KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

paliwo, ceny paliw, wzrost cen paliw, litr paliwa, ustawa, rząd, Polska, Ekantor.pl

10 groszy na litrze paliwa i płatne strefy w miastach – ustawa przyjęta przez Sejm

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która umożliwia wprowadzenie tzw. "opłaty emisyjnej" w wysokości 10 groszy na każdym litrze paliwa. Dodatkowo przewiduje tworzenie w miastach płatnych stref czystego transportu. Pozostaje Read more

Czy Brexit zdominuje rynek finansowy w czerwcu?

Czy Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Czy Rezerwa Federalna dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych? Czy zostanie osiągnięte porozumienie w kwestii produkcji ropy naftowej na świecie? Odpowiedź na te trzy Read more

Suazi lilangeni – waluta Suazi


Suazi SZL Suazi lilangeni

Suazi lilangeni to oficjalna jednostka płatnicza w Suazi, jej międzynarodowy kod według ISO to: SZL, jako oficjalny środek płatniczy obowiązuje w tym państwie dopiero od drugiej połowy XX wieku.

Kilka słów o historii

Suazi to niewielkie państwo znajdujące się w Afryce Południowej, które jeszcze w XX wieku znajdowało się pod zwierzchnością Wielkiej Brytanii. Polityczne działania prowadzone przez ten kraj doprowadziły jednak do tego, że w 1967 roku w Suazi przeprowadzone zostały pierwsze całkowicie niezależne wybory, z kolei rok później państwo to otrzymało pełną niepodległość w ramach brytyjskiej wspólnoty narodów. Wolność nie trwała jednak długo i już 1973 roku król tego kraju wprowadził rządy absolutne, z kolei 1974 zaczęła obowiązywać aktualna waluta – suazi lilangeni, która emitowana jest przez Centralny Bank Suazi.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 10 monet, w tym 1, 2, 5, 10, 20 oraz centów, jak również 1 lilangeni. Ciekawostką jest, że wszystkie monety z wyjątkiem 1 lilangeni nie są okrągłe. Na monetach znajdują się wizerunki osób związanych z historią tego kraju oraz oczywiście chyba najbardziej cenne w tych regionach zwierzę, a więc słoń.

Jeżeli chodzi o banknoty, to w obiegu dostępnych jest 5 nominałów: 10, 20, 50, 100 oraz 200 emalangeni, które kilkakrotnie zmieniane aktualnie prezentują m.in. Centralny Bank Suazi (nominał 50), zwierzęta związane z tymi terenami, takie jak lwy czy słonie (nominał 100), ale również ludzi, w tym księżniczkę pochodzącą z tego właśnie kraju (nominał 10).


Zobacz inne waluty:


23.10.2017 04:37
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000