konto oszczędnościowe, jak wybrać konto, oszczędzanie, lokata, Ekantor.pl
4 lutego 2019,  11:14

Konto oszczędnościowe – jak wybrać?

Na pierwszy rzut oka lokaty i konta oszczędnościowe wcale się od siebie nie różnią, jednak diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie one powinny wpłynąć na wybór formy oszczędzania. Sprawdźmy dokładnie na co zwracać uwagę.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Oferowane oprocentowanie

W tej kategorii zdecydowanie prowadzą lokaty. Ich średnie oprocentowanie z końcem grudnia 2018 r. wynosiło 1,53%, co gwarantowało realny zysk po uwzględnieniu inflacji oraz podatku od dochodów kapitałowych. Na początku 2019 r. bez kłopotu można też znaleźć lokaty oferujące oprocentowanie powyżej 3%. To całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, że wystarczy przekroczyć pułap 1,35% aby osiągnąć realny zysk. Co istotne, wiele lokat pozwala wpłacać dowolne środki i czerpać z nich stałe zyski niezależnie od wielkości zgromadzonego kapitału.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w styczniu 2019 r. waha się w przedziale od 1,5% do 3,5%. Niestety, z reguły poziom oprocentowania spada wraz z powiększającym się saldem na rachunku. Przykładowo, najkorzystniejsza oferta GetIn Banku oferuje 3,5% zysku, ale powyżej 400 000 zł zgromadzonych na koncie procent spada w okolice od 1,05% do 1,25%.

Wypłata środków

Tutaj prym wiodą konta oszczędnościowe. Z większości z nich można wypłacić część lub nawet całość zgromadzonego kapitału bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Z reguły pierwsza taka operacja w miesiącu jest darmowa a kolejne obciążone są wysokimi opłatami (rzędu 5-10 zł) co zachęca do podejmowania rozważnych decyzji.

Lokaty można co prawda zerwać w dowolnym momencie, ale prawie zawsze wiąże się to z utratą wszystkich odsetek. Dostępu do zgromadzonych na koncie pieniędzy praktycznie więc nie – są tam zamrożone do momentu wygaśnięcia produktu. Należy pamiętać, że wiele lokat posiada usługę automatycznego odnawiania, przez co kapitał zostaje ponownie zablokowany na wybrany okres czasu.

Zobacz również: Świnia czy jednak bank – poznaj sposoby oszczędzania Polaków i znajdź coś dla siebie

Ilość produktów

Ponownie na prowadzenie wychodzą konta oszczędnościowe. Mimo, że słabiej oprocentowane, pozwalają na założeniu kilku rachunków i większą dywersyfikację środków. Najkorzystniejsze lokaty są z reguły dostępne jako pojedyncze produkty.

Dodatkowe wymagania

W tej kategorii nieznaczną przewagę mają lokaty. Wynika ona z prostej przyczyny: można je założyć nawet nie posiadając rachunku osobistego w danym banku.

Natomiast do posiadania konta oszczędnościowego z reguły niezbędne jest założenie kolejnego ROR w wybranej placówce, co nie każdemu może się podobać.

Lokaty są z reguły lepiej oprocentowane i łatwiej je założyć. Jednak pieniądze na nich zgromadzone są niedostępne przez cały okres trwania umowy. Dlatego ten produkt najlepiej nadaje się dla osób szukających długoterminowych inwestycji i operujących znacznymi kwotami.

Konta bankowe dają większą elastyczność jednak zazwyczaj posiadają dodatkowe wymagania – trzeba zakładać kolejny rachunek, nie można przekraczać ustalonego saldo itp. Nadają się doskonale do oszczędzania mniejszych środków, do których zawsze chcemy mieć dostęp.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *