Berlin, Niemcy, zwiedzanie, podróż, Ekantor.pl
15 marca 2018,  15:06

Berlin jakiego nie znasz. Alternatywne zwiedzanie stolicy Niemiec

5/5 (1)

Jeżeli masz dość tłumów pod Bramą Brandenburską a kawa na wieży telewizyjnej nie smakuje jak kiedyś – oto przewodnik dla Ciebie. Odkryj Berlin jakiego nie znasz.

Ktoś kto uważa, że widział już w stolicy Niemiec wszystko – to chyba nie szukał zbyt głęboko. Wielkie miasto z tak bogatą i różnorodną historią jak Berlin posiada wręcz niezliczone atrakcje – od tych znanych i obleganych przez turystów po mniej popularne, ukryte w bocznych uliczkach czy na przedmieściach. Dzisiaj przyjrzymy się tym drugim.

Spreepark - opuszczony park rozrywki

Kiedyś był chlubą NRD-owskich Niemiec. Teraz przyciąga lubiących dreszczyk emocji pasjonatów fotografii i niecodziennych wrażeń. Spreepark jest zamknięty od 2002 roku, karuzele rdzewieją a diabelski młyn wydaje z siebie potępieńcze zgrzyty przy każdym powiewie wiatru. Takich miejsc jest na świecie niewiele. Niestety, całość jest ściśle ogrodzona a na zdeterminowanych śmiałków czekają stróżujące psy. Żeby zobaczyć opuszczony park rozrywki trzeba umówić się na specjalną wycieczkę z przewodnikiem.

Ogrody Świata

Balijski, angielski a może w kształcie labiryntu? Gärten der Welt  – Ogrody Świata to niezwykłe miejsce w dzielnicy Marzan-Hellersdorf. Na jego terenie można znaleźć dziesięć ogrodów z najodleglejszych zakątków Ziemi. Poza podziwianiem doskonałych kompozycji z mchu i paproci można też wypić dobrą kawę albo zwyczajnie zaszyć się z książką na kilka godzin. Dzięki rozległości labiryntu nikt nas zbyt szybko nie znajdzie.Muzeum Stasi

Budynki przy Normannenstraße były zamkniętym kompleksem Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD. Ich sercem był “Dom 1”, w którym znajdowały się biura ministra bezpieczeństwa państwowego, Ericha Mielkego. Z nich właśnie wychodziły rozkazy inwigilacji i ucisku obywateli podległych władzy socjalistycznej. W 2012 roku “Dom 1” został wyremontowany z zachowaniem wszystkich szczegółów – od popiersi Lenina po mikrofony w książkach. Zwiedzający mogą wręcz poczuć się jak w czasach Muru Berlińskiego – zobaczyć “od kuchni” metody działania opresyjnego reżimu z tamtych lat.


Funkturm

Zainspirowana francuską Wieżą Eiffla, berlińska konstrukcja ze stali i szkła to nic innego jak kolejna wieża radiowa w panoramie miasta. Jednak, w odróżnieniu od innych podobnych budowli, Funkturm ma długą historię. Stąd ruszył w eter w 1935 roku pierwszy regularny program telewizyjny na świecie. Stąd wypatrywano alianckich samolotów podczas II Wojny Światowej. Obecnie zaś, w zacisznych, przeszklonych wnętrzach restauracji na szczycie, można zjeść dobry obiad nie przepychając się wśród tłumów jak na wieży telewizyjnej przy Alexanderplatz.


Bierpinsel

To gratka szczególnie dla fanów pop-artu i niezwykłych budowli. “Piwny pędzel” miał kształtem przypominać drzewo a na trzech piętrach zawierać kluby i restauracje. Niestety, ze względu na swoją ekstrawagancję budynek pozostaje nieczynny – koszty remontu okazały się horrendalne. Podziwiać go można wyłącznie z zewnątrz.


Plaża w Wannsee

Jeżeli masz już dość zwiedzania – przyjedź odpocząć do Wannsee. Czysta woda, miękki piasek a do tego dziesięć minut spacerkiem od stacji metra. Idealne miejsce żeby spędzić ciepłe, niedzielne popołudnie, w dodatku bez uruchamiania samochodu. Czego chcieć więcej?

Berlin ma wiele atrakcji – tych obleganych przez turystów i tych trochę zapomnianych. Przy odrobinie cierpliwości i czasu – każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *