Losowe wpisy

Czy agencja Fitch postąpi podobnie jak Moody’s? Rating może zostać obniżony?

Po chwili spokoju rynek finansowy ponownie obudzi się do spekulacji, na temat tego, jaki wydźwięk będzie miał lipcowy raport agencji Fitch. Czy ostatnie obniżenie prognozy PKB należy traktować, jako ostrzeżenie? Read more

7 problemów początkujacego przedsiębiorcy

Około 80 proc. nowych firm zamyka się w ciągu pierwszych trzech lat działalności. To nie podnosi na duchu osoby, która startuje z własnym biznesem. Jak znaleźć się w 20 procentach Read more

Czy na pewno dobrze znasz PayPala?


Każdy, kto korzysta z PayPal wie, do czego służy ten serwis i jak działa. Jednak nie wszyscy jego użytkownicy wiedzą, że i w tym przypadku należy się przyjrzeć z bliska niektórym zasadom jego funkcjonowania. Na tzw. machaniu ręką o „groszowe sprawy” PayPal zarabia niemałe pieniądze.

W dobie e-sklepów wydajemy miliony na zakupy u zagranicznych sprzedawców (eBay, Shein). Wydaje nam się, że tyle zaoszczędziliśmy, bo w USA jest taniej niż u nas. Jednak gdy podliczymy sumiennie wszystko razem … często wychodzi tyle, co w Polsce. Na pewno wielu z Was – aktywnych konsumentów korzystających z płatności za pośrednictwem PayPal – zainteresuje się jak można kupować naprawdę po takich cenach, jakie podaje zagraniczny sprzedawca na aukcji.

Od jakiegoś czasu przeczesuję fora, w których jest mowa o płatnościach za pomocą PayPal. Od niedawna użytkownicy zwrócili uwagę na problem płatności za zakupy w walucie obcej, przez którą PayPal przestaje być całkowicie darmową platformą płatniczą. W tym miejscu jedni z Was zdziwią się i zadadzą sobie pytanie: a co się zmieniło? Nie chodzi mi tutaj jednak o koszty użytkowania platformy, bo takich nie ma, ale o fakt zarabiania na przewalutowaniu tam, gdzie go nie powinno być.

Owszem, PayPal informuje w swoim zawiłym regulaminie, że do podstawowego kursu walut jest dokładana ich prowizja, dlatego podczas płatności finalna kwota w złotówkach wychodzi wyższa, niż sami byśmy ją sobie obliczyli po średnim kursie z pierwszego lepszego kantoru. Gdy płacimy kartą debetową, lub za pomocą środków z paypalowego portfela wszystko gra. Problem pojawia się jednak, gdy mamy podpiętą do PayPala kartę walutową, na której mamy określoną walutę, specjalnie przeznaczoną do zakupów. Dlaczego mówię tutaj o problemie? Zobaczcie sami.

Skąd w ogóle ten temat

Kilka miesięcy temu znajomy założył sobie kartę walutowa w swoim banku, do rachunku, który posiadał już wcześniej, ponieważ doradzono mu, że przy robieniu sporych zamówień – w jego przypadku na eBayu – bardziej opłaca się płacić w walucie sprzedającego, czyli dolarach. Dodatkowo ceniąc sobie bezpieczeństwo i szybkość transakcji wiedział, że będzie korzystał tylko i wyłącznie z PayPala.

Niestety jego rozczarowanie było duże, gdy okazało się, że po poprawnym przejściu całej procedury dodania karty i sprawnej płatności, z jego konta walutowego zniknęło więcej dolarów niż wyniosły go zakupy. Dlaczego tak się stało?
Znajomy kupił łącznie 3 przedmioty, których łączna kwota wyniosła 234,20 USD (w tym 23,25 USD to koszty przesyłki) i właśnie tyle miało mu zostać pobrane z karty walutowej.

pp1

pp2

Niestety na wyciągu z historii transakcji widnieje całkiem inna kwota, i uwaga podana w złotych.

pp3

PayPal daje nam możliwość płatności w zasadzie trzema sposobami za zakupy w sieci. Najkorzystniejszy za te u zagranicznych sprzedawców wydaje się ten ostatni.

Płatności za zakupy w obcej walucie możemy dokonywać na kilka sposobów:

1. Portfel PayPal, czyli z naszego banku przelewamy złotówki i w momencie dokonania zakupu PP pobiera nam już przewalutowaną kwotę po swoim kursie;
2. Podpinamy kartę czy to kredytową czy debetową pod PayPal – W momencie płatności PP otrzymuje prośbę o uregulowanie transakcji w walucie obcej, np. dolarach. Widząc, że na karcie są złotówki, przelicza kwotę z USD na PLN po swoim kursie. Prośbę o kwotę w PLN przesyła do banku, który odsyła żądaną kwotę.
3. Trzecią opcją – najkorzystniejszą – jest podpięcie karty walutowej – która w przypadku mojego znajomego w praktyce rozminęła się trochę z teorią. Zobacz, dlaczego.

pp4

W przypadku opisywanym powyżej (po lewej stronie infografiki) nastąpiło błędne zdefiniowanie karty przez PayPal, który uznał kartę walutową, za kartę złotówkową . Zamiast zażądać od banku kwoty w dolarach, przewalutował sobie ją po swoim kursie na złotówki i poprosił o ich przelew. Bank widząc żądanie w złotówkach z karty, która była dolarowa dokonał kolejnego przewalutowania po swoim kursie. W związku z tym, zamiast zapłacić za zakupione produkty 234,20 USD mój znajomy zapłacił 282,40 USD.

Jak prawidłowo zdefiniować kartę walutową?

Wielu osobom wydawało się, że najprostszym sposobem na ominięcie przewalutowania i tanie zakupy jest po prostu podpięcie karty walutowej, i już. Niestety okazuje się, że ustawienia na naszym koncie paypalowym oraz opisywane na wielu forach opcje nijak mają się do prawidłowego dokonywania płatności walutą obcą.
W sieci można znaleźć m.in. taką instrukcję, która w opinii niektórych użytkowników działa i transakcje są rozliczane prawidłowo.

pp5

pp6

pp7

pp8

pp9

pp10

pp11

 

Wszystko wygląda bardzo fajnie i teoretycznie wskazuje na to, że karta powinna działać poprawnie. Niestety nawet po takim ustawieniu, płatność kartą walutową będzie rozliczana w dalszym ciągu w złotówkach.

 

Rozwiązanie

Aby móc płacić za zakupy walutą, która rzeczywiście znajduje się na karcie należy – po jej prawidłowym dodaniu do naszego konta – zadzwonić na infolinię PayPala: 801 386 686 albo napisać maila na adres: servising-pl@paypal.pl i poprosić o zdefiniowanie waluty karty walutowej. Bez tego, mimo wszelkich naszych starań karta walutowa działać prawidłowo nie będzie, a w związku z tym będziemy obciążani cały czas dodatkowymi kosztami, jakie się wiążą z przewalutowaniem. Jest to jedyne pewne i sprawdzone rozwiązanie.

Po zgłoszeniu na infolinii problemu, który w przypadku mojego znajomego dotyczył droższych o bagatela 50 dolarów zakupów, czyli o 194 zł (zgodnie z kursem dolara w Ekantor.pl z dnia 30.08.2016) przesympatyczna Pani, poinformowała, że należy określić im, jaką walutę obcą obsługuje karta, ponieważ każda czy to debetowa, kredytowa, czy też właśnie walutowa karta w Polsce jest przez system odgórnie rozliczana w PLN. Po rozmowie, dla testu znajomy postanowił sprawdzić, czy teraz z jego karty zniknie odpowiednia kwota. Odpowiednia.

pp12

pp13

 

Karty walutowe w Polsce to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie dla wielu osób, a w połączeniu z kantorem internetowym, za pomocą, którego wymieniamy waluty pozwala zachować pieniędzy w kieszeni. Niestety czasami przez naszą niewiedzę lub też brak rzetelnych informacji oszczędności uciekają na opłaty i prowizje, a my zamiast wyjść na plus, jesteśmy w najlepszym przypadku na zero. Jak to z płatnościami bywa, zawsze należy zachować czujność i wszystko kilka razy sprawdzać, w końcu chodzi o nasze ciężko zarobione pieniądze.

 

Zobacz również:

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?

Ten pierwszy raz online – jak wymieniać waluty przez internet?

Przyszłość płatności online


01.09.2016 12:00
Udostępnij:


Tagi: 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000