Losowe wpisy

dyrektor finansowy

Rola dyrektora finansowego w małym i średnim przedsiębiorstwie

Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma dominującą rolę w kształtowaniu obecnej gospodarki, zarówno tej europejskiej, jak i krajowej. Według danych GUS (stan na 2013 r.) w Polsce działa 1,77 Read more
korona czeska, waluta Czech, CZK, Ekantor.pl

Korona czeska – ile kosztuje?

Czesi darzą walutę euro pewną niechęcią, więc na wakacje u naszych południowych sąsiadów lepiej mieć w portfelu korony. Natomiast kupując walutę można, za jednym zamachem, poznać nieco jej historii.   Read more

Czas na euro?


W piątek wieczorem doszło do wzmożonej aktywności euro, w wyniku której kurs EUR/USD sięgnął wartości 1,07, natomiast EUR/PLN na otwarciu nowego tygodnia wykazał 4,34. Ruch ten został wywołany doniesieniami z ECB, czy ma jednak szansę się utrzymać?

 

Wydawać mogłoby się, że w piątek nie będzie ważniejszej informacji dla głównej pary walutowej niż raport z amerykańskiego rynku pracy. Dane te, choć silne, nie zdołały pobudzić apetytu w kwestii czerwcowej podwyżki stóp procentowych – marcowa zdaje się być już przez rynek przesądzona. Doszło więc do umocnienia wspólnej waluty kosztem dolara. Jak się okazało – był to jednak dopiero początek, ponieważ wieczorem kurs euro jeszcze silniej powędrował w kierunku północy, za co odpowiedzialne były doniesienia z ECB.

 

Banki centralne w centrum

Minęło kilka dni od ostatniego posiedzenia ECB w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewał się, by europejski bank zdecydował się na zmianę w polityce. O wiele większe znaczenie dla inwestorów miały więc słowa prezesa banku Mario Draghiego. Zabrzmiał on co prawda nieco bardziej “jastrzębio”, jednak nie dał sygnałów mogących świadczyć o rezygnacji z polityki niskich stóp. Tym większe zaskoczenie mogły wywołać piątkowe doniesienia. Według przecieku z ECB niewykluczone, że bank brałby pod uwagę możliwość podniesienia stóp jeszcze w trakcie trwania programu QE. Byłoby to wydarzenie bezprecedensowe dla rynku finansowego, dlatego pogłoska wystarczyła, by euro umocniło się do wartości 1,07. Spekulacje to jednak za mało by podtrzymać sentyment wokół euro i w najbliższym czasie o wiele ważniejsze okażą się fakty, a tych nie zabraknie.

Duże znaczenie będą mieć m.in. informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych. W najbliższą środę FOMC podejmie decyzję w sprawie polityki monetarnej, a z wcześniejszych słów przedstawicieli Fed wynika, że prawdopodobieństwo podniesienia stóp o 25 pb jest bardzo duże. Inwestorzy będą więc wyczekiwać sygnałów mogących sugerować kolejny taki ruch w czerwcu.

 

15. marca – kumulacja emocji

15. marca to nie tylko dzień decyzji w USA. Dla notowań euro znaczenie będą mieć również nastroje związane z wyborami w państwach Europy. Choć na chwilę obecną napięcia polityczne uspokoiły się, to nie można wykluczyć, że pobudką okaże się właśnie środa. Wtedy to do urn ruszą obywatele Holandii. Mimo, że zwycięstwo eurosceptycznego Geerta Wildersa nie powinno wywołać większych zawirowań na rynku walutowym, to może wskrzesić ono niepewności, które pojawiły się podczas głosowania w sprawie Brexitu, a także wyborów w Stanach Zjednoczonych. Coraz silniej zaczną dochodzić wtedy do głosu niepokoje wokół kwietniowych wyborów we Francji. Na 15. marca przypada również dzień wygaśnięcia limitu długu publicznego Stanów Zjednoczonych, o czym poinformował niedawno sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

 

Choć w pojedynkę wydarzenia te mogłyby zostać odebrane przez rynek neutralnie, to nie można wykluczyć, że ich kumulacja wywoła wahania na wykresach walutowych w wyniku których dojdzie do osłabienia euro i przede wszystkim walut rynków wschodzących, wśród których znajduje się złoty.


13.03.2017 12:43
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000