Ekantor.pl kulturalnie, podróż, Sylwester, święta, wymiana walut, Ekantor.pl
10 grudnia 2018,  12:27

Ekantor.pl kulturalnie – grudzień 2018

W grudniu wszystko kręci się wokół świąt i sylwestra. W każdej europejskiej stolicy natkniemy się na jarmarki bożonarodzeniowe trwające przez cały miesiąc i nawet festiwali piwnych jakoś nie widać. Może dlatego, aby zachować siły na sylwestra?

Holandia, Deventer – Charles Dickens Festival

Kiedy: 15 – 16 grudnia 2018

Na kilka dni czas w Deventer cofa się o 100 lat. Ulice wyglądają jak wyjęte z “Opowieści wigilijnej” a całości dopełniają snujące się po nich postacie inspirowane prozą Dickensa. Scrooge, Oliver Twist czy pan Pickwick to tylko przykłady z grona prawie tysiąca postaci biorących udział w wydarzeniu. Rozmach festiwalu, skrupulatne odtworzenie scenerii i bogate bożonarodzeniowe targowisko sprawiły, że wydarzenie było wielokrotnie nominowane do nagrody Best Public Event in the Netherlands.

Finlandia, Helsinki – Oodi, biblioteka przyszłości

Jeśli ktoś uważa, że czytelnictwo jest w odwrocie a książki to pieśń przeszłości – powinien wybrać się do stolicy Finlandii. Powstała tam ultra nowoczesna biblioteka stanowiąca esencję skandynawskiego stylu życia. Darmowa, otwarta dla każdego, wyposażona lepiej niż niejeden hotel, stworzona z wykorzystaniem wyłącznie lokalnych materiałów i zaprojektowana tak spektakularnie, że nie wiadomo – czytać książki czy podziwiać budynek.

Monako, Jarmark bożonarodzeniowy i sylwester

Kiedy: od 7 grudnia

Koniec roku to świetna okazja aby udać się na południe Francji, tym bardziej, że stolica nie nadaje się obecnie na spokojny urlop. W Monako do początku nowego miesiąca trwa bożonarodzeniowy jarmark. Większość europejskich miast organizuje podobne imprezy, jednak w Monako świętują również kasyna w Monte Carlo, co jest zdecydowanie warte zobaczenia. Miłośników dobrej zabawy na pewno skusi hucznie obchodzony sylwester a ci, którzy wolą go spędzać nieco spokojniej mogą wybrać się do pobliskiej Nicei, gdzie nie ma nawet pokazu fajerwerków. Są za to ekskluzywne restauracje czynne są do białego rana.

Święta w Londynie z Mariah Carey, Wielka Brytania

W okresie świątecznym Londyn aż tętni od atrakcji. Otwarte są już lodowiska, trwa ponad 20 jarmarków świątecznych, odbywają się pokazy świateł, koncerty kolęd a w teatrach na West End idą najlepsze sztuki i musicale wszechczasów. Ukoronowaniem świątecznej atmosfery będzie zaś koncert Mariah Carey (11.12.2018), na który nadal można dostać bilety w okazyjnej cenie około 150 £.

Kalkulator walutowy
Wymieniając w Ekantor.pl 150 GBP zaoszczędzisz nawet 50 PLN
Możesz za to kupić świąteczną pamiątkę

lub kubek gorącej czekolady dla Ciebie i kogoś bliskiego

Hiszpania, Barcelona – sylwester z temperamentem

Spektakularny pokaz sztucznych ogni najlepiej oglądać z Plaza España. Potem można pójść na plażę by w znanym klubie Tablao de Carmen bawić się do białego rana w rytmie flamenco albo słuchać jazzu w Harlemie. Warto jednak przyjechać kilka dni wcześniej żeby zobaczyć odbywający się od ponad 200 lat targ św. Łucji u stóp Katedry, spróbować świątecznego nugatu El turrón i przywieźć znajomym tradycyjną katalońską figurkę Caganer, która ponoć przynosi szczęście na cały nadchodzący rok.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *