Chat with us, powered by LiveChat
konto oszczędnościowe, jak wybrać konto, oszczędzanie, lokata, Ekantor.pl
4 lutego 2019,  11:14

Konto oszczędnościowe – jak wybrać?

Na pierwszy rzut oka lokaty i konta oszczędnościowe wcale się od siebie nie różnią, jednak diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie one powinny wpłynąć na wybór formy oszczędzania. Sprawdźmy dokładnie na co zwracać uwagę.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Oferowane oprocentowanie

W tej kategorii zdecydowanie prowadzą lokaty. Ich średnie oprocentowanie z końcem grudnia 2018 r. wynosiło 1,53%, co gwarantowało realny zysk po uwzględnieniu inflacji oraz podatku od dochodów kapitałowych. Na początku 2019 r. bez kłopotu można też znaleźć lokaty oferujące oprocentowanie powyżej 3%. To całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, że wystarczy przekroczyć pułap 1,35% aby osiągnąć realny zysk. Co istotne, wiele lokat pozwala wpłacać dowolne środki i czerpać z nich stałe zyski niezależnie od wielkości zgromadzonego kapitału.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w styczniu 2019 r. waha się w przedziale od 1,5% do 3,5%. Niestety, z reguły poziom oprocentowania spada wraz z powiększającym się saldem na rachunku. Przykładowo, najkorzystniejsza oferta GetIn Banku oferuje 3,5% zysku, ale powyżej 400 000 zł zgromadzonych na koncie procent spada w okolice od 1,05% do 1,25%.

Wypłata środków

Tutaj prym wiodą konta oszczędnościowe. Z większości z nich można wypłacić część lub nawet całość zgromadzonego kapitału bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Z reguły pierwsza taka operacja w miesiącu jest darmowa a kolejne obciążone są wysokimi opłatami (rzędu 5-10 zł) co zachęca do podejmowania rozważnych decyzji.

Lokaty można co prawda zerwać w dowolnym momencie, ale prawie zawsze wiąże się to z utratą wszystkich odsetek. Dostępu do zgromadzonych na koncie pieniędzy praktycznie więc nie – są tam zamrożone do momentu wygaśnięcia produktu. Należy pamiętać, że wiele lokat posiada usługę automatycznego odnawiania, przez co kapitał zostaje ponownie zablokowany na wybrany okres czasu.

Zobacz również: Świnia czy jednak bank – poznaj sposoby oszczędzania Polaków i znajdź coś dla siebie

Ilość produktów

Ponownie na prowadzenie wychodzą konta oszczędnościowe. Mimo, że słabiej oprocentowane, pozwalają na założeniu kilku rachunków i większą dywersyfikację środków. Najkorzystniejsze lokaty są z reguły dostępne jako pojedyncze produkty.

Dodatkowe wymagania

W tej kategorii nieznaczną przewagę mają lokaty. Wynika ona z prostej przyczyny: można je założyć nawet nie posiadając rachunku osobistego w danym banku.

Natomiast do posiadania konta oszczędnościowego z reguły niezbędne jest założenie kolejnego ROR w wybranej placówce, co nie każdemu może się podobać.

Lokaty są z reguły lepiej oprocentowane i łatwiej je założyć. Jednak pieniądze na nich zgromadzone są niedostępne przez cały okres trwania umowy. Dlatego ten produkt najlepiej nadaje się dla osób szukających długoterminowych inwestycji i operujących znacznymi kwotami.

Konta bankowe dają większą elastyczność jednak zazwyczaj posiadają dodatkowe wymagania – trzeba zakładać kolejny rachunek, nie można przekraczać ustalonego saldo itp. Nadają się doskonale do oszczędzania mniejszych środków, do których zawsze chcemy mieć dostęp.

Warto przeczytać
Dołącz do dyskusji