23 lipca 2018,  09:11

Banki znów łączą siły-czy klienci na tym stracą?

NAN/5 (1)

Logo BZ WBK zaczyna znikać z szyldów. W zamian pojawia się Santander Bank Polska – zmiana duża i widoczna, jednak dla klientów, to co najważniejsze może pozostawać poza zasięgiem wzroku. Następne fuzje już bowiem czekają w kolejce. I trzeba dodać – jest to kolejka dość długa. Przekonaj się, czy w i twój bank nie planuje w najbliższym czasie połączyć sił, a jeżeli tak, to co to właściwie dla Ciebie oznacza.

Historia fuzji banków w Polsce jest dość długa i wyboista. Kolejne instytucje pojawiają się na rynku, zdobywają klientów, po to by za chwilę zostać wchłoniętym przez większego gracza. Dziś już mało kto pamięta takie marki jak Nordea Bank, Smart Bank czy Sygma Bank – choć hasło “pomaga w zakupach”, gdzieś jeszcze może ukrywać się w czeluściach naszego umysłu. Przekonajmy się zatem, jaki kolejny bank zniknie z naszej pamięci niebawem.

BZ WBK i Deutsche Bank Polska

Poddawany właśnie rebrandingowi BZ WBK, który w 2010 roku został za niebagatelną kwotę 2,94 mld euro sprzedany hiszpańskiemu Santanderowi, już niebawem zostanie wzmocniony wydzieloną częścią Deutsche Banku, która obejmie bankowość detaliczną Deutsche Bank Polska, w tym private banking, business banking obejmujący Małe i Średnie Przedsiębiorstwa, a także sieć placówek, agentów, pośredników i partnerów oraz dom maklerski DB Securities S.A. Fuzja nie będzie dotyczyć jednak kredytów walutowych zabezpieczonych hipoteką.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Przeniesienie produktów planowane jest na IV kwartał tego roku. Bank stara się by cały proces przebiegł płynnie. Tak by był on jak najmniej odczuwalny przez klientów. Po raz pierwszy w historii, włączenie prawne przebiegać będzie równolegle z operacyjnym. Bank zapewnia, że nie zmienią się dotychczasowe numery rachunków, PINy do kart ani oprocentowanie – zarówno lokat, jak i kredytów. Utrudnienie czekać będzie jednak na osoby posiadające kredyt walutowy w DBP zabezpieczony hipotecznie. Ta część działalności wciąż obsługiwana będzie przed Deutsche Bank. Spłata ma być możliwa bezpłatnie z rachunku prowadzonego już w BZ WBK.

Pekao i Alior Bank

O końcu “wyższej kultury bankowości”, bo tak przecież brzmiało naczelne hasło Alior Banku, zaczęto rozmawiać w czerwcu ubiegłego roku. Alior Bank dziesięć lat temu z impetem wszedł na polski rynek, zyskując popularność wśród osób, które szukały nowoczesnych rozwiązań i wysokiej jakości obsługi klienta. Później jednak bank trafił w ręce PZU, zatem w ręce państwa. A teraz to państwo, a konkretniej jak informuje agencja Reuters prezes Jarosław Kaczyński dał zielone światło do połączenia Alior Banku z Pekao. Biorąc jednak pod uwagę wielkość instytucji można powiedzieć, że bardziej prawdopodobne jest, iż będziemy mieć do czynienia z wchłonięciem Aliora przez Pekao, który pod względem wielkości aktywów zbliży się jeszcze bardziej do PKO Banku Polskiego.

BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen

Raiffeisen Bank Polska jest jedną z najstarszych instytucji bankowych z zagranicznym kapitałem funkcjonujących w Polsce. Bank działalność rozpoczął już 1991 roku, ale zakończyć ją może już pod koniec tego roku. Brak spodziewanych zysków sprawił, że Raiffeisen trafił na sprzedaż i szybko zyskał zainteresowanie BGŻ BP Paribas, który dzięki połączeniu stałby się szóstym pod względem posiadanych aktywów bankiem w Polsce. 17 lipca bieżącego roku Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska przez bank BGŻ BNP – połączenie nie wzbudziło obaw o naruszenie zasad konkurencji. Fuzja nie obejmie portfela kredytów hipotecznych.

Getin Noble Bank i Idea Bank

Starty jakie zaczął odnotowywać Getin Noble Bank przyczyniły się do tego, że Leszek Czarnecki, który jest głównym akcjonariuszem zarówno Getina jak i Idea Banku, podał do wiadomości publicznej komunikat o możliwej konsolidacji obu banków, co miałoby wzmocnić potencjał sprzedażowy instytucji i doprowadzić do oszczędności kosztowych i sprzedażowych. Czarnecki zamierza w niedługim czasie doprowadzić do przeanalizowania kosztów i korzyści połączenia, ale jak zapewnia – fuzja nie wpłynie na uzgodniony z Komisją Nadzoru Finansowego plan ochrony kapitału GNB. Niewykluczone jest jednak wprowadzenie inwestorów z zewnątrz.

Fuzje banków czy to dobra wiadomość dla klientów?

Wydawać się może, że sprawne przeniesienie dotychczasowych usług i zapewnienie klientom korzystnej oferty to jedyne, co powinno nas interesować, a jednak tak nie jest. Coraz większa ilość łączących się banków zmniejsza konkurencyjność na rynku – a to po pewnym czasie może stać się odczuwalne w naszych kieszeniach. Niepokój budzi również rosnący wpływ Skarbu Państwa na działalność bankową. Przyłączenie Aliora z Pekao, w których znaczące udziały ma PZU (kolejno jest to 32% i 20%), co może budzić obawy nie tylko inwestorów, ale również klientów.

Część planowych połączeń wciąż owianych jest tajemnicą. Warto więc na bieżąco monitorować sytuację, a w trakcie fuzji ze szczególną uwagą sprawdzać komunikaty przesyłane przez bank – takie transfery są bowiem doskonałym polem do działania oszustów wysyłających kampanie phishingowe.

Jeden komentarz “Banki znów łączą siły-czy klienci na tym stracą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *