Losowe wpisy

GUS – kto dostarcza wiedzę o życiu Polaków?

Dla przeciętnego Polaka Główny Urząd Statystyczny nie leży w centrum zainteresowania. A przecież to właśnie od danych publikowanych przez GUS zależą wszelkie indeksacje, waloryzacje, budżet państwa, plany rozwoju czy nawet Read more
Ekantor.pl WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Zielona Góra 2018

SIEMA! Ekantor.pl zagra razem z WOŚP! [Wyjątkowa licytacja]

Już 14 stycznia rusza 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego celem jest pozyskanie wsparcia dla oddziałów neonatologicznych, co pozwoli wyrównać szanse w leczeniu noworodków. Ekantor.pl podpisuje się pod tym Read more

Błąd w przelewie – jak naprawić kosztowną pomyłkę?


Opłaty za mieszkanie, zakupy w Wielkiej Brytanii, wymiana walut w Ekantor.pl. Wszystko załatwisz niemalże jednym kliknięciem. Co jednak zrobić, gdy po zaakceptowaniu transakcji okaże się, że podałeś błędne dane?

 

Dziś chcąc zapłacić za prąd, nie musisz jak twoi rodzice, stać w długiej kolejce na poczcie. Wybierając się w podróż walutę wymienisz bez wychodzenia z domu (przy okazji znacznie na tym zaoszczędzisz), a ubrania zamiast w najbliższej galerii, możesz kupić nawet w londyńskich butikach. Nim jednak zaakceptujesz transakcję, sprawdź dane. Nie zaszkodzi dwa razy. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sobie niekiedy kosztownych problemów.

 

Przelew krajowy – czy potrzebne są dane?

Jeżeli jesteś osobą, która skrupulatnie wypełnia każdą rubryczkę w danych do przelewu, to możesz poczuć się zawiedziony faktem, że robisz to niepotrzebnie. Zgodnie z informacjami zawartymi w ustawie o usługach płatniczych (dokładnie art. 143) zlecenie płatnicze uznaje się za wykonane na rzecz właściwego odbiorcy, jeżeli jest ono zgodnie z unikatowym identyfikatorem, bez względu na to, jakie dodatkowe dane zostały umieszczone w przelewie.

Pewnie teraz zastanawiasz się czym jest ów unikatowy identyfikator? No cóż, pod tą tajemniczą nazwą najczęściej kryje numer rachunku bankowego.

Przelew zagraniczny – niewłaściwy adresat lub numer konta

Sytuacja komplikuje się w przypadku przelewu zagranicznego. Tutaj dane odgrywają już duże znaczenie i lepiej nie pozwalać sobie na zostawienie pustego pola czy pomyłkę. Jeżeli wszystkie rubryki są prawidłowo wypełnione – pieniądze bez problemu powinny trafić na konto odbiorcy, jeżeli nie to przelew będzie indywidualnie weryfikowany i wtedy nie masz gwarancji, czy środki trafią tam, gdzie zamierzałeś je przesłać. Bank może odrzucić transakcję, a pieniądze zostaną zwrócone na twoje konto. Kwota może zostać pomniejszona o koszty operacji. Natomiast w przypadku, gdy bank dokonywał również przewalutowa, dodatkowo stracisz na spreadzie i ewentualnie różnicy wynikającej z wahań kursów walut.

Zły numer konta – jak odzyskać pieniądze?

W tej samej ustawie o usługach płatniczych znajduje się zapis, że dostawca, czyli bank, nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowy numer rachunku, co jednak nie oznacza, że zostawi cię samego z problemem. Leży bowiem na nim obowiązek podjęcia działań w celu odzyskania kwoty transakcji. Niewykluczone, że za taką interwencję zostanie pobrana opłata. Wszystko zależy od umowy.

Zatem do rzeczy. Co należy zrobić by odzyskać pieniądze?

 

Sytuacja 1

Niepoprawnie przepisany numer konta

Jeżeli wpisując ręcznie numer konta bankowego pomyliłeś jedną lub dwie cyfry jest szansa, że transakcja zostanie odrzucona przez bank. Numer rachunku bankowego zbudowany jest z 26 cyfr, z czego pierwsze dwie są algorytmem pozostałych i służą właśnie do wykrywania błędów.

 

Sytuacja 2

Skopiowanie lub wpisanie numeru rachunku innego odbiorcy

Robiąc kilka transakcji pod rząd nie trudno o pomyłkę. W przypadku, gdy prześlesz pieniądze do innego odbiorcy niż zamierzałeś to nie czekaj i poinformuj o tym bank, gdy tylko się o tym zorientujesz. Jeśli szybko zareagujesz to możesz mieć nadzieję, że pieniądze “nie wyszły” jeszcze z twojego banku (dowiedz się w jakich godzinach twój bank realizuje przelew). Wówczas może się udać zablokować transakcję.

 

Gorzej, gdy błąd wykryjemy za późno, np. gdy dostaniemy poinformowani o braku wpłaty. Gorzej nie znaczy jednak fatalnie i w takim przypadku również można odzyskać pieniądze. Na początku należy sprawdzić, czy znamy numer rachunku, na który został wysłany przelew. Jeżeli tak – należy skontaktować się z odbiorcą i poprosić o zwrot środków. To jest najprostsza droga. W sytuacji, gdy pieniądze wyszły na nieznany rachunek, należy poprosić o pomoc bank, który skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu. Jeżeli mimo interwencji środki nie zostały cofnięte, wówczas pozostaje zgłoszenie sprawy na policję.

 

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym osoba, która bezpodstawnie wzbogaciła się kosztem innych, jest zobowiązana do zwrotu pieniędzy. Pamiętaj o tym nawet wtedy, gdy znajdziesz się po drugiej stronie barykady i to ty zostaniesz przypadkowo obdarowany.

 

Przelew a brak zgodności danych w SMS weryfikacyjnym

Może się jednak zdążyć, że wszystko robisz dobrze, a pieniądze i tak trafiają na złe konto. Uściślając – na konto złodzieja. Wirtualni przestępcy są coraz bardziej kreatywni, dlatego na bieżąco należy śledzić ostrzeżenia wysyłane przez bank. Chcąc uchronić się przed kradzieżą, nim zaakceptujesz przelew sprawdź dokładnie dane. Zwłaszcza jeżeli numer rachunku był kopiowany. Zweryfikować powinniśmy również informacje przysyłane w SMSie weryfikacyjnym. Może się bowiem okazać, że podany w nim numer rachunku będzie inny niż wpisaliśmy na formularzu przelewu. Oczywiście nie należy wówczas potwierdzać takiego przelewu.

 

Niezgodność danych a wymiana walut

Problemy z zaakceptowaniem transakcji mogą się również pojawić w sytuacji, gdy dokonujemy operacji w obrębie własnych rachunków. Zgodnie z regulaminem Ekantor.pl, aby wymiana walut została zrealizowana, dane podawane podczas rejestracji muszą być zgodne z tymi znajdującymi się na rachunku bankowym. Warto zwrócić na to szczególną uwagę w przypadku, gdy jesteśmy współwłaścicielami konta, a każda z osób posiada własne dane do logowania. Posługując się danymi współmałżonka, transakcja zostanie odrzucona.

 

Czasem są zbędne, czasem nie. Dla bezpieczeństwa transakcji warto je jednak podawać i dokładnie sprawdzać przed zaakceptowaniem przelewu. Da to większą pewność, że pieniądze trafią tam gdzie powinny, a gdy tak się nie stanie – ułatwi roszczenie swoich praw.


25.01.2018 13:14
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000