KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Krytpowaluty, bitcoin

Kryptowaluty – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Mimo że pojawiły się niemal 10 lat temu, to na swoje przysłowiowe pięć minut musiały poczekać. Dziś kryptowaluty wywołują coraz więcej zainteresowania. Czy wirtualny pieniądz ma jednak przyszłość?   Czym ... Czytaj całość

Włochy zimą – 5 pomysłów na najtańszy i najlepszy urlop w Twoim życiu

Zima w Polsce nie należy do najprzyjemniejszych. Długie wieczory, ziąb przenikający do kości i śnieg z deszczem są w stanie zepsuć humor nawet największemu optymiście. Dlatego warto go poprawić wyprawą ... Czytaj całość

Hrywna – waluta Ukrainy


Ukraina UAH hrywna

Hrywna jest oficjalną jednostką monetarną Ukrainy, emitowaną przez Narodowy Bank Ukrainy. Jedna hrywna równa jest 100 kopiejkom. Waluta ta oznaczana jest symbolem UAH.

Historia ukraińskiej waluty

Nazwa hrywny oznacza grzywnę, czyli średniowieczną miarę srebra. Waluta o tej nazwie była używana przede wszystkim na Rusi Kijowskiej. W 1917 roku ogłoszona została niepodległość Ukraińskiej Republiki Narodowej od Imperium Rosyjskiego. Wówczas hrywna stała się pierwszą walutą na nowo tworzącego się kraju. Narodowy Bank Ukrainy wprowadził hrywnę do obiegu na początku września 1996 roku. Waluta zastąpiła tym samym karbowańca, tymczasową jednostkę pieniężną. Funkcjonowała ona przede wszystkim w okresie separacyjnym od strefy rubla. Po wprowadzeniu nowego systemu, jedna jednostka hrywny równa była 100 000 kuponom ukraińskim, które obowiązywały aż do rozpadu Związku Sowieckiego. We wrześniu 1997 roku waluta stała się jedynym ukraińskim środkiem płatniczym honorowanym przez prawo.

Ukraińskie banknoty

Pierwsze ukraińskie banknoty zostały wyprodukowane w 1992 roku. Ich projekt był dziełem dwóch artystów: Lopaty i Maksymowa. Awersy banknotów przedstawiają wizerunki zasłużonych dla Ukrainy postaci historii i kultury, na przykład Tarasa Szewczenko czy Bohdana Chmielnickiego. Natomiast na rewersach widnieją słynne ukraińskie obiekty architektoniczne, m.in. Sobór Uspieński w Ławrze Pieczerskiej czy Akademia Mohylańska w Kijowie, Na ukraińskim rynku funkcjonują obecnie dwa wzory banknotów. Pierwszy projekt emitowany był w latach 2003-2006 i posiadał lekko uwspółcześnione wzornictwo, bardziej jednolitą kolorystykę poszczególnych banknotów oraz zmienione wizerunki postaci. Od 2006 roku zaczęto wypuszczać banknoty z całkowicie zaktualizowanym wzornictwem.

Hrywna ukraińska współcześnie

Obecnie na rynku funkcjonują monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25, 50 kopiejek oraz 1 hrywna, a także banknoty o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 hrywien. Aktualny kurs hrywny na rynku walutowym zmienia się przede wszystkim w zależności od bieżącej sytuacji politycznej na Ukrainie. W latach 2014 – 2015 waluta ukraińska straciła aż 70% wartości w stosunku do amerykańska dolara, co miało miejsce właśnie ze względu na wydarzenia polityczne oraz niestabilną gospodarkę państwa. Po niewielki odbiciu się od dna, w 2016 roku kurs hrywny zaczął jeszcze bardziej spadać, nawet pomimo stosunkowo stabilnych wskazań makroekonomicznych. Hrywna może być bez problemu wymieniana w większości polskich oraz ukraińskich kantorów.


Zobacz inne waluty:


11.08.2017 10:10
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000