Hrywna – waluta Ukrainy

Ukraina UAH hrywna

Hrywna jest oficjalną jednostką monetarną Ukrainy, emitowaną przez Narodowy Bank Ukrainy. Jedna hrywna równa jest 100 kopiejkom. Waluta ta oznaczana jest symbolem UAH.

Historia ukraińskiej waluty

Nazwa hrywny oznacza grzywnę, czyli średniowieczną miarę srebra. Waluta o tej nazwie była używana przede wszystkim na Rusi Kijowskiej. W 1917 roku ogłoszona została niepodległość Ukraińskiej Republiki Narodowej od Imperium Rosyjskiego. Wówczas hrywna stała się pierwszą walutą na nowo tworzącego się kraju. Narodowy Bank Ukrainy wprowadził hrywnę do obiegu na początku września 1996 roku. Waluta zastąpiła tym samym karbowańca, tymczasową jednostkę pieniężną. Funkcjonowała ona przede wszystkim w okresie separacyjnym od strefy rubla. Po wprowadzeniu nowego systemu, jedna jednostka hrywny równa była 100 000 kuponom ukraińskim, które obowiązywały aż do rozpadu Związku Sowieckiego. We wrześniu 1997 roku waluta stała się jedynym ukraińskim środkiem płatniczym honorowanym przez prawo.

Ukraińskie banknoty

Pierwsze ukraińskie banknoty zostały wyprodukowane w 1992 roku. Ich projekt był dziełem dwóch artystów: Lopaty i Maksymowa. Awersy banknotów przedstawiają wizerunki zasłużonych dla Ukrainy postaci historii i kultury, na przykład Tarasa Szewczenko czy Bohdana Chmielnickiego. Natomiast na rewersach widnieją słynne ukraińskie obiekty architektoniczne, m.in. Sobór Uspieński w Ławrze Pieczerskiej czy Akademia Mohylańska w Kijowie, Na ukraińskim rynku funkcjonują obecnie dwa wzory banknotów. Pierwszy projekt emitowany był w latach 2003-2006 i posiadał lekko uwspółcześnione wzornictwo, bardziej jednolitą kolorystykę poszczególnych banknotów oraz zmienione wizerunki postaci. Od 2006 roku zaczęto wypuszczać banknoty z całkowicie zaktualizowanym wzornictwem.

Hrywna ukraińska współcześnie

Obecnie na rynku funkcjonują monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25, 50 kopiejek oraz 1 hrywna, a także banknoty o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 hrywien. Aktualny kurs hrywny na rynku walutowym zmienia się przede wszystkim w zależności od bieżącej sytuacji politycznej na Ukrainie. W latach 2014 – 2015 waluta ukraińska straciła aż 70% wartości w stosunku do amerykańska dolara, co miało miejsce właśnie ze względu na wydarzenia polityczne oraz niestabilną gospodarkę państwa. Po niewielki odbiciu się od dna, w 2016 roku kurs hrywny zaczął jeszcze bardziej spadać, nawet pomimo stosunkowo stabilnych wskazań makroekonomicznych. Hrywna może być bez problemu wymieniana w większości polskich oraz ukraińskich kantorów.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 11.08.2017,  00:00