trasy rowerowe - niemcy_gdzie na rower niemcy_szlaki rowerowe_trana na rower niemcy-ekantor.pl
21 sierpnia 2018,  10:06

Rowerem do sąsiada – TOP 5 tras rowerowych w Niemczech

4/5 (1)

Cykliści w Niemczech mają dobrze – nie dość, że tras rowerowych jest tam bez liku to jeszcze utrzymane są w idealnym stanie. Na szczęście po sąsiedzku możemy z nich skorzystać i odkryć Republikę Federalną z zupełnie innej strony.

Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy

Długość: 628 km
Start: Nová Ves nad Nisou (Czechy)
Meta: Świnoujście/Ahlbeck

Ta malownicza trasa położona na granicy polsko-niemieckiej bierze swój początek w Czechach. Tam, w miejscowości Nová Ves nad Nisou, swoje źródła ma Nysa Łużycka. Podążając wzdłuż jej biegu na północ szlak omija Liberec i prowadzi przez rozległe łęgi nad Odrą, liczne rezerwaty przyrody i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry aż do Zalewu Szczecińskiego. Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy jest chętnie wybierany również ze względu na bardzo dobrą infrastrukturę (ścieżki asfaltowe i szutrowe) oraz niewielki ruch samochodowy wzdłuż całej trasy.

 

Szlak rowerowy wzdłuż Wezery

Długość: 515 km
Start: Hann. Münden
Meta: Cuxhaven i Eckwarderhörne

Pomiędzy zabytkowymi miastami, średniowiecznymi zamkami i ruinami pałaców wiedzie szlak wzdłuż Wezery. Droga jest łagodna a okolica przyjazna – wszędzie wiatraki, pola i łąki. Na Nizinie Północnoniemieckiej można poczuć, jakby czas się zatrzymał – miejscowości są niewielkie, domy pokryte czerwoną dachówką i nikt nigdzie się nie spieszy. U celu zaś czeka morze i piaszczyste plaże w Cuxhaven. Szlak rowerowy wzdłuż Wezery utrzymany jest w doskonałym stanie (głównie drogi asfaltowe i szutrowe) a niewielkie przewyższenia powodują, że nadaje się doskonale dla początkujących fanów dwóch kółek.

Szlak rowerowy wzdłuż Łaby

Długość: 840 km
Start: Schöna/Bad Schandau
Meta: Cuxhaven/Brunsbüttel

Jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Niemczech. Przecina cały kraj od granicy czesko-niemieckiej po Morze Północne. Zaczyna się w widowiskowym Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej, mija Drezno, Torgau, Wittenberg i Dessau. Na przecięciu największych szlaków wodnych koło Magdeburga pozwala podziwiać najdłuższy most żeglowny na świecie.

Na północy dociera do Hamburga, który sam z siebie wart jest pokonania takiej trasy. Szlak rowerowy wzdłuż Łaby nie jest trudny. Większość trasy biegnie asfaltowymi drogami rowerowymi wzdłuż rzeki lub szutrowymi na wałach przeciwpowodziowych. Ruch samochodowy jest na całym szlaku niewielki.

Der RuhrtalRadweg – Szlak rowerowy doliną Ruhry

Długość: 230 km
Start: Winterberg
Meta: Duisburg

Dolina Ruhry to miejsce pełne sprzeczności – łączy w sobie postindustrialny, przemysłowy krajobraz ze ścisłymi rezerwatami pełnymi nieskażonej przyrody. Do tego nie brakuje tam atrakcji do zwiedzania, chociażby w Arnsbergu (średniowieczna starówka) czy Duisburgu (wspaniały deptak pełen małych kawiarenek).
Dla rowerzystów szlak doliną Ruhry to spełnienie marzeń – jest doskonale przygotowany i oznaczony, za co zasłużenie otrzymał aż 4 gwiazdki od ADFC (niemieckiego stowarzyszenia rowerowego).

Szlak rowerowy nad Dunajem

Długość: 609 km
Start: Donaueschingen
Meta: Pasawa

Niemiecki odcinek trasy nad Dunajem to część długodystansowego szlaku EuroVelo 6, przecinającego 10 krajów – od Nantes w zachodniej Francji po Constane w Rumunii. Trasa przecina m. in. Schwarzwald, Jurę Szwabską i Górną Szwabię, rezerwat przyrody Donauried, Wyżynę Frankońską i Las Bawarski. Jednak głównym punktem wyprawy jest bez wątpienia Ratyzbona, posiadająca na samej starówce ponad 1000 zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod względem trudności szlak nad Dunajem nie jest wymagający – niewielkie wzniesienia i doskonale utrzymane drogi czynią go świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *