mdokumenty, blog, rząd, zmiany, Ekantor.pl
8 maja 2018,  15:04

Telefon potwierdzi tożsamość – rząd przyjął projekt ustawy w sprawie mDokumentów

5/5 (4)

Już niebawem Polacy będą mogli zostawić portfele w domu. Rząd przyjął projekt ustawy oraz regulacje, które nie tylko ułatwią dostęp do publicznych e-usług, ale również pozwolą używać smartfonów w celu potwierdzenia tożsamości czy uprawnień.

Polacy doceniają wygodę mobilnych rozwiązań. Widać to choćby po popularności aplikacji bankowych, które pozwalają zrezygnować z gotówki, a nawet karty debetowej. Do pełni szczęścia brakuje już tylko regulacji, umożliwiających przeniesienie całej zawartości portfela do smartfona. Rząd zdecydował się postawić krok w tym kierunku, przez co używanie telefonu w celu wylegitymowania się w niedalekiej przyszłości może stać się realne.

mObywatel nie spełnił oczekiwań obywateli

Potrzeba jest, pomysł też, ale z realizacją już trudniej. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło co prawda aplikację mObywatel, która w teorii miała dać szybki i łatwy dostęp do mDokumentów, jednak w praktyce jej funkcjonalność okazała się mocno ograniczona. Mimo zapowiedzi na chwilę obecną aplikacja nie pozwala na wprowadzenie danych z dowodu osobistego, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. W dodatku nawet jeżeli już by się to udało, to wciąż brakuje odpowiednich regulacji pranych umożliwiających wykorzystanie informacji w urzędach, bankach czy podczas kontroli drogowej. mobywatel, Ekantor.pl

mDokumenty – smartfon zamiast portfela

26 kwietnia 2018 Rada Ministrów przyjęła projekt, który będzie stanowić podstawę prawną do funkcjonowania mDokumentów, czyli dokumentów elektronicznych przechowywanych na urządzeniach mobilnych. Za pomocą publicznej aplikacji mobilnej będzie możliwość pobrania dokumentu elektronicznego, pozwalającego potwierdzić tożsamość oraz uprawnienia. Korzystanie z rozwiązania nie będzie jednak obowiązkowe. Równolegle do mDokumentów będą działać tradycyjne metody weryfikowania danych.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Prostszy dostęp do e-usług

To nie jedyne zmiany jakie szykuje rząd. Kolejne dotyczą korzystania z publicznych e-usług, pozwalających ominąć niechciane kolejki w urzędach i usprawniających załatwienie spraw. Problem jednak w tym, że do tej pory, aby mieć dostęp do tego rodzaju usług, należało korzystać z wielu danych służących do logowania. Ustawa węzłowa przewiduje wprowadzenie jednego bezpiecznego i wygodnego sposobu pozwalającego potwierdzić dane, np. z wykorzystaniem  profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Usprawni to komunikację pomiędzy instytucjami a osobami fizycznymi oraz zwolni z konieczności wypełniania formularzy, co w efekcie ma zwiększyć chęć Polaków do korzystania z usług elektronicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji do elektronicznej rewolucji przygotowuje się już niemal od dwóch lat, mimo to termin wprowadzenia zmian wciąż jest nieznany.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *