dolar, ile kosztuje dolar, wartość dolara, ciekawostki o dolarze, co warto wiedzieć o dolarze, waluta,wymiana walut, Ekantor.pl
10 sierpnia 2018,  12:18

Dolar – waluta, która potrafi zaskoczyć

Ile razy można zgiąć 1$ zanim się go przedrze? Albo co, poza wartością, mają na sobie banknoty z zielonym grzbietem. Zobacz ile tajemnic i ciekawostek kryją w sobie dolary.

Dolar to bezwzględnie najbardziej powszechna i rozpoznawalna waluta świata. Obecnie w obiegu znajduje się około 1,54 tryliona “zielonych”.

Kolor zielony, użyty do produkcji dolarów, miał zapobiegać podrabianiu banknotów. Na początku XX wieku popularną metodą produkcji falsyfikatów były bowiem fotokopie. Otrzymywano z nich jednak wyłącznie materiał czarno-biały lub sepii.

dolar, dolar amerykański, waluta, ile kosztuje dolar, wymiana walut, Ekantor.pl

Obecnie, mimo wielu zabezpieczeń, również podrabia się dolary. Liderem w tej kategorii jest Korea Północna. Jej falsyfikaty 50$ i 100$ są tak dobre, że potrafią krążyć po świecie przez całe lata.

Papierowe dolary słyną ze swojej wytrzymałości. Zwykła kartka papieru może zostać zgięta około 400 razy, zanim się przedrze. Wytrzymałość banknotów przekracza 8,000 zgięć.

origami, falsyfikat, dolar, dolar amerykański, waluta, ile kosztuje dolar, wymiana walut, Ekantor.pl

Banknoty są wyjątkowo trwałe głównie dlatego, że… nie są z papieru. W 75% składają się z bawełny a 25% z lnu. Zwykła celuloza nie wytrzymałaby próby czasu.

Dzięki swojej wytrzymałości dolary pozostają niezwykle długo w obiegu. Najszybciej zużywa się banknot 10$: trzeba go wymienić już po 4 latach. Cykl życia przeciętnej 1-dolarówki to 5 lat i 8 miesięcy. Najbardziej sędziwego “wieku” dożywa 100$ – średnio krąży w obiegu nawet 15 lat.

dolar, dolar amerykański, waluta, ile kosztuje dolar, wymiana walut, Ekantor.pl
Co więcej, banknot 1$ jest jedynym, który nie przeszedł żadnych zmian w wyglądzie od 1963 roku. Wynika to z prostej przyczyny: nikomu nie opłaca się go podrabiać.

Z jednodolarówką wiąże się jeszcze inny ciekawy fakt. To jedyny banknot, na którym kiedykolwiek widniał wizerunek kobiety. Była nią Martha Washington, żona pierwszego prezydenta USA. Wśród kolekcjonerów ten wyjątkowy nominał przekracza obecnie wartość 1,000$.

dolar, dolar amerykański, waluta, ile kosztuje dolar, wymiana walut, Ekantor.pl

W oczywisty sposób monety są dużo trwalsze od banknotów. Ich średni cykl życia, według mennicy federalnej, wynosi 25 lat.

Szacuje się, że Amerykanie wyrzucają rocznie ilość monet o łącznej wartości 62 mln dolarów.

dolar, wyrzucanie pieniędzy, dolary, pieniądze, waluta, waluta Ameryki, USA, ile wart jest dolar, wymiana walut, Ekantor.pl

Największym wydrukowanym nominałem były banknoty o wartości 100,000$. Używano ich jednak wyłącznie do transakcji federalnych i nigdy nie trafiły do obiegu.

Poza wartością nominalną dolary noszą ślady ogromnej ilości bakterii. Według badań US Air Force z 2002 roku 94% banknotów posiada szkodliwe zarazki a ponad 75% – ślady po kokainie (według CNN, 2017).

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *