Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we wszystkich transakcjach handlowych. Dzisiaj waluta i jej wartość jest również niezwykle istotna nie tylko w handlu zagranicznym, ale i w wewnętrznym obrocie. Co powinniśmy wiedzieć o polskiej walucie?
Stosunkowo stara waluta!
Złoty jest stosunkowo starą walutą, która pojawiła się w formie monetarnej już w 1663 roku. Wówczas składał się z 14 groszy następnie zmienionych na groszy 30. Pomijając pełną i burzliwą historię polskiej waluty warto zwrócić uwagę na to, że 1 stycznia 1995 r. wprowadzono ustawę o denominacji złotego, która nie tylko zmieniła wartości walut w Polsce, ale również otrzymała ona nowy kod ISO 4217 oraz nazwę – Polski Nowy Złoty. Wbrew pozorom aż do 31 grudnia 2010 r. możliwa była wymiana starego złotego po przeliczniku przyjętym w ustawie.
Rok 2014 to zmiana banknotów, które datowane są na 5 stycznia 2012 r. oraz zawierają podpis prezesa NBP i głównego skarbnika.
Polskie nominały
Polska waluta składa się obecnie z monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, i 5 złotych. Banknoty mają nominały 10, 20, 50, 100 i 200 złotych. Warto jednak zauważyć, że Narodowy Bank Polski wprowadził również monety i banknoty kolekcjonerskie, które pomimo wartości innych od podstawowych czy nawet kwadratowych kształtów w przypadku monet wciąż pozostają prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Przyszłość polskie waluty
Pojawiają się plany likwidacji monet 1 i 2 groszowych jako nieopłacalnych w produkcji – koszty samego materiału są wyższe niż wartość przedstawiana przez te monety. Narodowy Bank Polski zapowiedział również wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 500 złotych, co miałoby nastąpić już w roku 2017.
Pojawiają się również liczne wątpliwości na temat istnienia PLN – czy nie zostanie on zastąpiony w najbliższych latach unijną walutą euro?
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.