Co najbardziej zniechęca do pogłębiania wiedzy finansowej? Przekonanie, że nie jest ona dostępna dla każdego. Na szczęście jest na to proste rozwiązanie. Wystarczy sięgnąć po takie źródła wiedzy, w których skomplikowana terminologia została przetłumaczona z polskiego na nasze.
A tych wcale nie trzeba długo szukać.
Blogi finansowe
Osoba nieśmiało wchodząca w świat finansów ucieszy się na myśl, że może robić to incognito, bez konieczności chodzenia do księgarni. W dzisiejszych czasach to blogi stały się prawdziwym kompendium wiedzy finansowej. W dodatku najczęściej pisane są prostym, zrozumiałym językiem. To tutaj można postawić pierwsze kroki na drodze do oszczędzania, inwestowania i planowania budżetu.
Blogi finansowe, które warto znać
Sam o sobie pisze, że jest bardzo szczęśliwym człowiekiem. I co najważniejsze – stara się tym szczęściem zarazić swoich czytelników. Robi to dając wskazówki, jak skutecznie dbać o własne finanse. Tak by Polacy mogli się bogacić i zacząć poświęcać czas na to, co najbardziej kochają. Jak widać Marcinowi się to udaje, a dowodem na to jest napisana przez niego książka “Jak dbać o własne finanse?”
Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych polskich blogów finansowych prowadzony przez Michała Szafrańskiego, autora książek “Finansowy ninja” oraz “Zaufanie, czyli waluta przyszłości”. Michał pomaga swoim czytelnikom wychodzić z długów, budować stabilność finansową oraz udziela porad z zakresu oszczędzania i inwestowania.
Finanse nie są jedynie domeną mężczyzn. Udowadnia to na swoim blogu Dana autorka książek “Pieniądze dla pań” oraz “Kariera dla pań”. Na jej stronie można znaleźć porady na temat oszczędzania, pomnażania pieniędzy, rozwijania kariery oraz odnoszenia sukcesów w życiu osobistym.
To już właściwie coś więcej niż blog, to portal finansowy tworzony przez dziennikarza ekonomicznego-Macieja Samcika. Poprzez swoją stronę nie tylko pomaga on podejmować dobre decyzje finansowe, ale również interweniuje w imieniu swoich czytelników, broniąc ich praw. Jak się okazuje – pracy ma przy tym niemało. Na szczęście może liczyć na wsparcie Macieja Bednarka oraz Ireneusza Sudaka.
Maciej Samcik pojawił się gościnnie również w jednym z artykułów na naszym blogu. Możesz go przeczytać tutaj.
Wbrew pozorom blogi firmowe nie są wyłącznie powierzchnią reklamową. Przykładowo na blogu Ekantor.pl znaleźć można odpowiedź na wiele pytań dotyczących nie tylko finansów osobistych, ale również firmowych. Piszemy dużo o oszczędzaniu, podróżach, pasjach. I o Donaldzie Trumpie dużo piszemy – ale o nim głównie w naszym komentarzach walutowych, gdzie omawiamy najświeższe wiadomości ze świata finansów oraz ich wpływ na rynek walutowy.
Portale finansowe
Gdy zaczniesz zagłębiać się w świat finansów, zorientujesz się, że blogi to niekiedy za mało. Pozwalają one co prawda wyrobić dobre nawyki finansowe, jednak z każdym kolejnym etapem zdobywania wiedzy, zaczniesz dążyć do większej niezależności. A do tego potrzebne ci są informacje, które nie tylko dadzą ogląd sytuacji na świecie, ale będą przez ciebie interpretowane i staną się podstawą samodzielnego podejmowania decyzji.
Pomocne mogą okazać się takie strony jak:
- Bankier.pl
- Money.pl
- Forsal.pl
- TVN24 BiS
- Forbes.pl
Wideoblogi (vlogi)
Kwestie związane z pieniędzmi, oszczędzaniem i prowadzeniem domowego budżetu zaczynają wychodzić również poza obręb słowa pisanego. Blogerzy nagrywają podcasty, których można słuchać w drodze do pracy, a nawet prowadzą webinaria i szkolenia. Temat ten, choć wciąż z pewną dozą nieśmiałości, pojawia się również na wideoblogach.
Tutaj wyróżnia się kanał Dla Pieniędzy, gdzie o pieniądzach rozmawia się z humorem i dystansem.
Niekiedy w ramach inspiracji również autorzy znani widzom z innej tematyki, tworzą filmy o tym, w jaki sposób radzą sobie z własnymi finansami.
Książki oraz filmy
Na koniec wrócimy jeszcze do tradycji. Wydawać się może, że przy tak dużej dostępności darmowej wiedzy w internecie, książki nie mają już zbyt wiele do zaoferowania. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej autorów z sieci stara się przelać swoją wiedzę na papier. Książki wciąż bowiem mogą być doskonałym źródłem do czerpania motywacji, stanowić uzupełnienie dotychczasowej wiedzy zawartej na blogach, być ich podsumowaniem lub kluczem do kolejnych drzwi świata finansów.
Przeczytaj też >> 10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu
Bardzo ciekawa lista. Od siebie dodałbym jeszcze kilka blogów 🙂
Krzysiek, a jakich ? 😉
Ciekawa lista. Będziecie ją aktualizować?
Ciekawa lista. Warto aktualizowac..