Jeżeli widzisz zmianę w parze EURPLN z 4,2925 na 4,2926 to właśnie obserwujesz wartość pips czyli najmniejszą różnicę notowań danego instrumentu.
Pips to skrót z angielskiego ‘Percentage in points’ czyli procent w punktach. Określa minimalną możliwą zmianę cen, o jaką mogą poruszyć się notowania. Z reguły pipsy notuje się z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku (np. dla par EUR/USD, USD/CAD, USD/CHF). Dla słabszych walut lub wolumenów możliwe jest notowanie do drugiego miejsca po przecinku (np. dla japońskiego jena JPY).
Dlaczego pips jest ważny?
Zrozumienie znaczenia pipsów jest kluczowe dla każdego gracza na rynkach walutowych. Pozwala ono określić ile można zarobić lub stracić jeżeli rynek poruszy się o określoną wartość po otwarciu transakcji. Oczywiście, wartość pipsa zależy od wybranego rynku i wolumenu. Na szczęście większość narzędzi do spekulacji walutami wylicza pipsy automatycznie.
Jak obliczyć zyski?
Opcja utrzymywania się z samego zbierania pipsów wydaje się korzystna dla każdego, kto poznał pierwsze zawiłości rynków walutowych. Czy jest możliwa? Jeżeli założymy hipotetyczną sytuację handu jednosesyjnego na instrumencie CFD – EURUSD i ustalimy średnią zmienność tej pary na poziomie 100 pip to przy skorzystaniu z około 20% dziennego ruchu uda się zyskać 20 pipsów. Jeżeli dzienna wartość zleceń jest wysokości 1 lota (100 000 jednostek waluty bazowej) wartość zysków będzie na poziomie 200 USD. Oczywiście, powyższe wyliczenia mają charakter wyłącznie orientacyjny a praktyczny trading obarczony jest ryzykiem, które należy wkalkulować w każdą projektowaną transakcję.
Samo zrozumienie pojęcia pipsów nie jest skomplikowane. Dużo bardziej wymagające jest poprawne użycie ich w praktyce. Jeżeli to się uda można liczyć na znaczne korzyści w handlu walutami.
Dlatego warto wiedzieć jak się oblicza wartość pipsa na rynku walut.