Suazi lilangeni – waluta Suazi

Suazi SZL Suazi lilangeni

Suazi lilangeni to oficjalna jednostka płatnicza w Suazi, jej międzynarodowy kod według ISO to: SZL, jako oficjalny środek płatniczy obowiązuje w tym państwie dopiero od drugiej połowy XX wieku.

Kilka słów o historii

Suazi to niewielkie państwo znajdujące się w Afryce Południowej, które jeszcze w XX wieku znajdowało się pod zwierzchnością Wielkiej Brytanii. Polityczne działania prowadzone przez ten kraj doprowadziły jednak do tego, że w 1967 roku w Suazi przeprowadzone zostały pierwsze całkowicie niezależne wybory, z kolei rok później państwo to otrzymało pełną niepodległość w ramach brytyjskiej wspólnoty narodów. Wolność nie trwała jednak długo i już 1973 roku król tego kraju wprowadził rządy absolutne, z kolei 1974 zaczęła obowiązywać aktualna waluta – suazi lilangeni, która emitowana jest przez Centralny Bank Suazi.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 10 monet, w tym 1, 2, 5, 10, 20 oraz centów, jak również 1 lilangeni. Ciekawostką jest, że wszystkie monety z wyjątkiem 1 lilangeni nie są okrągłe. Na monetach znajdują się wizerunki osób związanych z historią tego kraju oraz oczywiście chyba najbardziej cenne w tych regionach zwierzę, a więc słoń.

Jeżeli chodzi o banknoty, to w obiegu dostępnych jest 5 nominałów: 10, 20, 50, 100 oraz 200 emalangeni, które kilkakrotnie zmieniane aktualnie prezentują m.in. Centralny Bank Suazi (nominał 50), zwierzęta związane z tymi terenami, takie jak lwy czy słonie (nominał 100), ale również ludzi, w tym księżniczkę pochodzącą z tego właśnie kraju (nominał 10).


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 23.10.2017,  00:00