KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

blog, wynajem auta, wynajem auta za granicą, samochód, wypożyczalnia, podróż, Ekantor.pl

Wynajem samochodu na wakacje – na co zwracać uwagę?

Wynajęcie samochodu na wakacjach już dawno przestało być rozrzutną ekstrawagancją. Coraz więcej osób woli zostawić własne auto w domu i wypożyczyć coś na miejscu. To tańsze i wygodniejsze o ile Read more

Prowadzisz handel z zagranicznym kontrahentem? Zobacz, jak zniwelować ryzyko walutowe

Przystąpienie w 2004 roku do Unii Europejskiej wpłynęło korzystnie na rozwój międzynarodowego handlu. Wraz z przyłączaniem do wspólnoty Polska miała się znaleźć w strefie euro, tak się jednak Read more

Rupia – waluta Seszeli


Seszele SCR rupia

Rupia seszelska jest oficjalną jednostką pieniężną obowiązującą na Seszelach. Jedna rupia dzieli się na 100 centów. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem SCR.

Historia waluty na Seszelach

Rupia seszelska została wprowadzona w 1914 roku, równolegle z rupią maurytyjską zastępując obowiązującego wcześniej brytyjskiego funta. Emisja rupii z 1914 roku opierała się na wypuszczenie jedynie banknotów o nominałach 50 centów oraz 1, 5 i 10 rupii. Monety zostały po raz pierwszy wprowadzone w 1939 roku i miały wartości 10, 25, 50 centów oraz 1 rupii. Po uzyskaniu niepodległości w 1976 roku, władze Seszeli przejęły kontrolę nad papierową walutą i wydały zupełnie nowe 10, 25, 50 i 100 rupii. W takiej formie rupia seszelska funkcjonuje do dziś. Emisją pieniędzy zajmuje się Centralny Bank Seszeli.

Wygląd seszelskich banknotów

Przez długi okres czasu na Seszelach obowiązywały banknoty wyemitowane w latach 1968-1975, przedstawiające portret królowej Elżbiety oraz wizerunki miejscowych zwierząt. Motywy zwierzęce pozostały obecne także w najnowszej serii banknotów. W grudniu 2016 roku Centralny Bank Seszeli wydał ją przede wszystkim w celu upamiętnienia 40 lat niepodległości Seszeli. Tematem tej serii jest unikalna różnorodność biologiczna w Seszelach, stanowiąca szkielet tamtejszej gospodarki. Na banknotach rupii ponownie znajdują się grafiki przedstawiające najbardziej charakterystyczne dla seszelskich rejonów zwierzęta, m.in. żółwie olbrzymie, czarne papugi, kameleony czy słynne miniaturowe żabki.


Zobacz inne waluty:


03.10.2017 17:38
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000