muzeum nauki_Science Center Spectrum - Berlin - centrum nauki w berlinie-Science Center Spectrum - co zobaczyć w Centrum Nauki w Berlinie z dzieckiem
20 marca 2020,  13:52

Science Center Spectrum – co zobaczyć w Centrum Nauki w Berlinie z dzieckiem?

5/5 (2)

Co najbardziej zniechęca nasze dzieci do wizyt w muzeach? Nudne, statyczne ekspozycje, których nie można dotykać. A gdyby tak zacząć poznawać świat muzeów w sposób, w jaki poznajemy rzeczywistość?

Co wyróżnia Science Center Spectrum – Muzeum Nauki w Berlinie spośród innych miejsc tego typu? Przede wszystkim ogromne zrozumienie potrzeb najmłodszych zwiedzających.

Czym jest Science Center Spectrum i jak tam dojechać?

Science Center Spectrum to część Niemieckiego Muzeum Techniki, które mieści się w Berlinie. Jego historia zaczyna się od Królewskiego Muzeum Transportu i Konstrukcji, które istniało w tym miejscu od 1906 roku. Następnie ekspozycję zajęło stworzone w 1982 roku Niemieckie Muzeum Transportu i Technologii. Od 1996 roku jest to po prostu Niemieckim Muzeum Techniki.

Muzeum mieści się na Trebbiner Strasse, zaś część zwana Science Center Spectrum na Möckernstrasse 26. Nazwa ulicy nie powinna was zmylić, tak naprawdę oba budynki mieszczą się na tym samym obszarze, zlokalizowanym w centrum stolicy Niemiec, ale mają oddzielne wejścia.

By dostać się do tego miejsca lepiej wybrać transport publiczny niż własny samochód, bo liczba miejsc pod muzeum jest ograniczona, a niemal o każdej porze roku jest tu mnóstwo zwiedzających. Blisko wejścia do muzeum znajdują się stacje metra i S-Bahn. Z Warszawy do Berlina samochodem pojedziemy około 6 godzin, ale znacznie lepiej zdecydować się na lot samolotem czy podróż autokarem, a następnie poruszanie się po Berlinie środkami komunikacji publicznej.

Muzeum Nauki w Berlinie

Nie ma czasu na naukę. Tu trzeba się bawić!

Najciekawszą z punktu widzenia wizyty z dziećmi czy młodzieżą częścią Science Center Spectrum są stanowiska eksperymentalne, gdzie maluchy nawet nie zauważają, kiedy ich mózgi bombarduje potężna dawka wiedzy. Nie zauważają nauki, bo są zbyt zajęte zabawą!

Muzeum oferuje 19 wystaw stałych, wśród których są tak różne materie jak IT oraz energia wiatru, ruch drogowy i cukier, a do tego tekstylia, produkcja biżuterii, lotnictwo i technologia papieru. Wszystko dostosowane do potrzeb odkrywców, a nie „oglądaczy”. Dla przykładu wystawa „Produkcja walizek” („Koffer produktion”) to nie tylko ekspozycja różnego rodzaju bagaży podręcznych i mniej podręcznych znanych człowiekowi na przestrzeni dziejów, ale również możliwość zobaczenia na żywo jak powstaje walizka i kupienia świeżo wykonanego produktu w sklepiku muzealnym. Inny ciekawy przykład to wystawa „Sieć” („Das Netz”) stanowiąca podróż, w której przewodnikiem jest robot pokazujący 200 lat doświadczeń w komunikowaniu się.

Można podczas tej podróży porozmawiać przez telefon, napisać coś na mającej kilkadziesiąt lat maszynie, spróbować tak połączyć splątane kable, by uzyskać połączenie z rodzicem, a także posłuchać muzyki z płyty winylowej i pograć w którąś z gier z lat 80.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_kalkulator_walutowy__przelicznik_walut_blog_finansowy

Na każdej z wystaw znajdują się stacje eksperymentalne, których w sumie na terenie Science Center Spectrum jest około 150. Można tam do woli testować, sprawdzać, dotykać, podsłuchiwać i w ten sposób dowiadywać się jak to się dzieje, że samolot lata, a cukier jest słodki. A wiadomo, że o ile można o tym poczytać i pewnie maluch będzie tematem w jakiś sposób zaciekawiony, nie ma nic lepszego niż osobiste doświadczenie, którego najmłodsi nawet na długo po wizycie nie zapomną.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Science Center Spectrum działa 313 dni w roku – muzeum nie pracuje w poniedziałki, wigilię i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, a także w sylwestra i święto pracy. W pozostałe dni otwarte jest:

Od wtorku do piątku – 9:00-17:30
W soboty, niedziele i Święta – 10:00-18:00

Ceny biletów dla gości indywidualnych to:

  • dorośli – 8€
  • dzieci – 4€
  • dzieci poniżej 6 roku życia – za darmo

Naturalnie dla grup zorganizowanych są zniżki, dla dużych rodzin także, a ponadto muzeum oferuje specjalne warunki zwiedzania dla wybranych grup i tak np. młodzież do ukończenia 18 roku życia, do godziny 15:00 także może odwiedzić muzeum za darmo.

Co poza zwiedzaniem czeka nas w Science Center Spectrum?

Na terenie muzeum, jeśli znajdziemy na to czas, możemy zjeść w jednej z trzech restauracji, odwiedzić park muzealny z historycznym browarem, wiatrakami i kuźnią lub kupić pamiątki w muzealnym sklepiku. Dodatkowo w szatniach można wypożyczyć wózki inwalidzkie i wózki dla dzieci, a teren muzeum jest całkowicie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Poza wystawami stałymi w Science Center Spectrum są też ekspozycje okazjonalne: fotograficzne albo połączenia klasycznych wystaw z możliwością ich badania jak np. podglądanie z bliska jak wyglądają gobeliny.

Na wejście na poszczególne wystawy, zależnie od wieku dziecka i możliwości zaangażowania się w interaktywne zabawy przeznaczyć trzeba minimum jedną godzinę. Niektóre miejsce można odwiedzać tylko w zorganizowanych grupach, wówczas czas na jedną ekspozycję jest określony. Tak czy inaczej, chcąc zobaczyć chociaż część Science Center Spectrum warto zarezerwować sobie cały dzień.

Jeden komentarz “Science Center Spectrum – co zobaczyć w Centrum Nauki w Berlinie z dzieckiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *