Apple Pay, płatności online, płatność telefonem, wymiana walut, Ekantor.pl
26 listopada 2018,  11:04

Apple pay – jak używać?

5/5 (2)

Wielkie korporacje już dawno temu zdały sobie sprawę, że niewiele rzeczy jest tak intratnych jak obsługa płatności swoich klientów. Powstały liczne “wirtualne portfele” a giganci internetowi jak Google czy Amazon mają już je w swojej podstawowej ofercie. Do wyścigu musiał siłą rzeczy stanąć też Apple proponując swoim fanom Apple Pay.

Usługa Apple Pay dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy urządzeń z jabłuszkiem – głównie iPhone’ów, iPadów ale również Apple Watch i MacBooków. Działa na identycznej zasadzie jak podobne produkty konkurencji. Umożliwia dokonywanie płatności za pomocą przypisanej do sprzętu karty płatniczej, bez potrzeby fizycznego jej posiadania w momencie transakcji. Żeby to było możliwe należy jednak odpowiednio całość przygotować.

Jak skonfigurować Apple Pay?

Aby uruchomić usługę Apple Pay należy mieć urządzenie ją obsługujące. Pełna lista modeli, na których da się korzystać z płatności znajduje się tutaj.

Ponadto, do korzystania z Apple Pay wymagana jest najnowsza wersja systemu operacyjnego, konto Apple ID zalogowane do usługi iCloud oraz krata banku uczestniczącego w programie.

Aby skonfigurować płatności na swoim iPhonie wybierz aplikację Wallet i stuknij symbol + . Aplikacja automatycznie poprowadzi Cię przez cały proces dodawania kart płatniczych do swojego portfela. Do pomocy można wykorzystać krótki tutorial video.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Kiedy dane karty zostaną wprowadzone stuknij przycisk Dalej. Teraz Twój bank zweryfikuje podane informacje. Jeśli do uruchomienia usługi będą potrzebne dodatkowe szczegóły, otrzymasz prośbę o ich podanie. Wprowadź je w aplikacji Wallet wybierając uruchamianą kartę.

Kiedy bank zweryfikuje podane informacje stuknij przycisk Dalej w aplikacji Wallet. Od teraz możesz używać Apple Pay.

Szczegóły dotyczące konfiguracji płatności na iPadzie i Apple Watch dostępne są tutaj.

Jak używać Apple Pay?

Po poprawnym skonfigurowaniu usługa Apple Pay działa na identycznej zasadzie jak karta płatnicza. Można jej używać w sklepach oznaczonych logotypem jabłuszka z dopiskiem Pay oraz na stronach internetowych i aplikacjach pozwalających na wybór Apple Pay jako domyślnej płatności.

Płacąc w sklepie

Używając iPhone X wciśnij dwukrotnie przycisk boczny a następnie spójrz na telefon, aby uwierzytelnić się za pomocą funkcji FaceID lub wprowadź kod. Teraz zbliż górną część iPhona do terminala obsługującego płatności zbliżeniowe. Po chwili pojawi się na nim komunikat Gotowe a na wyświetlaczu telefonu – potwierdzenie transakcji. To wszystko!

Na wcześniejszych modelach telefonów z jabłuszkiem działa to identycznie z tą różnicą, że zamiast identyfikacji poprzez rozpoznanie twarzy należy zbliżyć palec do czytnika Touch ID.

Wszelkie szczegóły wyjaśnione są w filmie instruktażowym.

Płacąc zegarkiem Apple sprawa jest jeszcze prostsza – po prostu dwukrotnie wciśnij przycisk boczny i zbliż tarczę urządzenia do terminala płatniczego. Poczujesz lekkie stuknięcie – transakcja zakończona.

Płacąc w aplikacjach

Jeżeli aplikacja obsługuje płatności Apple wystarczy stuknąć ich przycisk. Należy sprawdzić poprawność podanych danych kontaktowych i tych do wysyłki a następnie potwierdzić płatność. Gdy na ekranie pojawi się komunikat Gotowe, dwukrotnie wciśnij przycisk boczny i potwierdź swoją tożsamość – za pomocą Face ID w iPhone X lub Touch ID w starszych modelach. W Apple Watch wystarczy samo dwukrotne wciśnięcie przycisku bocznego.

Płacąc przez internet

Transakcje przeprowadzane z poziomu MacBooka niczym nie różnią się od zakupów w aplikacjach. Tak samo jak wcześniej jako formę płatności definiujesz Apple Pay, a w momencie finalizacji potwierdzasz swoją tożsamość za pomocą dwuklików połączonych z identyfikacją (Face ID lub Touch ID). Na ekranie pojawi się wtedy ekran podsumowania płatności i komunikat Gotowe. Zachwycająco proste!

Które banki współpracują z Apple Pay?

Posiadasz sprzęt Apple i bardzo podoba Ci się usługa szybkich płatności? Brakującym elementem układanki jest jeszcze Twój bank. Oto lista instytucji, które obecnie obsługują Apple Pay w Polsce:

  • Alior Bank
  • Bank Pekao
  • Bank Zachodni WBK
  • BGZ BNP Paribas
  • Getin Bank
  • mBank
  • Nest Bank
  • PKO Bank Polski
  • Raiffeisen Polbank

Informacje za oficjalną stroną producenta, aktualne na dzień 15.10.2018

Apple Pay to kolejna dedykowana usługa ułatwiająca płatności przy pomocy smartfonu (lub innych urządzeń powiązanych). Podobnie jak Goggle Pay czy Amazon Pay z powodzeniem pozwala zastąpić garść plastikowych kart płatniczych za pomocą jednej aplikacji. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie wyglądała przyszłość transakcji bezgotówkowych.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *