przelew bankowy, rachunek, konto w banku, Ekantor.pl
6 marca 2018,  14:10

Przelew na zamknięty rachunek – jak szybko odzyskać pieniądze?

4.5/5 (8)

Ponoć każdy błąd można naprawić. Nie zmienia to jednak faktu, że za błędy się płaci i kosztować mogą one nas sporo nerwów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą finanse. Na szczęście wysyłając przelew na zamknięty rachunek, stracimy głównie czas, a nie pieniądze.

Mówiliśmy już o tym, jak zachować się w sytuacji, gdy popełnimy błąd w danych do przelewu. Co zrobić jednak w przypadku, gdy okaże się, że przesłaliśmy pieniądze na rachunek, który został już zamknięty?

Zmieniasz konto, nie zapomnij o 500+

Podwyżki w dotychczasowym banku, czy atrakcyjna oferta konkurencji – powodów do przeniesienia rachunku bankowego może być wiele. Coraz chętniej rozglądamy się za nowym dostawcą usług i wiemy już, że z bankiem wcale nie musi być jak z teściową – nie trzeba go znosić przez całe życie. Jeżeli już zdecydujemy się jednak na zmianę, to warto pamiętać, że rozstanie wymagać będzie od nas wielu formalności. I mądrze jest je spełnić. W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć.

Zatem zanim zamkniemy konto bankowe usiądźmy na spokojnie przed kartką i zapiszmy wszystkie instytucje, firmy, osoby, które mogą posiadać nasz numer rachunku, a w przyszłości mogą wysłać do nas środki lub pobrać je w ramach wcześniejszych zobowiązań (np. miesięczna opłata za karnet na siłownię, czy abonament za internetową wypożyczalnię filmów). Mogą to być przykładowo:

  • pracodawca
  • Urząd Skarbowy (ważne m.in. podczas rozliczania PIT)
  • MOPS (np. w sytuacji, gdy korzystamy z 500+)
  • kontrahenci
  • dostawcy usług
  • przyjaciele i rodzina
  • aplikacje

Kolejnym krokiem jest rzecz jasna poinformowanie o zamknięciu konta i dostarczenie nowego rachunku bankowego.

Korzystając z Ekantor.pl również należy pamiętać o zmianie numeru rachunku bankowego znajdującego się w Panelu Klienta.

Ekantor.pl, wymiana walut, wymiana walut online, kantor internetowy

Przelałem pieniądze na zamknięte konto, czy można je odzyskać?

To że my jesteśmy obowiązkowi, niestety nie oznacza że inni zachowują się tak samo i na czas poinformują o zamknięciu rachunku bankowego. Na szczęście nie będziemy musieli płacić za niczyje błędy, chyba że środkiem płatności jest dla nas czas. Tego niestety możemy stracić wiele. A przy okazji trochę nerwów, ponieważ sytuacja, w której wysyłamy dużą kwotę na nieistniejące już konto potrafi każdego wyprowadzić z równowagi.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że banki nie przydzielają zamkniętych numerów kont nowym klientom. Pieniądze nie trafią zatem do przypadkowej osoby. Co się zatem z nimi stanie? Po prostu wrócą do nas, ale to może potrwać, co w przypadku ważnych transakcji może okazać się problematyczne. Jeżeli dostatecznie szybko zorientujemy się o pomyłce to jest szansa, że powstrzymamy pieniądze przed tym, jak wyjdą z naszego konta (sprawdź kiedy w twoim banku odbywają się sesje Elixir). Wówczas należy skontaktować się z infolinią banku, która może zgodzić się na anulowanie oczekującego w systemie przelewu. W przypadku gdy pieniądze zostały już wysłane sytuacja jest trudniejsza, ale nie tragiczna. Pieniądze odbiją się bowiem od nieistniejącego rachunku i powrócą na konto. Niestety może to potrwać. Nawet kilka dni roboczych.Chcąc uniknąć pomyłki, przesyłając pieniądze do osoby lub firmy, której dawno nie przelewaliśmy żadnych środków upewnijmy się, że w tym czasie ich numer konta nie uległ zmianie.

Choć zlecenie przelewu na zamknięty rachunek bankowy jest bez wątpienia sytuacją stresującą, to jednak o wiele łatwiejszą do rozwiązania niż wpisanie złego, ale wciąż istniejącego numeru. W taki przypadku potrzeba nam będzie czegoś więcej niż odrobiny cierpliwości.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *