Steem – wszystko, co musisz wiedzieć o STEEM

Co to jest Steem?

Steem to kryptowaluta, która powstała na potrzeby serwisu Steemit.com. Steemit.com podobnie jak inne portale społecznościowe, oparty jest na idei wymiany treści oraz interakcji pomiędzy użytkownikami. To co jednak różni go od Facebooka czy Twittera to fakt, że użytkownicy w zamian za aktywność, otrzymują zapłatę w postaci tokenów cyfrowych o nazwie Steem. Osoby zakładające nowe konta na start otrzymują pewną pulę Steemów. Można je rozdysponować głosując na treści zamieszczone w serwisie. Po zakończeniu głosowania autorowi oraz czytelnikom, którzy ocenili tekst wypłacana jest nagroda w Steemach.

STEEM – historia

Steemit-steemHistoria portalu Steemit.com nie jest długa i kryją się za nią zaledwie dwie osoby – Ned Scott oraz Dan Larimer. Kiedy Ned rozpoczynał swoją przygodę z Blockachain, Dan miał za sobą już pierwsze sukcesy w postaci projektu Bitshares. Ich drogi złączyły się w 2015 roku, kiedy Scott zaczął pracować dla Dana przenosząc jego technologie na grunt nowojorskich firm. Następnie doszło do spotkania, którego efektem był pomysł na stworzenie serwisu społecznościowego opartego na Blockchain. I tak w 2016 roku narodził się Steemit.com.

Najważniejsze cechy Steem

Chociaż Steem jest kryptowalutą, to trudno jest go postawić w szeregu z Bitcoinem czy Ethereum. W przeciwieństwie do tradycyjnie rozumianych kryptowalut, wydobycie Steemów odbywa się bowiem bez użycia koparek. Tutaj ich rolę pełnią użytkownicy portalu. A najbardziej pożądani są ci, którzy mają największa ilość Steem Power.To oni w decydują o rozdystrybuowaniu puli nagród, ponieważ im więcej dany użytkownik posiada Steem Power, tym większy ma on wpływ na wartość postów i komentarzy. W Steemit.com można również spotkać się z pojęciem Steem Dollars. Jest to stabilna waluta powiązana z kursem dolara. Służy ona do zakupów np. w The Steemit Shop. Można ją również wymienić na Steemy.

Mimo że Steem jest tokenem kryptowalutowym to w przeciwieństwie do choćby BTC jego ilość nie jest z góry określona.

Ile kosztuje Steem?

Pozycję Steem na rynku kryptowalut, jak i jego bieżącą cenę można sprawdzić w na stronie CoinMarketCap.com. Społecznościową kryptowalutę wymienia się na BTC lub dolara. Dla części użytkowników serwisu prawdziwa wartość Steema to jednak możliwość wymiany go na Steem Powder. Robią to osoby wierzące w przyszłość Steemit.com, które w ten sposób chcą ugruntować swoją pozycję w serwisie.

STEEM – co jeszcze musisz wiedzieć?

Steemit został opisany w książce „Destrukcyjna społeczność mediów opartych na blockchainie” autorstwa Adama Hayesa, wydanej w lipcu 2016 r. Neil Strauss, członek Steemit, napisał artykuł dla magazynu Rolling Stone, nazywając sposób dystrybucji tej kryptowaluty wyjątkowo sprytnym i dobrze przemyślanym. W przypadku większości cyfrowych walut, dostęp do nich jest utrudniony dla użytkowników nie posiadających środków na inwestycje. Steem pozwala każdej przeciętnej osobie dołączyć do tego świata, umożliwiając zarobki poprzez publikację treści, bez konieczności wcześniejszego wydania własnych pieniędzy.

Data: 18.02.2018,  00:00