Gruzja – podróż na własną rękę. Jak zorganizować i co warto zobaczyc_ceny_loty_wycieczki_noclegi_ekantor.pl
21 stycznia 2020,  09:01

Gruzja – podróż na własną rękę. Jak zorganizować i co warto zobaczyć?

4.5/5 (4)

Nieprzeciętne krajobrazy, gościnność, setki smaków wina, góry, morze, wspaniałe jedzenie i bogata historia – to sprawia, że Gruzja jest idealną destynacją dla żądnych wrażeń. Dziś postaramy się Wam pokazać, jak zorganizować podróż do Gruzji, by nie uwiązać się planem oferowanym przez biura podróży.

Co warto zobaczyć w Gruzji? – postaw na to, co cię interesuje

Kolchida (kolonia greckiego Miletu) i Iberia (podbita przez Persję w VI wieku) to powstałe w starożytności państwa, na których terytorium funkcjonuje współczesna Gruzja. Państwa te, przeżywające swój „złoty wiek” za czasów panowania królowej Tamar, zamieszkiwało wówczas około 2 miliony osób więcej niż dziś. Z powodzeniem rozwijało się tu rolnictwo, złotnictwo, rzemiosło, szkolnictwo w akademiach i oczywiście kultura. Był to wysoce rozwinięty okres w dziejach Gruzji, który powinien zostawić  niezwykle bogatą tożsamość kulturową dla przyszłych pokoleń. Stało się jednak nieco inaczej.

Ubytki w historycznych pozostałościach z tego okresu zawdzięczamy najazdom mongolskich koczowników z początku XIII wieku. Konsekwentnie plądrowali oni nie tylko Kaukaz, ale i wszystko inne co napotkali na swojej drodze. Szczęśliwie, niektóre działania ludów koczowniczych czy najeźdźców zza wschodniej granicy przyczyniły się do rozbudowy zabytków i szlaków. Przykładem niech będzie znana od starożytności, łącząca Tbilisi z Władykaukazem, Gruzińska Droga Wojenna o której dzisiejszym kształcie decydował polski inżynier (B. Statkowski).

Wzdłuż Pasma Wododziałowego lub wybrzeżem

W Gruzji wiele do zobaczenia mają miłośnicy gór. Urzeka zwłaszcza niezwykłe położenie kraju, którego północna granica przebiega wzdłuż Pasma Głównego (Wododziałowego) Wielkiego Kaukazu wraz ze spektakularnym szczytem góry Kazbek (na granicy Gruzji i Rosji) – co ciekawe, to drzemiący od około sześciu stuleci wulkan.

A co jeśli nie góry? Amatorom plażowania warto polecić zachód kraju, gdzie panują warunki podobne do tych na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Oliwki, palmy i cytrusy rosnące nad plażami tworzą iście wakacyjny krajobraz.

gruzja_gory kaukaz_podroz_ekantor

Historia smacznie podana

W Gruzji świetnie odnajdą się również amatorzy historii, którzy rozumieją że strategiczne położenie państwa sprzyjało nie tylko rozwojowi handlu, ale jednocześnie kusiło najeźdźców. Mieszanka kultur, która pojawiła się tu przez dłuższy okres za sprawą przemierzających ziemie i osadzających się plemion ze wschodu, pozostała sobą mimo destrukcyjnego działania sił zewnętrznych.

Można tu zatem podziwiać zarówno pozostałości po podbojach rzymskich, arabskich, czy jedne z najstarszych świątyń chrześcijańskich, jak kamienna bazylika w Bolnisi wzniesiona w V wieku n.e. Amatorzy historii mogą w Gruzji poszukiwać również śladów po chrystianizacji za sprawą św. Nino czy miejsca pochówku królowej Tamar, wokół którego krąży wiele barwnych legend. Na brak atrakcji nie będą narzekać również miłośnicy dawnej architektury, których zachwycić może czteroapsydowy Monastyr w Dżwari, Katedra Bagrata, Monastyr Gelati, a często nawet… architektura tutejszych komisariatów.

Gruzja – tanie loty i co dalej? Czyli jak podróżować po Gruzji, by zobaczyć możliwie najwięcej?

W promocji i poza sezonem do stolicy Gruzji z Warszawy polecimy za 200 zł, a do Kutaisi nawet za 130 zł. A co dalej? Jeśli wybraliśmy podróż samolotem, na miejscu najlepiej wypożyczyć samochód. Sześć dni użytkowania Nissana Micra z nielimitowanym przebiegiem, ubezpieczeniem od kolizji i kradzieży to koszt około 700 zł, za litr paliwa zapłacimy natomiast średnio 0,8€. Ciekawą opcją jest możliwość wypożyczenia samochodu z gruzińskim kierowcą – to propozycja zwłaszcza dla tych, którzy średnio czują się w dość nietypowych warunkach panujących na tutejszych drogach.

Jeśli zdecydujemy się na opcję podróżowania autobusem, z lotniska zabierze nas GeorgianBus.com lub marszrutka, którą dojedziemy praktycznie wszędzie. Poza tym do kurortów takich jak Batumi można wygodnie dostać się pociągiem. Stosunkowo tanim sposobem podróżowania po Gruzji są taksówki, w niektórych miastach można też korzystać z Bolta.

tibilisi_gruzja_noclegi_kiedy jechac do gruzji_ekantor
Tibilis w Gruzji

Ceny w Gruzji i noclegi

Poza sezonem, noclegu w hotelu poza ścisłym centrum Tbilisi dla dwóch osób możemy szukać już od 30€. W nieco niższej cenie znajdziemy natomiast apartament w centrum miasta lub wynajmiemy cały dom w odległości około 10 km od stolicy. W innych miastach poza kurortami (jak Batumi) zorganizowanie noclegu w cenie około 15€ nie powinno być problemem. Może być jeszcze taniej, bo poza obszarami miejskimi w przydrożnych hostelach czy kwaterach, prześpimy się nawet za 7€, ale warunki będą adekwatne do ceny. Pewną alternatywą dla nieco odważniejszych podróżników może być również rozbicie namiotu „na dziko”, bo to w Gruzji nie jest nielegalne. Co więcej w słabiej zaludnionych i bardziej dzikich obszarach kraju taki nocleg wiązał się będzie z możliwością obcowania z wyjątkową naturą.

Jeśli chodzi o ceny jedzenia w sklepach porównywalne produkty kosztują niewiele mniej, a czasem nawet więcej niż w Polsce. Na straganach jest inaczej. Tu cena w dużej mierze zależeć będzie od naszych umiejętności negocjacyjnych. Poza miastami ceny produktów wytwarzanych w prywatnych gospodarstwach są o wiele tańsze niż te sklepowe.

Pamiętajmy, że Gruzja jest jednym z nielicznych państw, gdzie ceny w restauracjach są na tyle atrakcyjne, że nie warto gotować samodzielnie.
Walutą Gruzji jest lari i warto mieć ją przy sobie zwłaszcza podczas wędrówek po gruzińskich prowincjach.

Pogoda i warunki. Kiedy jechać do Gruzji?

Cały obszar Gruzji leży w strefie silnie zróżnicowanego klimatu podzwrotnikowego – to właśnie jemu Gruzja zawdzięcza niezwykłą różnorodność krajobrazu i temperatur.

Na zachodzie mamy łagodny klimat podzwrotnikowy z gorącym latem i łagodną zimą, natomiast im dalej od morza tym klimat staje się bardziej kontynentalny, tak by w górach przerodził się on w niemal typowo alpejski krajobraz z mroźnymi zimami i zmienną pogodą jesienią i wiosną.

Najtaniej wakacje w Gruzji będą nas kosztować poza sezonem. By móc podziwiać uroki krajobrazu niezłym wyborem będzie wyjazd wczesną wiosną lub jesień. Obserwowany od kilku lat boom na Gruzję jako wakacyjną destynację sprawia, że dla turystów ceniących sobie spokój najlepiej wybierać mniej atrakcyjne pogodowo miesiące (luty, marzec, październik, listopad) oraz miejsca oddalone od głównych turystycznych tras.

Przed wyjazdem warto zobaczyć/przeczytać:

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *