6 lipca 2018,  10:36

Tankowanie w Europie. Ile kosztuje paliwo i na co trzeba uważać?

3.86/5 (7)

Polacy lubią podróżować za granicę samochodem, zwłaszcza po Europie. Nie odstraszają nas rosnące ceny paliwa ani wielogodzinne maratony za kierownicą. Czteroosobowa rodzina z bagażnikiem zapakowanym po dach to widok, który nikogo u nas nie dziwi.

Być może ta sympatia do czterech kółek wynika z poczucia niezależności: jedziemy gdzie chcemy, układamy trasę pod siebie, swobodnie dysponujemy czasem i przystankami. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować, szczególnie jeśli chodzi o paliwo. Obyczaje dotyczące tankowania w wielu krajach różnią się od naszych a jeszcze bardziej mogą różnić się ceny.

LPG – ile kosztuje gaz?

Jeżeli dobrze zaplanujemy trasę da się przejechać całą Europę bez użycia choćby kropli benzyny (poza tą potrzebną do startu). Jednak żeby to było możliwe niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie.

Po pierwsze – zestaw adapterów (przejściówek) do tankowania. Do tej pory nie występuje w Europie żaden ujednolicony system dystrybutorów, chociaż próby wprowadzenia takowego już się rozpoczęły. Dlatego niezbędne będzie zabranie ze sobą odpowiedniego konektora – albo całego zestawu – używanego w kraju, który odwiedzamy. W Polsce powszechnie używa się zaworów typu włoskiego z gwintem M10. Jednak już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii czy Norwegii najczęściej występuje gwint typu bayonet, czyli holenderski. Końcówkę ACME stosuje się w Belgii, Luksemburgu, północnych Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech a jeszcze inne zawory występują w Rosji i republikach postsowieckich. Do tego dochodzi euro connector, czyli pilotażowy projekt wprowadzenia jednego wzorca zaworów, w tej chwili występujący na ledwo 100 stacjach w Portugalii.

Po drugie – dostępność stacji. Teoretycznie miejsca dostarczające LPG występują na terenie całej Europy. W praktyce kluczowe jest, aby przed wyjazdem sprawdzić ich rozmieszczenie. Może się bowiem okazać, że koncentrują się tylko wokół głównych miast albo autostrad. Co więcej, przy tankowaniu gazu duże znaczenie ma lokalna specyfika. Na przykład w Finlandii nie jest on dostępny dla prywatnych odbiorców a w Hiszpanii, według oficjalnych danych, istnieje ledwo 65 stacji dystrybuujących LPG.

Po trzecie – samoobsługa. W Polsce taka forma tankowania gazu robi się coraz popularniejsza, za granicą jest zaś normą. Bądźmy więc przygotowani na samodzielne podłączenie dystrybutora tak samo jak w przypadku innych paliw.

Średnie ceny LPG w wybranych krajach wyrażone w euro:

PAŃSTWO CENA W EUR
Austria 0,68
Belgia 0,53
Chorwacja 0,63
Czechy 0,51
Francja 0,76
Hiszpania 0,59
Rumunia 0,44
Szwecja 0,94
Ukraina 0,31
Włochy 0,61

Benzyna i olej napędowy

Mogłoby się zdawać że z tymi tradycyjnymi rodzajami paliwa nie może wiązać żadna komplikacja – a jednak! Okazuje się, że największą trudność może sprawiać język.

W Hiszpanii i Portugalii benzyna bezołowiowa może być oznaczona jako Gasolina a olej napędowy – Gasoleo. Odpowiednie symbole kolorystyczne (czarny i zielony) mogą występować albo nie. Pełna dowolność.

Z benzyną w ogóle jest łatwiej, głównie za sprawą oznaczenia numerycznego przy nazwie. Bez niego można by zginąć zupełnie. Przykładowo popularna ‘95-tka to w Estonii Pliivaba 95, w Finlandii – 95 lyijytön, w Portugalii – S/Chumbo 95, a w Rumunii – 95 Fara plumb. Na dokładkę we Włoszech stosowana jest nazwa Senza piombo, a w Grecji – Aplie.

Jak rozpoznamy już benzynę to jest spora szansa na trafne zidentyfikowanie oleju napędowego. Na Łotwie mówią na niego Dizelis, w Grecji – Petrelaio, na Słowacji – Nafta a na Węgrzech Gazolaj. W pozostałych krajach Europy zazwyczaj występuje znajoma etykietka “Diesel”.

Warto też pamiętać, że wspomniane oznaczenie kolorystyczne, które u nas występuje powszechnie, jest stosowane uznaniowo w wybranych krajach Starego Kontynentu. W 2017 roku miało zostać wprowadzone rozporządzenie Komisji Europejskiej, nakazujące ujednolicenie oznaczeń na stacjach paliwowych. Jak do tej pory nie przyniosło ono wymiernych efektów.

Średnie ceny paliw w wybranych krajach wyrażone w euro:

PAŃSTWO 95 Diesel
Austria 1,22 1,17
Belgia 1,53 1,5
Chorwacja 1,35 1,28
Czechy 1,21 1,17
Francja 1,56 1,43
Hiszpania 1,31 1,24
Rumunia 1,07 1,15
Szwecja 1,57 1,56
Ukraina 0,93 0,86
Włochy 1,62 1,5
Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *