Wakacje za granicą – dokąd bez testu, gdzie sprawdzać aktualne przepisy [lipiec 2021]-obostrzenia-covid-blog-finnsowy-ekntor pl
29 lipca 2021,  10:51

Wakacje za granicą – dokąd bez testu, gdzie sprawdzać aktualne przepisy? [lipiec 2021]

Niemal codziennie dowiadujemy się o zmianach w obostrzeniach spowodowanych wirusem Covid-19. Niektóre kraje otwierają granice, inne rezygnują z honorowania covidowych paszportów. Podróżowanie po świecie jeszcze nigdy nie wymagało od nas tak szerokiej wiedzy nt. zasad sanitarnych jak dziś.

W poszczególnych krajach znaczące są różnice w obostrzeniach dotyczących walki z COVID-19. Co więcej odnotowany niedawno wariant Delta sprawił, że mnóstwo turystów będzie musiało zrewidować swoje plany z uwagi na zmiany przepisów w poszczególnych krajach. Jak się w tym wszystkim połapać? Jak zaplanować urlop tak, by nie spędzić na kwarantannie kilku dni po wyjeździe? Gdzie sprawdzać aktualne przepisy panujące w wakacyjnych destynacjach?

Prawie wszyscy promują szczepienia

Ten tekst powstał na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku i sytuacja wówczas była w niektórych krajach zupełnie inna niż wówczas kiedy setki turystów rezerwowały wakacje za granicą. Na półmetku lipca rząd w Grecji zdecydował, że do kin czy restauracji wejdą wyłącznie osoby zaszczepione. Końcem miesiąca maseczki są obowiązkowe dla turystów w przestrzeniach publicznych. Za brak maseczki grozi mandat do wysokości nawet 300 euro.

Inaczej jest w Albanii, tu początkiem wakacji rząd w Tiranie poinformował o złagodzeniu obostrzeń dotyczących koronawirusa. Oznacza to od lipca zupełnie otwarte są granice dla turystów również z Polski. Do Albanii można przyjeżdżać i przylatywać bez zaświadczenia o szczepieniu i bez konieczności wykonania testu na Covid-19. Nie zmienia to faktu, że po wjeździe okazać należy wypełniony druk wjazdowy.

Sytuacja z obostrzeniami jest stale aktualizowana na Cyprze, którego władze wprowadziły cztery kategorie państw, z których można na wyspę podróżować. Od początku wakacji Polska zaliczona jest do kategorii GREEN, która oznacza, że polscy turyści nie muszą po przylocie okazywać zaświadczeń o negatywnym wyniku testu na Covid-19. Ale na lotniskach prowadzone są teksty na losowo wybranych pasażerach. Również w Hiszpanii wdrożono procedurę oceny ryzyka na podstawie „Risk countries/areas”. Jeśli kraj znajduje się na liście, turyści z niego pochodzący zobligowani są do okazania zaświadczenia o szczepieniu, zaświadczenia o przebyciu Covid-19 lub wykonania szybkiego testu.

Jeszcze inaczej wygląda promowanie szczepień w Tunezji. 11 lipca tamtejszy rząd zdecydował, że nie będzie honorował paszportów covidowych. Oznacza to, że niezależnie od tego czy jesteśmy zaszczepieni, jesteśmy ozdrowieńcami czy w ogóle nie zamierzamy się szczepić, by korzystać z dobrodziejstw tego afrykańskiego kraju musimy po przylocie okazać negatywny wynik testu PRC. Co więcej tymczasowo Tunezja wprowadza godzinę policyjną oraz obliguje turystów do wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Mimo to Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach pisze: W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji i napiętą sytuacją polityczną oraz epidemiologiczną Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Tunezji i nie jest to w żadnym stopniu powiązane z pandemią. W nocy z 25 na 26 lipca prezydent zdymisjonował rząd, w następstwie zamknięto instytucje publiczne, a ludzie wyszli na ulicę.

Aktualne informacje nt. obostrzeń we wszystkich krajach świata znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych
>> https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Król Itaki pomoże w podróżach

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do rejestracji w systemie Odyseusz. To system stworzony z myślą o szybkim i bezpośrednim przepływie informacji pomiędzy przebywającymi za granicą Polakami, a MSZ. Dzięki rejestracji w systemie, mamy dostęp do bieżących komunikatów MSZ i będziemy mieli również ułatwiony kontakt z instytucjami państwa polskiego poza granicami kraju.

Informacje o systemie Odyseusz znajdziemy na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych
>> https://odyseusz.msz.gov.pl/

Kwarantanna krajowa

Wakacje się udały, wracamy wypoczęci. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy wjeździe do kraju możemy zostać objęci obowiązkową kwarantanną. Jej zasady określa szczegółowo Rozporządzenie Rady Ministrów obowiązujące do 30 sierpnia 2021 roku. Rozporządzenie nakłada na powracających zza granicy obowiązkową, 10-dniową kwarantannę, ale są wyjątki.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wakacje z biurem podróży, to jego pracownicy powinni zadbać jeszcze przed wyjazdem o dostarczenie nam szeregu informacji związanych z warunkami powrotu do kraju. Stosowne informacje znajdziemy na pewno na stronach touroperatorów, ale można też o nie poprosić rezydentów lub po prostu zadzwonić do biura podróży.

Jeśli nasze wakacje były organizowane indywidualnie obowiązek uzupełnienia informacji na temat kwarantanny po powrocie spoczywa wyłącznie na nas.

Kwarantanna wyglądać będzie inaczej dla osób powracających spoza granic strefy Schengen, a inaczej dla osób, które wakacje spędzały na terenie Unii Europejskiej. Generalnie w połowie lipca z kwarantanny zwolnione są trzy kategorie osób:

  1. Zaszczepionych jedną z czterech rodzajów szczepionek dopuszczonych do obrotu na terenie UE (czyli od marek: AstraZeneca, Pfizer, Johnson&Johnson i Moderna)
  2. Ozdrowieńców, ale tylko tych, którzy zakończyli leczenie nie później niż pół roku po przejściu SARS-CoV-2
  3. Posiadających negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy

Aktualne informacje na temat warunków kwarantanny po powrocie z poszczególnych krajów czy to krajów UE czy tych spoza granicy Unii Europejskiej znajdziemy na stronach Straży Granicznej
>> https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny

Wyczerpujące informacje na temat sytuacji wirusowej w poszczególnych krajach i aktualizacje ich statusu znajdują się na stronie Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób
>> https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19

Dla zdecydowanych przeciwników szczepień biura podróży przygotowują specjalne oferty, w miejsca, gdzie niezaszczepieni są mile widziani. Agencje turystyczne starają się tak organizować wakacje, by następstwa obostrzeń były dla turystów jak najmniej uciążliwe.

Jeden komentarz “Wakacje za granicą – dokąd bez testu, gdzie sprawdzać aktualne przepisy? [lipiec 2021]

  • Polecam, jeśli ktoś się zastanawia gdzie jechać i na jakich zasadach… udanie się do biura podróży. Naprawdę, jeśli mamy obiekcje, nie wiemy czy dane miejsce jest bezpieczne i zastanawiamy się, czy warto – tam znajdziemy porady z pierwszej ręki. Sporo informacji znajdziemy też w np. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.itaka.itaka gdzie są dane i linki o bezpieczeństwie w danym kraju. Te obostrzenia zmieniają się tak szybko, że warto śledzić to niemalże codziennie, aby mieć pewność, że nic nowego nie zostało wprowadzone. Bez biura może być trudno – zwłaszcza w sytuacji gdy jedziemy do zupełnie nowego dla nas miejsca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *