Praga, Czechy, zakładanie firmy, działalność, biznes, Ekantor.pl
13 września 2018,  14:40

Jak założyć firmę w Czechach?

5/5 (2)

Wszędzie dobrze, ale w Czechach najlepiej – taka myśl przyświecała wielu polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na założenie działalności gospodarczej u południowych sąsiadów. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania oraz czy szykowany podatek “od wyjścia” ma szansę zawrócić polskich przedsiębiorców?

Jeżeli zapytasz dowolnego przedsiębiorcę, jaka jest największa bolączka polskich firm, to jak myślisz, co odpowie? Najprawdopodobniej z jego ust padną dwa słowa: podatki i urzędnicy. Być może w innej kolejności. Być może oddzielone niezbyt wyszukanym epitetem, ale konkluzja będzie jedna – polski przedsiębiorca nie dość że musi zmagać się z podatkami to również z nieprzychylnymi urzędami.

Z tego powodu część z nich postanowiła skorzystać z przysługującego im prawa do założenia działalności gospodarczej w dowolnym państwie członkowskim UE. Dodatkową zachętę stanowił fakt, że bardziej sprzyjających warunków dla prowadzenia biznesu wcale nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wybrać się za naszą południową granicę.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Kto może założyć firmę w Czechach?

Generalnie każdy obywatel UE. Każdy, który nie był karany warto dodać. Podczas zakładania nawet jednoosobowej działalności gospodarczej urząd poprosi bowiem o dostarczenie zaświadczenia o niekaralności. Nie wystarczy jednak jedynie zarejestrować działalność gospodarczą w Czechach, by korzystać z tamtejszego systemu podatkowego. Trzeba bowiem stać się także rezydentem podatkowym tego kraju w oczach polskich instytucji – tylko w takim przypadku można liczyć na to, że polski urząd nie będzie domagał się opłat z tytułu podatków. Przedsiębiorca będzie musiał więc wykazać, że dana działalność rzeczywiście prowadzona jest za granicą i tam też znajduje się centrum jej zainteresowania.

Zalety prowadzenia działalności w Czechach

Na pierwszym miejscu znajduje się przychylniejszy system podatkowy. I nie chodzi tu wyłącznie o wysokość podatku, który wynosi 15% i 22% dla osób fizycznych, a 19% dla spółek, ale przede wszystkim o czytelność tego systemu oraz podejście urzędników do przedstawicieli świata biznesu. Mniejsze zbiurokratyzowanie, możliwość załatwienia wielu spraw przez Internet, łatwy sposób otrzymywania pozwoleń oraz koncesji, większa wyrozumiałość w przypadku nakładania kar i mandatów – to są główne zalety prowadzenia działalności w Czechach. Dodatkowym argumentem może być również chłonność czeskiego rynku, pozwalająca na rozwój biznesu.

Firma w Czechach – wady

Patrząc z takiej perspektywy Czechy mogą wydawać się prawdziwą rzeką mlekiem i miodem płynącą, jednak nie do końca tak jest. Jak się okazuje przeniesienie działalności w obręb Republiki Czeskiej nie jest pozbawione wad, a wśród największych wymienić należy wysoki kapitał zakładowy oraz koszty związane z ubezpieczeniem społecznym. Na utrudnienia trzeba się również przygotować podczas dobrowolnej rejestracji VAT nowych przedsiębiorstw.

Zakładanie firmy w Czechach – jakie pozwolenia są potrzebne?

Mimo że biurokracja w Czechach zdaje się stać po stronie przedsiębiorcy, to jednak pewne formalności trzeba spełnić. Najmniej czasu zajmie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w obrębie której wyróżnia się cztery typy:

  • działalność wolna (nieregulowana) – do jej prowadzenia nie są potrzebne świadectwa posiadanych kwalifikacji np.usługi marketingowe, usługi najmu, pośrednictwo w handlu,
  • działalność rzemieślnicza – wymaga dostarczenia zaświadczenia o wykształceniu kierunkowym np. usługi fryzjerskie, murarskie, stolarskie, gastronomiczne,
  • działalność koncesjonowana – wymaga posiadania koncesji np. dystrybucja alkoholi,
  • działalność wiązana – wymagająca doświadczenia i wykształcenia zawodowego np. usługi budowlane, handel zwierzętami domowymi, doradztwo księgowe.

Istnieje również możliwość założenia spółki. Można to zrobić zakładając nową spółkę lub odkupując już istniejącą. Drugie rozwiązanie zmniejsza formalności i skraca czas zakładania firmy w Czechach, jednak zwykle jest droższe i obarczone pewnym ryzykiem.

Exit tax – jak wpłynie na przedsiębiorców działających w Czechach?

Proceder “przeprowadzania” polskich przedsiębiorców ukrócić chce polski resort finansów. Już w styczniu przyszłego roku może zostać wprowadzony tzw. podatek od wyjścia („exit tax”) który obejmie hipotetyczne zyski z kapitału. Wprowadzenie dodatkowej daniny miało w teorii zapobiec uciekaniu przed fiskusem. Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że podatek dotyczyć będzie nie tylko przedsiębiorców, ale również osoby, które zdecydowały się na emigrację z przyczyn osobistych. Wysokość podatku wynieść ma 19%. Na ulgę mogą liczyć jedynie wspomniane wyżej osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Mimo to można się spodziewać, że Czechy w oczach wielu osób myślących o biznesie wciąż będą atrakcyjnym miejscem. Chyba, że wraz z wprowadzeniem nowego podatku polski rząd zobliguje urzędników również do większej życzliwości względem przedsiębiorców.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *