KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Autostopem w świat, Meksyk - Kuba

W świat z Ekantor.pl #2: Autostopem na Kubie i w Meksyku

Mateusz Koszela podróżnik i autor bloga Autostopem w świat sportu, po miesiącu spędzonym w Ameryce Łacińskiej przysyła nam pierwszą relację ze swojej wizyty na Kubie i w Meksyku. Podpowiada, czego ... Czytaj całość
Media zagraniczne

Jak o nas piszą, tak nas widzą – Polska w oczach zagranicznych mediów

Zachodni dziennikarze mają duży problem w pisaniu korespondencji z Polski - jesteśmy bardzo drażliwi na punkcie tematów politycznych, kultywujemy skomplikowaną historię a jednocześnie wykazujemy niezwykłe lenistwo w kwestiach samorządności. Nic ... Czytaj całość

Suazi lilangeni – waluta Suazi


Suazi SZL Suazi lilangeni

Suazi lilangeni to oficjalna jednostka płatnicza w Suazi, jej międzynarodowy kod według ISO to: SZL, jako oficjalny środek płatniczy obowiązuje w tym państwie dopiero od drugiej połowy XX wieku.

Kilka słów o historii

Suazi to niewielkie państwo znajdujące się w Afryce Południowej, które jeszcze w XX wieku znajdowało się pod zwierzchnością Wielkiej Brytanii. Polityczne działania prowadzone przez ten kraj doprowadziły jednak do tego, że w 1967 roku w Suazi przeprowadzone zostały pierwsze całkowicie niezależne wybory, z kolei rok później państwo to otrzymało pełną niepodległość w ramach brytyjskiej wspólnoty narodów. Wolność nie trwała jednak długo i już 1973 roku król tego kraju wprowadził rządy absolutne, z kolei 1974 zaczęła obowiązywać aktualna waluta – suazi lilangeni, która emitowana jest przez Centralny Bank Suazi.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 10 monet, w tym 1, 2, 5, 10, 20 oraz centów, jak również 1 lilangeni. Ciekawostką jest, że wszystkie monety z wyjątkiem 1 lilangeni nie są okrągłe. Na monetach znajdują się wizerunki osób związanych z historią tego kraju oraz oczywiście chyba najbardziej cenne w tych regionach zwierzę, a więc słoń.

Jeżeli chodzi o banknoty, to w obiegu dostępnych jest 5 nominałów: 10, 20, 50, 100 oraz 200 emalangeni, które kilkakrotnie zmieniane aktualnie prezentują m.in. Centralny Bank Suazi (nominał 50), zwierzęta związane z tymi terenami, takie jak lwy czy słonie (nominał 100), ale również ludzi, w tym księżniczkę pochodzącą z tego właśnie kraju (nominał 10).


Zobacz inne waluty:


23.10.2017 04:37
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000