Krytpowaluty, bitcoin
21 listopada 2017,  15:31

Kryptowaluty – czym są i co warto o nich wiedzieć?

5/5 (4)

Mimo że pojawiły się niemal 10 lat temu, to na swoje przysłowiowe pięć minut musiały poczekać. Dziś kryptowaluty wywołują coraz więcej zainteresowania. Czy wirtualny pieniądz ma jednak przyszłość?

Czym są kryptowaluty?

W uproszczeniu kryptowaluta to, jak sama nazwa wskazuje, waluta bazująca na kryptografii. W przypadku tak skomplikowanej technologii nie warto jednak kusić się na uproszczenia. Kryptowaluta jest bowiem czymś znacznie bardziej skomplikowanym. To system finansowy oparty na sieci peer-to-peer. Nie posiada jednostki centralnej takiej jak bank, a wszelkie transakcje odbywają się za pomocą użytkowników systemu oraz ich komputerów. Kryptowaluty przechowywane są przez użytkowników na indywidualnych portfelach, do którego klucz posiada wyłączenie właściciel.

Cechy wyróżniające kryptowalutę:

  • bezpieczeństwo – brak możliwości podrobienia czy kradzieży,
  • anonimowość użytkowników,
  • jawność transakcji,
  • brak powiązań z instytucjami finansowymi,
  • prostota systemu,
  • dostępność.

Kryptowaluty utrzymywane są przez ludzi, nie przez instytucje finansowe.


Kurs Bitcoin – ile warta jest najpopularniejsza kryptowaluta?

Słysząc hasło “kryptowaluta”, na myśl przychodzi Bitcoin. I nie ma się co dziwić. Jest to pierwsza, a zarazem najpopularniejsza z kryptowalut. W obecnej formie pojawiła się na przełomie 2008/2009 za sprawą osoby ukrywającej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która jako pierwsza opisała jego działanie.

Od momentu wprowadzenia na rynek, Bitcoin znacząco zyskał na wartości, co można zaobserwować na poniższym wykresie przedstawiającym notowania kryptowaluty względem dolara amerykańskiego. Najsilniejszy wzrost przypada właśnie w 2017 roku.

bitcoin kurs
Źródło: bitcoin.pl

Wartość Bitcoina w przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego (nie mającego oparcia w dobrach materialnych, emitowanego przez banki centralne w ramach polityki pieniężnej), nie jest związana z działaniami rządu czy banku. Nie jest on poddawany takim działaniom jak zmiana stóp procentowych czy dodruk pieniądza. Jego kurs ustalany jest przez wolny rynek. W dodatku ilość Bitcoinów jest ograniczona. Wynosi ona dokładnie 21 milionów. Nie ma możliwości stworzenia kolejnych, w związku z czym jest on odporny na inflację.

Kryptowaluty uchodzą za tzw. pieniądz idealny.

Altcoiny oraz kursy kryptowalut pozornych

Król jest jeden, co nie oznacza, że nie znajdziemy jego następców. Od czasu powstania Bitcoina rynek cyfrowych walut znacząco się powiększył. Lista altcoinów, czyli walut alternatywnych dla Bitcoina zawiera około 700 pozycji. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się przede wszystkim Ethereum.

ethereum
Źródło: e-kursy-walut.pl

Rynek kryptowalut jest atrakcyjny. Atrakcyjny do tego stopnia, że zaczynają powstawać twory, które choć na pierwszy rzut oka przypominać mogą kryptowaluty, to jednak nie spełniają stawianych wymogów, a inwestowanie w nie może się okazać ogromnym ryzykiem. Brakuje bowiem jasnych zasad określających ich funkcjonowanie. Tak jest w przypadku DasCoina, którego nie można nabyć bezpośrednio. Zamiast waluty wykupuje się jedynie licencję, po cenie ustalonych pakietów.

Kryptowaluty dla jednych pieniądz idealny, dla innych – wytwór bez przyszłości, przed którymi stara się ostrzegać m.in. prezes NBP. Szybki wzrost popularności cyfrowych walut sugeruje jednak, że warto obserwować zmiany zachodzące na rynku w tej kwestii, tym bardziej, że coraz częściej zaczynają one spełniać funkcję środka płatności.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *