praca, praca za granicą, nauka języka, wymiana walut, kantor internetowy, Ekantor.pl
19 października 2018,  13:07

Praca za granicą bez znajomości języka – czy to w ogóle możliwe?

5/5 (1)

9 lat nauki niemieckiego w szkole i 3 lata angielskiego, a dziś co najwyżej umiesz dobrze przedstawić się w tych językach? Na początek to wystarczy. Później lepiej jednak jest się podszkolić, bo choć o pracę bez znajomości języka nie jest trudno, to chcąc dobrze zarabiać, trzeba umieć powiedzieć o tym swojemu szefowi.

-Przestań panikować. Języka nauczysz się na miejscu! – przekonuje Cię przyjaciel, który decyzję o wyjeździe za granicę podjął kilka miesięcy temu i rzeczywiście dziś mówi dużo płynniej niż wcześniej. Mimo to Ty wciąż masz wątpliwości czy poradzisz sobie równie dobrze, skoro mimo wielu lat nauki w szkole, niewiele dziś pamiętasz z podręcznikowej wiedzy.

Praca za granicą bez znajomości języka - co zrobić przed wyjazdem?


Praca bez znajomości języka, ale nie w ciemno

Mając świadomość, że komunikowanie się w obcym języku nie jest Twoją mocną stroną, zadbaj o to by znaleźć sobie pracę i mieszkanie jeszcze przed podróżą. Poczujesz się w ten sposób pewniej, ale również bezpieczniej. W tym przypadku rzucanie się na głęboką wodę jest dość ryzykowne i ostatecznie zamiast zarobić wymarzone funty czy euro, możesz wrócić do kraju z długami.

Praca bez znajomości języka – oferty pracy za granicą

Metody szukania pracy za granicą zależą przede wszystkim od Twoich indywidualnych umiejętności. Przez internet zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć odpowiednią ofertę osobie, która ma jasno określone preferencje zawodowe (tzw. fach w ręku). Warto jednak zachować przy tym ostrożność. Jeżeli propozycja pracy wydaje Ci się być zbyt piękna by była prawdziwa, to istnieje prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest.

Więcej o tym, jak znaleźć pracę za granicą znajdziesz w tym artykule

Jak nauczyć się języka? To wcale nie jest takie trudne

Nawet jeżeli Twój samolot odlatuje za kilka dni, to dobrze jest poświęcić pozostały czas na naukę. Kto wie, być może okaże się, że tak naprawdę pamiętasz więcej zwrotów i słówek niż ci się wydaje? Poza tym jadąc za granicę nie potrzebujesz wkuwać od razu całego słownika. Na początek wystarczy kilka podstawowych zwrotów, a tych nauczysz się poświęcając jedynie kilka minut dziennie.

Przeczytaj też Jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego?

Dlaczego warto to zrobić?


Co daje znajomość języka za granicą?

Nie będziesz polegać na innych

Możesz optymistycznie założyć, że jadąc do pracy za granicę będziesz pracować i mieszkać wyłącznie z Polakami, ale w ten sposób trudno o niezależność. Nawet podczas załatwiania codziennych, podstawowych spraw, takich jak podpisanie umowy, czy rozmowa z szefem – będzie potrzebna Ci pomoc. A przecież panuje opinia, że w obcym kraju Polak Polakowi potrafi być wilkiem. I choć mamy nadzieję, że to nieprawda, to lepiej nie przekonywać się o tym na własnej skórze.

Dasz sobie szansę na awans

Podstawowa znajomość języka umożliwi Ci również szybsze uzyskanie awansu lub zmianę pracy w przypadku, gdy pierwsza okazała się niezbyt dobrym wyborem. Twój przyszły szef znacznie przychylniejszym okiem będzie patrzył na Ciebie, widząc że potrafisz się porozumieć z nim i z pozostałymi pracownikami. Masz również szansę wynegocjować znacznie lepsze warunki pracy.

Poznasz nowych ludzi

Nawet jeżeli w kraju, do którego jedziesz masz kilku przyjaciół, to prędzej czy później zacznie doskwierać Ci samotność. Twoja rodzina została w Polsce, w kolejce po bułkę nie masz właściwie do kogo zagadać i momentami zaczniesz odnosić wrażenie, że nawet psy szczekają z zagranicznym akcentem. Staraj się więc szlifować swój język przy każdej nadarzającej się okazji i nawet jeżeli Ci nie wychodzi – nie poddawaj się. Nie jesteś wyjątkiem. Grunt to przełamać się i wciąż próbować.

Mówi się, że koniec języka za przewodnika. Trudno się z tym spierać. I chociaż znalezienie pracy w obcym kraju bez znajomości języka rzeczywiście jest możliwe, to jednak lepiej jest szybko zacząć nadrabiać zaległości. Wówczas zamiast odliczać dni, które pozostały Ci do powrotu do kraju, być może zaczniesz cieszyć się z korzyści, jakie daje praca za granicą.

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Praca za granicą bez znajomości języka – czy to w ogóle możliwe?

  • Oczywiście, że zdarzają się ciekawe oferty pracy za granicą bez znajomości języka. Wiadomo, że taki wyjazd będzie bardziej stresujący niż dla kogoś, kto w danym języku mówi. Warto się do takiego wyjazdu przygotować. Poczytajcie sobie http://www.premium-work.pl/wyjazd-za-granice-od-czego-zaczac/ , znajdziecie tam kilka ciekawych wskazówek. To, że łatwiej języka nauczyć się już na miejscu jest samą prawdą. Najważniejsze, żeby zaczepić się w jakiejś fajnej pracy, a później spokojnie można szlifować język. Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *