podróże, zwiedzanie, Ekantor.pl kulturalnie, sztuka, muzyka, Europa, festiwale, festiwale w Europie, wymiana walut, Ekantor.pl
3 października 2018,  12:14

Ekantor.pl kulturalnie – październik 2018

W październiku Europa oferuje wiele kulturalnych atrakcji. Natomiast ci, którzy nie mają okazji do dalszych wycieczek być może skuszą się na krótką wizytę w stolicy.

16. warszawskie targi sztuki

Data: 5-7 października 2018

Na samym początku października odbędzie się najważniejsze w naszym kraju wydarzenie skupione na sztuce współczesnej. Weźmie w nim udział ponad 60 galerii artystycznych, odbędzie się kilkanaście prelekcji i wykładów z udziałem zarówno najbardziej rozpoznawalnych artystów jak i krytyków, kolekcjonerów i mecenasów. Warszawskie targi sztuki rozpoczną się o 16.00 tradycyjnie w Arkadach Kubickiego.

Amsterdam: wystawa Gauguin i Laval na Martynice

Otwarcie: 5 października 2018

To pierwszy raz kiedy holenderskie muzeum Van Gogha gości unikalne prace Gauguina i Lavala. Powstały one w 1887 roku podczas pobytu obu artystów na Karaibach. Dzieła, często niedokończone, zachwycają kolorystyką przeciwstawiająca się ówczesnym paryskim kanonom sztuki. Łączą w sobie doskonałą formę z poszukiwaniem dekadencji, które przełożyło się na późniejszą twórczość obu artystów.

Belgia – Jenever Festival

Data 20-21 października 2018

Miesiąc bez festiwalu gastronomicznego jest miesiącem straconym. Na szczęście zawsze w jakimś zakątku Europy znajdzie się grupa ludzi gotowa cieszyć się jedzeniem i piciem – powód jest mniej istotny. Tym razem będzie okazja aby wybrać się do Belgii na imprezę pod znakiem ginu – ale nie zwykłego tylko tytułowego jenever, gęstego alkoholu produkowanego z melasy z dodatkiem szyszkojagód jałowca pospolitego. Do ginu nie zabraknie oczywiście lokalnych specjałów i hucznych, festiwalowych rozrywek.

Londyn – premiera filmu „They Shall Not Grow Old”

Data: 16 października 2018

Peter Jackson znany jest przede wszystkim jako twórca spektakularnych ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena. Dlatego jego najnowszy film może być sporym zaskoczeniem dla fanów. Jest to bowiem dokument o I Wojnie Światowej powstały na bazie niepublikowanych dotąd zdjęć i filmów, ożywionych najnowszą techniką cyfrową. Jego jedyny pokaz odbędzie się się 16 października w kilkunastu kinach w Londynie.


Londyn – VegFest

27-28 października 2018

Zaprzestanie konsumpcji mięsa jak i używania produktów wymagających krzywdzenia zwierząt już dawno przestało być wyłącznie dietą, a stało się stylem życia. Stylem, który zyskał popularność wśród milionów osób na całym świecie. To właśnie dla nich w sercu WIelkiej Brytanii ponad 250 wystawców zaprezentuje swoje produkty spożywcze, odzież, biżuterię i kosmetyki – a wszystkie wegańskie.

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Ekantor.pl kulturalnie – październik 2018

  • Tylko Włochy!
    Ostatnie lata spędziłam na wakacjach właśnie we Włoszech (dzięki https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.itaka.itaka udało mi się dorwać wycieczki w naprawdę dobrych, niskich cenach) i przywiozłam z nich kilka butelek cierpkiego wina. Cudowne na lato, do podawania z lodem.
    Jak dla mnie Włosi są bezapelacyjnie liderami jeśli chodzi o kwestie kulinarne. A jeśli o tym mowa, to poleca z Italii przywieść jeszcze świeżą foccacie, prawdziwą burratę i kawałek parmezanu. Świetne są też przeciery pelati w buteleczkach i mieszanki przypraw, na bazie suszonych pomidorów. Gwarantuję, że wszystkie te składniki pozwolą Ci się przenieść do Włoch, nawet gdy już wrócisz do Polski. Cudowne <3!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *