Ekantor.pl kulturalnie, podróż, Sylwester, święta, wymiana walut, Ekantor.pl
10 grudnia 2018,  12:27

Ekantor.pl kulturalnie – grudzień 2018

W grudniu wszystko kręci się wokół świąt i sylwestra. W każdej europejskiej stolicy natkniemy się na jarmarki bożonarodzeniowe trwające przez cały miesiąc i nawet festiwali piwnych jakoś nie widać. Może dlatego, aby zachować siły na sylwestra?

Holandia, Deventer – Charles Dickens Festival

Kiedy: 15 – 16 grudnia 2018

Na kilka dni czas w Deventer cofa się o 100 lat. Ulice wyglądają jak wyjęte z “Opowieści wigilijnej” a całości dopełniają snujące się po nich postacie inspirowane prozą Dickensa. Scrooge, Oliver Twist czy pan Pickwick to tylko przykłady z grona prawie tysiąca postaci biorących udział w wydarzeniu. Rozmach festiwalu, skrupulatne odtworzenie scenerii i bogate bożonarodzeniowe targowisko sprawiły, że wydarzenie było wielokrotnie nominowane do nagrody Best Public Event in the Netherlands.

Finlandia, Helsinki – Oodi, biblioteka przyszłości

Jeśli ktoś uważa, że czytelnictwo jest w odwrocie a książki to pieśń przeszłości – powinien wybrać się do stolicy Finlandii. Powstała tam ultra nowoczesna biblioteka stanowiąca esencję skandynawskiego stylu życia. Darmowa, otwarta dla każdego, wyposażona lepiej niż niejeden hotel, stworzona z wykorzystaniem wyłącznie lokalnych materiałów i zaprojektowana tak spektakularnie, że nie wiadomo – czytać książki czy podziwiać budynek.

Monako, Jarmark bożonarodzeniowy i sylwester

Kiedy: od 7 grudnia

Koniec roku to świetna okazja aby udać się na południe Francji, tym bardziej, że stolica nie nadaje się obecnie na spokojny urlop. W Monako do początku nowego miesiąca trwa bożonarodzeniowy jarmark. Większość europejskich miast organizuje podobne imprezy, jednak w Monako świętują również kasyna w Monte Carlo, co jest zdecydowanie warte zobaczenia. Miłośników dobrej zabawy na pewno skusi hucznie obchodzony sylwester a ci, którzy wolą go spędzać nieco spokojniej mogą wybrać się do pobliskiej Nicei, gdzie nie ma nawet pokazu fajerwerków. Są za to ekskluzywne restauracje czynne są do białego rana.

Święta w Londynie z Mariah Carey, Wielka Brytania

W okresie świątecznym Londyn aż tętni od atrakcji. Otwarte są już lodowiska, trwa ponad 20 jarmarków świątecznych, odbywają się pokazy świateł, koncerty kolęd a w teatrach na West End idą najlepsze sztuki i musicale wszechczasów. Ukoronowaniem świątecznej atmosfery będzie zaś koncert Mariah Carey (11.12.2018), na który nadal można dostać bilety w okazyjnej cenie około 150 £.

Kalkulator walutowy
Wymieniając w Ekantor.pl 150 GBP zaoszczędzisz nawet 50 PLN
Możesz za to kupić świąteczną pamiątkę

lub kubek gorącej czekolady dla Ciebie i kogoś bliskiego

Hiszpania, Barcelona – sylwester z temperamentem

Spektakularny pokaz sztucznych ogni najlepiej oglądać z Plaza España. Potem można pójść na plażę by w znanym klubie Tablao de Carmen bawić się do białego rana w rytmie flamenco albo słuchać jazzu w Harlemie. Warto jednak przyjechać kilka dni wcześniej żeby zobaczyć odbywający się od ponad 200 lat targ św. Łucji u stóp Katedry, spróbować świątecznego nugatu El turrón i przywieźć znajomym tradycyjną katalońską figurkę Caganer, która ponoć przynosi szczęście na cały nadchodzący rok.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *