telefon, zgubiony telefon, jak odnaleźć telefon, wymiana walut, Ekantor.pl, kantor internetowy
5 października 2018,  15:11

Zgubiony telefon – jak go odnaleźć i odzyskać?

3.38/5 (8)

Pamiętasz to uczucie, gdy sięgasz do kieszeni po telefon, a ta okazuje się być pusta? Smartfony są dziś urządzeniami wyjątkowo cennymi i to nie tylko z powodu wartości rynkowej, ale również ze względy na przechowywane w nich informacje. W tym przypadku lepiej nie uczyć się na własnych błędach i jak najszybciej opracować plan, który pozwoli na odnalezienie i odzyskanie zgubionego telefonu.

Bohaterowie filmu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie nazwali telefony komórkowe „czarnymi skrzynkami” naszego życia. I trudno jest się z nimi nie zgodzić. Służą one bowiem już nie tylko do dzwonienia czy wysłania krótkich wiadomości tekstowych, ale również do robienia zdjęć, płacenia a nawet przechowywania danych. Tym bardziej trzeba więc uważać, by smartfon nie wpadł w niepowołane ręce.

Jak zabezpieczyć telefon na wypadek zgubienia lub kradzieży?

Popularne przysłowie mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jak się okazuje mądrość ludowa sprawdza się również w przypadku współczesnych urządzeń. Dlatego, gdy tylko wypakujesz swój nowy smartfon z pudełka, poświęć mu kilka chwil i  zaraz po uruchomieniu zabezpiecz go na wypadek ewentualnego zgubienia lub kradzieży. W tym celu można:

 • ustawić blokadę wyświetlacza – (hasło, wzór, skan odcisku palca, skan tęczówki oka),
 • zainstalować aplikację chroniącą smartfon,
 • umieścić pod pokrowcem numer kontaktowy do bliskiej osoby lub zostawić namiary na ekranie blokady,
 • wykupić dodatkowe ubezpieczenie telefonu,
 • regularnie wykonywać kopię zapasową danych (backup),
 • nie przechowywać haseł dostępu,
 • spisać numer IMEI telefonu (można go sprawdzić wpisując na klawiaturze kod *#06#)

Zgubiony lub skradziony telefon – co zrobić by go odzyskać?

Stało się. Chcesz zadzwonić lub zrobić nowe zdjęcia na Instagram, jednak orientujesz się, że nie masz telefonu. Zapewne w pierwszej reakcji zaczniesz panikować. Przewrócisz kieszenie na lewą stronę, wysypiesz wszystkie rzeczy z torebki lub plecaka. Jednak gdy to nie pomoże należy wziąć trzy głębokie wdechy i:

 1. Zastanowić się, gdzie telefon był widziany po raz ostatni.
 2. Wrócić w to miejsce i je dokładnie przeszukać oraz poprosić znajomego o zadzwonienie na zgubiony numer. Jeżeli telefon jest wyłączony – nie można wykluczyć przywłaszczenia lub kradzieży.
 3. Zablokować i spróbować namierzyć telefon za pomocą aplikacji.

Jak namierzyć zgubiony lub skradziony telefon- Android

Posiadając smartfon oparty na systemie Android masz szansę zlokalizować urządzenie nawet wtedy, jeżeli wcześniej nie została zainstalowana odpowiednia aplikacja. Telefon musi być jednak połączony z kontem Google. W celu jego odnalezienia należy zalogować się na stronie Google Find your phone i wybrać poszukiwane urządzenie. Telefon musi jednak:

 • być włączony,
 • mieć uruchomioną mobilną transmisję danych lub Wi-Fi,
 • być widoczny w Google Play,
 • mieć włączoną Lokalizację,
 • mieć włączoną usługę Znajdź moje urządzenie.

W ten sposób można odtworzyć dźwięk na telefonie, zablokować urządzenie, wysłać wiadomość do znalazcy, namierzyć lokalizację urządzenia lub w razie konieczności wyczyść jego pamięć.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Jak odnaleźć zgubiony lub skradziony telefon – system iOS

Podobnie procedura przebiega w przypadku iPhonów. Wówczas należy się zalogować na stronie  icloud.com/find ,gdzie również można w pierwszej kolejności odtworzyć dzwonek telefonu. Jeżeli nie słychać urządzenia pozostaje włączenie trybu uśpienia: ustawienie kodu blokady, wysłanie wiadomości do znalazcy, śledzenie lokalizacji oraz ewentualne wymazanie danych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Co zrobić jeżeli nie udało się skorzystać z aplikacji?

Niestety nie zawsze udaje się namierzyć zagubiony telefon i w takiej sytuacji ważne jest to, by zabezpieczyć znajdujące się na urządzeniu dane oraz uniemożliwić „nowemu” posiadaczowi korzystanie z niego. Dlatego należy:

 • zmienić hasło dostępu do iCloud oraz Google,
 • zmienić z poziomu komputera hasła dostępu do poczty, banku, portali społecznościowych itp.
 • powiadomić operatora sieci komórkowej i zablokować kartę SIM,
 • w przypadku kradzieży – zgłosić sprawę na policję (przyda się numer IMEI).

Zrób zdjęcie złodziejowi

Znalazca twojego telefonu nie okazał się zbyt uczciwy? Możesz zrobić mu zdjęcie, a uściślając on sam je sobie zrobi w momencie, gdy poda błędny kod blokady klawiatury. Wystarczy w tym celu zainstalować wcześniej odpowiednią aplikację na telefonie (np. aplikacja Lockwatch dla telefonów na Androidzie). Fotografia zostania wysłana na adres e-mail wraz z lokalizacją jej wykonania.

Zgubiony i skradziony telefon potrafi być źródłem dużego stresu. Wraz z kosztownym urządzeniem traci się bowiem również ważne dane, pliki oraz wspomnienia. Im szybciej zaczniesz jednak działać, tym większe masz szansę na odnalezienie swojej zguby.

Warto przeczytać

2 komentarze “Zgubiony telefon – jak go odnaleźć i odzyskać?

 • Powinna być możliwość zadzwonienia na numer alarmowy.Łączysz się i mówisz znaleziono ten ten telefon z którego dzwonię proszę sprawdzić i się rozłanczasz Można podać nazwisko i swoje imię brak właściciela i się rozłączasz wtedy telefon alarmowy sprawdza osoba lub Policja ponieważ osoba może być w sytuacji wymagającej pomocy.Może być bez dokumentów i pieniędzy w telefonie.Może zemdlała lub napadnięta leży gdzieś niedaleko.Sprawdza się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *