Rynek czeka na informacje z ECB (komentarz walutowy 09.03.2017)

Decyzja ECB nie okazała się niespodzianką. Bank pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To jednak nie sama decyzja, a konferencja z udziałem Mario Draghiego przykuwała dziś uwagę inwestorów.

 

ECB i Fed – czas poznać plany

Traktowany, jako swego rodzaju zapowiedź przed oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy – raport ADP – okazał się być kolejnym czynnikiem opowiadającym się za marcową podwyżką stóp procentowych przez Fed. Dziś w tej samej sprawie obradowano w europejskim banku centralnym. Decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie chyba nikogo nie zaskoczyła, jednak dla rynku ważniejsze jest wystąpienie Mario Draghiego oraz nowe projekcje makroekonomiczne. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro mocniejsze

Uspokojenie emocji wokół wyborów prezydenckich we Francji – w związku z najnowszymi sondażami – mogły przyczynić się do dzisiejszej aprecjacji euro.  Dziś jednak kluczowa może okazać się retoryka Mario Draghiego po posiedzeniu ECB. Rynek oczekuje sygnałów w sprawie odchodzenia przez bank od programu QE. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Tempo podwyżek

Chociaż piątkowe dane o sytuacji pracy w USA są niezwykle ważne z punktu widzenia decyzji podejmowanych przez FOMC, to jednak inwestorzy są już niemal przekonani o tym, że w marcu dojdzie do zacieśnienia polityki. Dla rynku ważniejsze okażą się zatem wiadomości napływające zza oceanu, mogące świadczyć o tym, że do kolejnej podwyżki mogłoby dojść już w czerwcu. Dziś średnia wartość USD/PLN osiągnęła 4,08.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce spokojnie

W dzisiejszym kalendarzu danych makroekonomicznych zabrakło krajowych danych. W mediach za to pojawiły się informacje na temat wtorkowego spotkania prezesa NBP z prezydentem Andrzejem Dudą, którego głównym tematem  były kwestie kredytów we frankach szwajcarskich. Adam Glapiński zaprezentował na nim parametry, które mogłyby skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 4,03.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słaby

Czwartkowa sesja nie przynosi wyraźnej zmiany relacji w parze GBP/PLN i funt nadal pozostaje osłabiony – co może być wynikiem ostatnich wiadomości dotyczących Brexitu. Na dane z brytyjskiej gospodarki inwestorzy będą musieli poczekać do jutra, kiedy to opublikowane zostaną wyniki produkcji przemysłowej i bilans handlu zagranicznego. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.03.2017
Katarzyna Orawczak