprawdę jest mityczna Rada Polityki Pieniężnej?

Pod względem statutowym RPP to część Narodowego Banku Polskiego a na jej czele stoi Przewodniczący, którym jest zawsze prezes NBP. Pozostałych dziewięciu członków wybierają po równo: Prezydent RP, Sejm i Senat. Ich kadencja trwa 6 lat. Podstawowym zadaniem Rady jest tworzenie i realizacja polityki pieniężnej państwa. Co to oznacza w praktyce?

Czym zajmuje się RPP?

W praktyce to właśnie ta instytucja jest odpowiedzialna za wysokość kredytu, który spłacamy. To Rada Polityki Pieniężnej ustala stopy procentowe NBP, których zmiany z drżeniem serca śledzą bankierzy i kredytobiorcy; to RPP ustala coroczne założenia polityki pieniężnej kraju a po zakończeniu roku budżetowego składa Sejmowi sprawozdanie z ich realizacji; nadzoruje zarząd NBP, zatwierdza plan finansowy i przyjmuje roczne sprawozdanie Banku Narodowego; wreszcie ustala zasady operacji otwartego rynku. Innymi słowy, Rada Polityki Pieniężnej dba o wartość polskiego pieniądza, poziom inflacji i wzrost gospodarczy.

Ponadto, jak sam tłumaczy prezes NBP Adam Glapiński, zadaniem Rady jest również “ostrzegać i stabilizować”. Dlatego jej członkowie zabierają głos w kwestiach finansowych istotnych dla obywateli, np. zalecając ostrożność w inwestowanie w kryptowaluty. – To nie jest rynek w jakikolwiek sposób regulowany i nadzorowany, ryzyko jest ogromne – podkreślał Glapiński w oświadczeniu z listopada 2017 roku.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w skład RPP wchodzi Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej i dziewięciu Członków. Obecny gabinet wygląda następująco (stan na 01.2018):

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej

Prezes NBP – Adam Glapiński

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej

  • Grażyna Ancyparowicz
  • Eugeniusz Gatnar
  • Łukasz Hardt
  • Jerzy Kropiwnicki
  • Eryk Łon
  • Jerzy Osiatyński
  • Rafał Sura
  • Kamil Zubelewicz
  • Jerzy Żyżyński

Kiedy odbywają się posiedzenia RPP?

Harmonogram spotkań Rady jest jawny i zawsze ma podobne terminy – na początku i końcu każdego miesiąca z wyłączeniem przerwy wakacyjnej. Jeżeli jednak zależy nam na śledzeniu komunikatów na bieżąco, warto posłużyć się poniższą tabelą:

[table id=2 /]

Przedstawione terminy nie są wiążące – ewentualne zmiany NBP może wprowadzić w dowolnym momencie a Rada, w wyjątkowych sytuacjach, może zwołać posiedzenie bez wcześniejszej zapowiedzi przy minimalnym gremium pięciu członków.

Komunikaty Rady Polityki Pieniężnej pojawiają się w pierwszej kolejności na stronach NBP. Większość jest również transmitowana przez ogólnodostępne media.

Po co zawracać sobie głowę decyzjami RPP? Chociażby dlatego, że od nich zależy przepływ pieniądza każdego obywatela. Jeżeli mamy kredyt to utrzymanie stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, jak w ciągu całego 2017 roku, jest dla nas bardzo korzystne. Jednak nawet bez zobowiązań hipotecznych warto wiedzieć, kto i dlaczego ustala politykę finansową. Wszak wszyscy jesteśmy konsumentami.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *