Staking kryptowalut – co to jest i czy ma sens-kryptowaluta-bictoin-ethereum-lokata-
18 stycznia 2021,  13:12

Staking kryptowalut – co to jest i czy ma sens?

Czy da się zarabiać na stakingu kryptowalut? To pytanie z równie szeroką gamą odpowiedzi, co pytanie czy da się zarobić na papierach wartościowych. I da się, i się nie da. By się dało trzeba przede wszystkim zdobyć pewną wiedzę na temat walut i kryptowalut oraz pasywnego zarabiania na nich.

Staking kryptowalut to proces zamrażania swoich środków, alternatywa dla ich kopania. Staking polega głównie na umieszczaniu kryptowalut w specjalnych portfelach cyfrowych.

Czytaj też: Kryptowaluty – czym są i co musisz o nich wiedzieć?

Ważne pojęcia:

  • Blockchain – łańcuch bloków, rejestr transakcji, który gwarantuje przechowywanie informacji w taki sposób, że dane historyczne są niezmienne
  • Staking pool – powstaje kiedy kilku posiadaczy danej kryptowaluty decyduje się na połączenie swoich zasobów
  • Proof to Work (PoW) – dosłownie „dowód pracy”, który występuje podczas kopania kryptowalut. PoW pozwala gromadzić transakcje w bloki, które są ze sobą łączone tworząc łańcuch
  • Proof of Stake (PoS) – dosłownie „dowód stawki” to metoda sprawdzania poprawności bloków, gdzie wybierani są tzw. walidatorzy. Protokół ten nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu w odróżnieniu od PoW i pozwala blockchainom działać bardziej energooszczędnie
  • Binance.com – największa pod względem dziennego wolumenu transakcji handlowych giełda kryptowalut

Gdzie można stakować kryptowaluty?

Stosunkowo bezpieczną formą stakowania kryptowalut jest skorzystanie z giełdy Binance. Po zalogowaniu się w serwisie, wybieramy opcję Finance-Staking i tam możemy wybrać sposób stakowania oraz kryptowalutę. Oczywiście, by tego dokonać trzeba posiadać choćby ramową wiedzę na temat poszczególnych kryptowalut, a nie tylko oceniać oprocentowanie, które nierzadko wydaje się być niezwykle satysfakcjonujące (nawet 10-12 procent rocznie). Ale wziąć pod uwagę należy również opłaty pobierane od osób wysyłających transfery i to jak wiele osób korzysta z danej kryptowaluty – od tego zależą wypłacane nagrody za stakowanie. Stakować na binance można w dwóch formach; na warunkach elastycznych oraz stałych. Różnice są znaczące, dlatego warto zastanowić się jak szybko będziemy chcieli podjąć środki i jakie roczne oprocentowanie nas interesuje. Flexible Savings to bardziej elastyczna forma, która pozwala praktycznie w każdej chwili przenieść środki.

Staking kryptowalut – co to jest i czy ma sens-1

W przypadku wyboru opcji Locked Savings zamrażamy środki na określony czas i jak można się domyślić im więcej środków i na dłuższy czas zamrozimy, tym więcej możemy zarobić.

Jak widać na poniższym screenie na przykładzie trzech tokenów mamy różne oprocentowanie podczas zamrażania środków na 60 dni.

Staking kryptowalut – co to jest i czy ma sens-2

Podobnie stakowanie kryptowalut wygląda w serwisie Crypto.com czy Trustwallet.com.

Lokata w banku czy staking kryptowalut?

Z obliczeń Bankier.pl wynika, że w porównaniu do sytuacji z grudnia 2020 roku na początku stycznia 2021 maksymalne stawki na lokatach miesięcznych znacząco spadły. 2,10 procent w skali roku w przypadku lokat na trzy miesiące wygląda przy stawkach lokat miesięcznych nieco lepiej, jednak by skorzystać z tego typu oferty trzeba spełniać pewne kryteria. W zależności od banku, by zyskać jak najwyższe oprocentowanie trzeba albo być nowym klientem, albo posiadać rachunek depozytowy, a innym razem skutecznie polecić znajomemu dany ROR. W innych przypadkach maksymalne oprocentowanie lokaty 3M przy wkładzie rzędu 10 000 zł to zaledwie 0,5 procent.

Jeśli więc posiadamy wolne środki, a nie chcemy szczególnie zaprzątać sobie głowy inwestowaniem, możemy biernie zarabiać również na stakingu kryptowalut. Czy to rozwiązanie lepsze niż lokata bankowa? Wszystko zależy od naszej wiedzy i możliwości. Staking wymaga na pewno mniej wiedzy i zaangażowania niż handel krytowalutami lub ich kopanie, jednak przy śladowej wiedzy na temat kryptowalut żadne z tych rozwiązań nie jest bezpieczne tak samo jak lokata.

 

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *