Był obietnicą spokojnej przyszłości. Miał ułatwić zdobycie wymarzonych “czterech kątów”, a w rzeczywistości przyniósł niepewność i problemy finansowe wielu Polakom. Mowa o franku szwajcarskim – wyjątkowo nieprzewidywalnej walucie.
15 stycznia 2015 roku to data, która zapadnie w pamięć nie tylko aktywnym uczestnikom rynku walutowego, ale też osobom nie mającym do tej pory z nim wiele wspólnego. W Polsce do dziś toczy się batalia pomiędzy bankami, rządem, osobami posiadającymi kredyt we frankach szwajcarskich, jak i tymi, którzy takiego kredytu nie mają. Biorąc pod uwagę jak wiele emocji wzbudza ta waluta, warto bliżej ją poznać, by móc odpowiedzieć na następujące pytania:
- ile kosztuje frank szwajcarski?
- kiedy kupić franki szwajcarskie?
- gdzie wymienić franka?
CHF zmiennym jest – czyli jaki jest kurs franka?
Najbardziej obwiniam siebie samego, ale przyznam szczerze… wtedy przez myśl nie przyszło mi, że kurs franka może się tak diametralnie zmienić. Moi przyjaciele, rodzina, wszyscy wtedy brali kredyt we frankach i mówili, że w złotych to tylko się przepłaca. A ja nie chciałem przepłacić. Los jest przekorny, prawda?
Maciej, 36 lat
Dziś pan Maciej może nieco odetchnąć, ponieważ frank od pamiętnego “czarnego czwartku” stracił na wartości. Trudno jednak zapomnieć o 15. stycznia 2015, kiedy wykres franka szwajcarskiego z wartości 3,55 PLN gwałtownie sięgnął poziomu 4,42 PLN. Przyczyną takiego stanu rzeczy była panika rynku finansowego na niespodziewaną decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego. SNB ogłosił wówczas, że nie ma już potrzeby “obrony” kursu EUR/CHF (maksymalny kurs wymiany walut nie mógł być niższy niż 1,2). Mimo że jeszcze w grudniu roku poprzedniego zapewniano, że częściowe usztywnienie kursu jest konieczne.
Obecnie sytuacja prezentuje się spokojniej. Od listopada ubiegłego roku notowania CHF/PLN konsekwentnie podążają w kierunku południa, a od marca 2017 frank utrzymuje się poniżej psychologicznej granicy 4,00 PLN. Niepewność jednak pozostała. Niepewność, którą podsyca fakt, że frank należy do walut niezwykle wrażliwych, a jego wykres zwykle staje się odzwierciedleniem rynkowych niepokoi.
Frank szwajcarski prognozy – kiedy najlepiej kupić?
Sytuacja wymusiła na mnie, że zaczęłam się interesować pojęciem prognozowania kursu walut, jednak to jak prezentuje się wykres franka szwajcarskiego, często stanowi dla mnie zaskoczenie. Czy kurs tej waluty można w jakikolwiek sposób przewidzieć?
Martyna, 42 lata
Wahania na wykresie franka szwajcarskiego doskonale obrazują charakter waluty, która pozostaje wrażliwa na tak wiele czynników. W końcu o CHF zwykło się mówić, że stanowi “bezpieczną przystań” dla inwestorów. Oznacza to, że zainteresowanie frankiem wzrasta, gdy na rynku walutowym pojawiają się niepokoje. Myśląc o franku nie można więc ograniczać się wyłącznie do sytuacji gospodarczej Szwajcarii, ale należy również uważnie przyjrzeć się nastrojom panującym na świecie.
Patrząc na korelacje par walutowych warto zauważyć, że to jak prezentuje się kurs CHF/PLN ma silne powiązanie z sytuacją dolara. 2017 rok przyniósł silne odwrócenie inwestorów od amerykańskiej waluty. Miało to związek z niepewną polityką pieniężną Rezerwy Federalnej, a także polityką Donalda Trumpa. Z kolei na Starym Kontynencie atmosfera ulegała poprawie. Euro zyskiwało na fali solidnych danych i oczekiwań pokładanych w działaniach ECB. Wówczas również frank stracił na wartości. Na przełomie września i października dolar zaczął odzyskiwać siły. Podobnie stało się też i z frankiem szwajcarskim.
Zastanawiając się jednak nad tym, jak kształtować się może kurs CHF/PLN nie należy zapominać o własnym podwórku. Na wykresie tej pary walutowej znajdują bowiem ujście również niepewności związane z polską polityką. Widmo konfliktu z UE, nierozstrzygnięta kwestia reformy sądownictwa może osłabiać złotego. I to nie tylko w parze z euro, ale także z frankiem.
Kurs frank szwajcarski – gdzie wymienić najtaniej?
Myślę, że byłoby nam lżej spłacać kredyt, gdyby nie wysokie spready nakładane przez banki. Chcielibyśmy wiedzieć jedno – czy możemy zrobić coś, by nie płacić tak wysokich kosztów związanych z przewalutowaniem?
Henryk, 50 lat
Do 2011 osoby posiadające kredyt w obcej walucie, w tym również we frankach szwajcarskich, były skazane na kurs oferowany przez bank. 26 sierpnia 2011 weszła jednak w życie ustawa „antyspreadowa”, która umożliwiła spłatę kredytów bezpośrednio w walucie, w której został on udzielony. Dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, jak i gospodarczych. Co to jednak oznacza w praktyce?
Kredytobiorcy od tego momentu mogą na własną rękę szukać miejsca, w którym zakupią walutę. A jak się okazuje różnica może być duża. Przykładowo chcąc kupić 1 000 franków w Ekantor.pl zgodnie z kursem z dnia 09.10.2017 zapłacilibyśmy 3.7715 zł. W popularnym banku mogłoby to wynieść nawet o 150 złotych drożej. W skali roku daje to oszczędność na poziomie 1800 złotych, a w skali całego okresu kredytowania?
Jesteś ciekaw ile dokładnie wyniesie Cię rata kredytu? Sprawdź nasz kalkulator walut.
Wymieniając pieniądze jednorazwo w Ekantor.pl zyskujesz:
0,00 złWymieniając co miesiąc w ciągu roku w Ekantor.pl zyskujesz:
Prognozowanie walut zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem, zwłaszcza gdy brak nam doświadczenia, a interesuje nas kurs tak wrażliwej na wszelkie czynniki waluty, jaką jest frank. Mimo to – jak widać – istnieją sposoby na zmniejszenie obaw związanych z zakupem tej waluty.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.