Pamiętasz to uczucie, gdy sięgasz do kieszeni po telefon, a ta okazuje się być pusta? Smartfony są dziś urządzeniami wyjątkowo cennymi i to nie tylko z powodu wartości rynkowej, ale również ze względy na przechowywane w nich informacje. W tym przypadku lepiej nie uczyć się na własnych błędach i jak najszybciej opracować plan, który pozwoli na odnalezienie i odzyskanie zgubionego telefonu.
Bohaterowie filmu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie nazwali telefony komórkowe „czarnymi skrzynkami” naszego życia. I trudno jest się z nimi nie zgodzić. Służą one bowiem już nie tylko do dzwonienia czy wysłania krótkich wiadomości tekstowych, ale również do robienia zdjęć, płacenia a nawet przechowywania danych. Tym bardziej trzeba więc uważać, by smartfon nie wpadł w niepowołane ręce.
Jak zabezpieczyć telefon na wypadek zgubienia lub kradzieży?
Popularne przysłowie mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jak się okazuje mądrość ludowa sprawdza się również w przypadku współczesnych urządzeń. Dlatego, gdy tylko wypakujesz swój nowy smartfon z pudełka, poświęć mu kilka chwil i zaraz po uruchomieniu zabezpiecz go na wypadek ewentualnego zgubienia lub kradzieży. W tym celu można:
- ustawić blokadę wyświetlacza – (hasło, wzór, skan odcisku palca, skan tęczówki oka),
- zainstalować aplikację chroniącą smartfon,
- umieścić pod pokrowcem numer kontaktowy do bliskiej osoby lub zostawić namiary na ekranie blokady,
- wykupić dodatkowe ubezpieczenie telefonu,
- regularnie wykonywać kopię zapasową danych (backup),
- nie przechowywać haseł dostępu,
- spisać numer IMEI telefonu (można go sprawdzić wpisując na klawiaturze kod *#06#)
Zgubiony lub skradziony telefon – co zrobić by go odzyskać?
Stało się. Chcesz zadzwonić lub zrobić nowe zdjęcia na Instagram, jednak orientujesz się, że nie masz telefonu. Zapewne w pierwszej reakcji zaczniesz panikować. Przewrócisz kieszenie na lewą stronę, wysypiesz wszystkie rzeczy z torebki lub plecaka. Jednak gdy to nie pomoże należy wziąć trzy głębokie wdechy i:
- Zastanowić się, gdzie telefon był widziany po raz ostatni.
- Wrócić w to miejsce i je dokładnie przeszukać oraz poprosić znajomego o zadzwonienie na zgubiony numer. Jeżeli telefon jest wyłączony – nie można wykluczyć przywłaszczenia lub kradzieży.
- Zablokować i spróbować namierzyć telefon za pomocą aplikacji.
Jak namierzyć zgubiony lub skradziony telefon- Android
Posiadając smartfon oparty na systemie Android masz szansę zlokalizować urządzenie nawet wtedy, jeżeli wcześniej nie została zainstalowana odpowiednia aplikacja. Telefon musi być jednak połączony z kontem Google. W celu jego odnalezienia należy zalogować się na stronie Google Find your phone i wybrać poszukiwane urządzenie. Telefon musi jednak:
- być włączony,
- mieć uruchomioną mobilną transmisję danych lub Wi-Fi,
- być widoczny w Google Play,
- mieć włączoną Lokalizację,
- mieć włączoną usługę Znajdź moje urządzenie.
W ten sposób można odtworzyć dźwięk na telefonie, zablokować urządzenie, wysłać wiadomość do znalazcy, namierzyć lokalizację urządzenia lub w razie konieczności wyczyść jego pamięć.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj
Jak odnaleźć zgubiony lub skradziony telefon – system iOS
Podobnie procedura przebiega w przypadku iPhonów. Wówczas należy się zalogować na stronie icloud.com/find ,gdzie również można w pierwszej kolejności odtworzyć dzwonek telefonu. Jeżeli nie słychać urządzenia pozostaje włączenie trybu uśpienia: ustawienie kodu blokady, wysłanie wiadomości do znalazcy, śledzenie lokalizacji oraz ewentualne wymazanie danych.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj
Co zrobić jeżeli nie udało się skorzystać z aplikacji?
Niestety nie zawsze udaje się namierzyć zagubiony telefon i w takiej sytuacji ważne jest to, by zabezpieczyć znajdujące się na urządzeniu dane oraz uniemożliwić „nowemu” posiadaczowi korzystanie z niego. Dlatego należy:
- zmienić hasło dostępu do iCloud oraz Google,
- zmienić z poziomu komputera hasła dostępu do poczty, banku, portali społecznościowych itp.
- powiadomić operatora sieci komórkowej i zablokować kartę SIM,
- w przypadku kradzieży – zgłosić sprawę na policję (przyda się numer IMEI).
Zrób zdjęcie złodziejowi
Znalazca twojego telefonu nie okazał się zbyt uczciwy? Możesz zrobić mu zdjęcie, a uściślając on sam je sobie zrobi w momencie, gdy poda błędny kod blokady klawiatury. Wystarczy w tym celu zainstalować wcześniej odpowiednią aplikację na telefonie (np. aplikacja Lockwatch dla telefonów na Androidzie). Fotografia zostania wysłana na adres e-mail wraz z lokalizacją jej wykonania.
Zgubiony i skradziony telefon potrafi być źródłem dużego stresu. Wraz z kosztownym urządzeniem traci się bowiem również ważne dane, pliki oraz wspomnienia. Im szybciej zaczniesz jednak działać, tym większe masz szansę na odnalezienie swojej zguby.
Bardzo dobre zestawienie procedur do odzyskania telefonu
Powinna być możliwość zadzwonienia na numer alarmowy.Łączysz się i mówisz znaleziono ten ten telefon z którego dzwonię proszę sprawdzić i się rozłanczasz Można podać nazwisko i swoje imię brak właściciela i się rozłączasz wtedy telefon alarmowy sprawdza osoba lub Policja ponieważ osoba może być w sytuacji wymagającej pomocy.Może być bez dokumentów i pieniędzy w telefonie.Może zemdlała lub napadnięta leży gdzieś niedaleko.Sprawdza się.